Blog
Różnica zawilgocenia
W artykule znajdziesz:
Różnica zawilgocenia
Po wyschnięciu różnica zawilgocenia utrzymywała się w dalszym ciągu, ale była o wiele mniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Omawiając wilgotność ścian z gazobetonu należy jeszcze wspomnieć o ciekawym zjawisku zaobserwowanym we Francji. Stwierdzono tam, że po wysuszeniu gazobetonu do zawartości wilgoci 2,3% v, gwałtownie wzrasta jego skurcz.
Przypuszcza się, że zjawisko to może być powodem pojawienia się pęknięć w ścianach. Pęknięcia te obserwuje się często w ścianach działowych oraz w dobrze wysuszonych ścianach zewnętrznych. Dotyczy to przede wszystkim ścian cienkich, które szybko wysychają (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W suchych okresach roku ich wilgotność może obniżać się poniżej stanu normalnego, aż do 2-3% m i wtedy w gazebetonie pojawiają się spękania. Można stąd wyciągnąć wniosek, że stosowanie zbyt cienkich ścian gazobetonowych nie jest wskazane ze względu na ich trwałość. Przy podawaniu współczynnika przewodności cieplnej ścian z betonów komórkowych należy rozróżnić ściany z dużych elementów oraz ściany z małych bloczków łączonych zaprawą murarską.
Spoiny wypełnione zaprawą wywierają ujemny wpływ, wskutek czego przewodność cieplna ścian z bloczków jest niższa niż z dużych elementów, przy tym samym ciężarze objętościowym betonu komórkowego. Trzeba też pamiętać, że im grubsze są spoiny, tym więcej zaznacza się ich ujemny wpływ, a spoiny grubości kilku centymetrów mogą nawet stanowić mostki termiczne i stać się powodem przemarzania ścian (uprawnienia budowlane). Ujemny wpływ spoiny można zmniejszyć przez stosowanie zapraw ciepłochronnych.
Należy stwierdzić, że w literaturze są podawane różne współczynniki przewodności cieplnej dla ścian wykonanych z jednakowych betonów komórkowych. Również normy w poszczególnych krajach podają różne wartości.
Różnice między wartościami współczynnika X dla autoklawizowanych ścian z betonów komórkowych, przyjmowanymi w Szwecji i proponowanymi przez J. S. Cammercra są dość duże. Wydaje się, że wartości przyjmowane przez normę szwedzką są zbyt niskie, zaś podane przez Cammcrera - zbyt wysokie. Wartości przyjęte w normie radzieckiej i niemieckiej są wartościami pośrednimi i niewątpliwie najbardziej miarodajnymi.
Ściany z betonów komórkowych
Przy stosowaniu ścian z bloczków gazobetonu odmiany 0,7, przewodność cieplną charakteryzują dane (program egzamin ustny).
Do obliczeń izolacyjności cieplnej ścian z autoklawizowanych betonów komórkowych w budynkach o normalnej wilgotności względnej powietrza można przyjmować współczynniki.
Ściany z betonów komórkowych nicautokla wizowanych. Betony komórkowe nieautoklawizowane wykazują różne własności zależnie od swojego składu. Ich przewodność cieplna w stanie suchym, a także powietrzno-suchym, jest w przybliżeniu taka sama jak betonów autoklawizowanych.
Inaczej natomiast przebiega wysychanie przegród i inna jest ich wilgotność ustabilizowana (opinie o programie).
Wilgotność świeżych ścian z betonów komórkowych nieautoklawizowanych jest wysoka, a wysychanie odbywa się bardzo wolno.
W badaniach wykonanych w Związku Radzieckim stwierdzono, że wilgotność ścian wykonanych z gazobetonu nieautoklawizowanego produkowanego z cementu i popiołów lotnych wynosiła zaraz po wykończeniu budynku ok. 26% m, po roku obniżyła się do 22% m, zaś po 2 latach do 20% m.
Jeszcze większą wilgotność, bo aż 30% m wykazywały ściany z pianobetonu nieautoklawizowanego (z cementu i popiołów lotnych). Wysychanie odbywało się również bardzo powoli. Wilgoć w ścianach nie jest rozmieszczona równomiernie warstwy środkowe wykazują dużo większe zawilgocenie niż warstwy powierzchniowe. Warstwa betonu fakturowego wykonana od strony zewnętrznej utrudnia wysychanie ścian (segregator aktów prawnych). Ściana taka wysycha tylko od wewnątrz, zaś w warstwach środkowych i zewnętrznych utrzymuje się duże zawilgocenie.
Tak duża wilgotność betonów z dodatkiem popiołów lotnych jest spowodowana wysoką sorpcyjnością, wynoszącą ok. 26%. Dodatkową wadą ścian wykonanych z tych betonów jest występowanie licznych spękań wloskowatych, pojawiających się w miarę wysychania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32