Blog

Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 2
07.07.2021

Rozpuszczalność

W artykule znajdziesz:

Rozpuszczalność

Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 3
Rozpuszczalność

Asfalty rozpuszczają się w rozpuszczalnikach
organicznych o charakterze hydrofobowym, niepolamych. Typowymi rozpuszczalnikami dla asfaltu są: dwusiarczek węgla, chloroform, czterochlorek węgla i benzen (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wymienione cechy charakterystyczne asfaltów są wspólne również i dla paków pochodzenia węglowego, z torfu itp. Podanie zatem ścisłej definicji asfaltów i określenie różnic, jakie zachodzą między nimi a pakami, jedynie w oparciu o cechy fizyczne, nie jest możliwe.

Występujące w przyrodzie asfalty są blisko spokrewnione z ropą naftową. Wskazuje na to fakt, że miejsca, gdzie występuje asfalt naturalny, leżą zawsze w pobliżu źródeł ropy naftowej, oraz chemiczne pokrewieństwo istniejące między ropą naftową a asfaltami naturalnymi. Również i asfalty otrzymywane z rop naftowych wykazują duże podobieństwo, tak fizyczne, jak i chemiczne, do asfaltów naturalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przemiany, jakim musi ulec ropa naftowa, aby przejść w asfalt, polegają na utracie części lżejszych i lotnych oraz na procesach kondensacji, polimeryzacji i utleniania. Procesy te są przypuszczalnie ułatwiane względnie przyśpieszane przez obecność gliny koloidalnej, piasku i wody, z którymi ropa naftowa tworzy emulsje łatwo ulegające dalszym przemianom. Takimi procesami tłumaczy się między innymi powstanie asfaltu trynidadzkiego, który zawiera poważne ilości minerałów w stanie koloidalnym.

W asfaltach naturalnych I2’41 stwierdzono ponadto obecność wanadu, co przy znanych własnościach katalitycznych tego pierwiastka potwierdza hipotezę, że asfalty naturalne pochodzą z ropy, której składniki uległy katalitycznej polimeryzacji i oksydacji (uprawnienia budowlane).
Asfalty naturalne występują w złożach o różnej zawartości czystego asfaltu, tj. składników rozpuszczalnych w dwusiarczku węgla. Złoża najbogatsze w czyste asfalty (81,6% asfaltu rozpuszczalnego w CS2) znajdują się w Selenizzy (Albania), w Republice Zakaukaskiej, gdzie spotyka się złoża asfaltu naturalnego (o zawartości do 96% składników rozpuszczalnych), w Syrii, gdzie znane są złoża o zawartości do 99% asfaltu i wiele innych.

Przeróbka asfaltów naturalnych

W Ameryce Północnej występują w wielu stanach złoża asfaltów naturalnych o zawartości 60-ż-80% bitumu (Kentucky, Kalifornia, Oregon). W Ameryce Środkowej znane są złoża meksykańskie, a w południowej Wenezueli jezioro asfaltowe Bermudez oraz szereg innych m. Największym ze znanych złóż asfaltowych jest słynne jezioro na wyspie Trinidad, niedaleko wybrzeży Wenezueli (program egzamin ustny).
Surowy wydobyty asfalt trinidadzki zawiera 55% składników rozpuszczalnych w dwusiarczku węgla.

Poza tymi złożami, które mogą być uważane za złoża czysto asfaltowe, asfalty naturalne występują częściej jeszcze w połączeniu z porowatymi materiałami mineralnymi, które są nasycone tymi asfaltami. Najważniejszymi przedstawicielami tej grupy złóż są wapienie bitumiczne, zawierające do 15% asfaltu rozpuszczalnego w CS2. Złoża takie znajdują się na północnych stokach Alp w Bawarii, we Włoszech (Lombardia i Pescara), we Francji, na Sycylii, w Albanii i w wielu innych krajach Europy i Ameryki (opinie o programie).
Spotykana w literaturze zagranicznej terminologia stosowana do asfaltów naturalnych nie jest definitywnie ustalona ,191. Wysokotopliwe asfalty amerykańskie, o temperaturze mięknienia powyżej 110cC, nazywane są tam asfaltytami. Spośród asfaltów lub asfaltytów naturalnych najwyższą temperaturę mięknienia posiada gilsonit wydobywany w stanie Utah (segregator aktów prawnych).

Temperatura mięknienia gilsonitu wynosi 204°C. Materiał ten używany jest do wyrobu lakierów i kompozycji asfaltów do powłok wysokogatunkowych pap.
Przeróbka asfaltów naturalnych ogranicza się do ogrzewania surowego materiału wydobytego ze złoża w celu odparowania wody oraz do późniejszego jego stopienia.

Stopione asfalty pozostawia się w spokoju w stanie płynnym w celu umożliwienia opadnięcia na dno przeważającej części zanieczyszczeń mineralnych. Oczyszczone przez odstanie się asfalty zlewa się do beczek, a najtwardsze - do płaskich dołów betonowych. Zastygły w dołach asfalt wyrąbuje się i wysyła luzem (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 8 Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 9 Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 10
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 11
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 12 Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 13 Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 14
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy konstrukcji tradycyjnych udoskonalonych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami