Blog

Rury czarne
W artykule znajdziesz:

Transport rur na niewielkie odległości w granicach składowiska (lub magazynu) odbywa się ręcznie, ponieważ ciężar największej rury nie przekracza 25 kG. W dużych składach (zawierających ponad 20 000 rur) do transportu rur warto zastosować wózki (program uprawnienia budowlane na komputer) . Specjalny wózek służący do tego celu. Pojemność wózka wynosi 400 m rur o średnicy 48,25 mm, a udźwig 1400 kG. Jeden robotnik może na nim przewieźć po równym i zwartym podłożu ładunek 800 kG. Przemysł hutniczy produkuje i dostarcza rury czarne i cynkowane. Rurami czarnymi nazywamy rury wychodzące z wytwórni w stanie surowym bez żadnego zabezpieczenia. W celu zachowania ich charakterystyk wytrzymałościowych, rury powinny być zabezpieczone przed korozją powłoką malarską.
Do nakładania powłoki malarskiej stosuje się jedną z trzech następujących metod:
- metoda chemiczna - powłoka malarska dzięki właściwościom pigmentu lub rozpuszczalnika łączy się ze stalą, tworząc na powierzchni rury mieszaninę trudno korodującą,
- metoda elektromechaniczna - pigment metaliczny tworzy ze stalą ogniwo, w którym spełnia on rolę bieguna dodatniego,
- metoda mechaniczna - powłoka nie reaguje z podłożem, jest nieprzenikliwa i nie dopuszcza do kontaktu tlenu ze stalą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Większość farb wymaga bardzo dobrego przygotowania powierzchni metalu (usunięcia rdzy, tłuszczu i zgorzeliny). W przypadku rusztowania nie należy oczywiście używać powłok stawiających pod tym względem zbyt wysokie wymagania. Nie zaleca się stosować dla rusztowań następujących dobrych farb antykorozyjnych:
Waschprimer - zawiera związki mineralne i organiczne oraz niestabilne fosforany lub kwasy fosforowe, które, zmieniając nieco powierzchnię metalu (fosforyzacja), tworzą warstwę chemicznie dobrze z nim związaną, do której dobrze dowiązują następne warstwy malarskie (uprawnienia budowlane).
Ponieważ warstwa ta jest bardzo cienka i jej chemiczne działanie jest krótkotrwałe, należy pokryć ją następną warstwą farby (olejnej, glicerynowej itd.), tworzącą dobrą powłokę nieprzepuszczalną.
Farba podkładowa żółcień cynkowa (chromian cynku) - jest do pewnego stopnia rozpuszczalna w wodzie i musi być pokryta drugą warstwą farby, na ogół farbą poliwinylową lub glicerynową.
Minia ołowiana - dobrze przygotowująca powierzchnię i wymagająca drugiej warstwy malarskiej (olejnej, glicerynowej, winylowej), lecz po nieco dłuższym okresie niż farby wyżej wymienione (program egzamin ustny).
Farby antykorozyjne
Farby antykorozyjne nadające się do rusztowań:
Farba bitumiczna - bez domieszki lub z domieszką aluminium, która zmniejsza przepuszczalność i poprawia wygląd. Rozpuszczalnik organiczny tworząc nieprzepuszczalną powłokę stanowi bardzo dobre zabezpieczenie. Zaletą tej farby jest niska cena, a wadą, że nie może ona służyć jako podłoże pod inny rodzaj farby bez użycia specjalnego podkładu.
W zależności od gatunku:
- Wydajność 5-8 m2/kG.
- Czas schnięcia 144 godzin (opinie o programie).
Farby chłorokauczukowe i chlorowinylowe. Farby te mają następujące zalety: szybko schną, są łatwe w użyciu, tworzą szczelne powłoki, i następującą wadę: powłoka staje się z czasem łamliwa.
- Wydajność 15-20 m2/kG.
- Czas schnięcia 2 godziny. Zupełne wyschnięcie wymaga kilku dni.
Barwniki aluminiowe. Nie działają chemicznie, powłoka musi więc być bardzo starannie wykonana. Cząstki pigmentu układają się w warstwę złożoną z płytek, które dzięki ciśnieniu powierzchniowemu są równoległe do powierzchni podłoża. Wytworzona w ten sposób warstwa z łusek wzmacnia odporność mechaniczną powłok. Pigment aluminiowy wiąże się z farbami bitumicznymi (segregator aktów prawnych).
- Wydajność 15 m2/kG.
- Czas schnięcia 30 minut.
Cynkowanie. Barwniki cynkowe działają na zasadzie ogniwa. Powłoka powinna być obojętna i wytrzymała (lakiery na bazie kauczuku izomeryzowanego).
- Wydajność 3-44 m2/kG.
- Czas schnięcia 30 minut (promocja 3 w 1).
Farby tlenkowe i grafitowe - farby na olejach szybkoschnących lub glicerofta- licznych, działają jak powłoka. Barwnik jest wypełniaczem obojętnym, którego niejednorodność i struktura częściowo blaszkowata stanowi zaporę przed wilgocią.
- Wydajność 8 m2/kG.
- Czas schnięcia ok. 2 godzin.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32