Blog

07.04.2021

Rozległe połacie lasów

W artykule znajdziesz:

Rozległe połacie lasów

Rozległe połacie lasów

Las spełnia wiele zadań. Rozległe połacie lasów naszej planety zmniejszają się, według szacunków obrońców przyrody, poprzez ingerencję człowieka, o 38 hektarów na minutę. Jest to powierzchnia bliska powierzchni 50 boisk piłkarskich. Dalszy wyrąb w takim rozmiarze może w ciągu 50-60 lat wyniszczyć największe lasy ziemi (program uprawnienia budowlane na komputer). Czy możemy zrezygnować z lasów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, pod warunkiem, że znane jest znaczenie lasu dla człowieka i przyrody.
Las pełni wiele funkcji ochronnych.

Niemożliwe jest rozmycie warstwy humusu. Warstwa humusu wiąże wody deszczowe i zapobiega ich zbyt szybkiemu spływaniu po zboczach stoków. O wiele mniejsze jest wtedy niebezpieczeństwo wystąpienia powodzi.
Dużą część wody, która wniknęła do gruntu, przechwytują korzenie i kierują ją do liści. Poziom wód gruntowych nie podlega dlatego dużym wahaniom (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bez ochrony, którą daje las, grunt narażony jest na wymycie lub erozję.
W górach drzewa chronią przed występowaniem osuwisk.
Rozległe lasy zapobiegają w ogromnym stopniu większym wahaniom klimatycznym na ziemi. Duża część zbędnego dwutlenku węgla odbierana jest z atmosfery. W ten sposób lasy zapobiegają efektowi cieplarnianemu z jego katastrofalnymi dla naszej planety skutkami (uprawnienia budowlane).

Kurorty i miejsca wakacyjnego wypoczynku usytuowane są często pośrodku wielkich kompleksów leśnych. Zwiększona wilgotność powietrza i bardziej wyrównane temperatury to bodźce przyjemne dla człowieka. Powietrze jest tu bardziej czyste niż w gęsto zaludnionych miastach, gdyż drzewa za pomocą liści przefiltrowują część substancji szkodliwych obecnych w powietrzu i równocześnie oddają czysty tlen. Las działa w przyrodzie jak „zielone płuca" i zapobiega wielu chorobom. Przez zbyt duże zanieczyszczenie środowiska drzewa mogą jednak same chorować i obumierać (program egzamin ustny).
Erozja, efekt cieplarniany, zielone płuca, poręba, karczowanie przez wypalanie.
Las może żyć bez człowieka, ale człowiek bez lasu nie.
Las jest domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin.

Wycinanie drzew

Wiele zwierzał i roślin zdanych jest na ochronę lasu. Bez lasu byłoby mniej dzikich zwierząt. Wiele ptaków tylko tu znajduje swe pożywienie. Również wiele gatunków motyli żyje wyłącznie w lasach. Bez lasu człowiek musiałby zrezygnować z wielu ziół i grzybów (opinie o programie).
Las jest biocenozą dla wielu zwierząt i roślin.

Zakłady przemysłu drzewnego potrzebują codziennie nowego surowca - drewna. Bez drewna nie istniałyby takie zawody jak stolarz, drzewiarz, cieśla, nie byłoby pracowników tartaków itp. Dla wielu ludzi las wyznacza potrzebne do życia warunki materialne.
Wycinanie drzew musi postępować planowo
Tylko niewielka część ściętego drewna przerabiana jest potem na drewno użytkowe. Zbyt dużo lasów w biedniejszych regionach tropikalnych niszczonych jest przez wypalanie w celu zdobycia, w krótkim czasie, nowych pól uprawnych. Cienka przeważnie warstwa humusu, bez ochrony ze strony lasu, zostaje szybko rozmyta przez gwałtowne deszcze. Ziemia marnieje i zamienia się w pustynię (segregator aktów prawnych).
Nie docenia się jeszcze, niestety, katastrofalnych konsekwencji dla klimatu a tym samym licznych kataklizmów na naszej planecie, jakie niesie ze sobą wyrąb ogromnych powierzchni lasów tropikalnych. Lasy nie rosną wszędzie.

Dla wielu krajów eksport drewna stanowi ważną podstawę ich egzystencji. Również Polska jest odbiorcą zagranicznych gatunków drewna. Skąd pochodzi importowane drewno? Gdzie rosną największe lasy naszej ziemi?
Rozmieszczenie lasów na ziemi
Około 1/3 lądów na ziemi pokryta jest lasami. Wyraźnie odcinają się dwie strefy lasów, które ciągną się równoleżnikowo wokół ziemi.
Tereny o największym zalesieniu leżą w umiarkowanej (północnej) i tropikalnej (południowej) strefie lasów (promocja 3 w 1).

Przeważnie, w umiarkowanym klimacie północnej strefy lasów częściej występują lasy iglaste niż liściaste. Jednostajne drzewa iglaste dominują w krajobrazie przede wszystkim północnej części Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jeszcze dalej na północ, gdzie przeciętne temperatury są wyższe niż 10°C przez niecałe dwa miesiące w roku, las nie może już rosnąć.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami