Blog

Betonowanie pomostu zdjęcie nr 2
06.04.2023

Rury spalinowe

W artykule znajdziesz:

Betonowanie pomostu zdjęcie nr 3
Rury spalinowe

W piecach gazowych o zużyciu gazu większym od 10 m3/h bezpośrednio za króćcem spalinowym powinna znajdować się zasuwa umożliwiająca regulację przekroju kanału spalinowego w granicach 50 do 100% przekroju rury spalinowej. Widać z tego, że przy każdym położeniu zasuwy co najmniej połowa przekroju rury będzie otwarta. Rury spalinowe przechodzące przez ścianki, mury czy inne przegrody powinny być montowane z odpowiednimi odstępami dzielącymi je od muru. W żadnym przypadku nie wolno prowadzić rur spalinowych przez pawlacze, szafy obudowane i inne konstrukcje budowlane (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wykonywaniu podłączeń pieców gazowych szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby:

  1. urządzenia gazowe znajdowały się możliwie blisko przewodów spalinowych, a łączna długość rury spalinowej prowadzonej ze spadkiem w kierunku pieca nie była większa od 2 m,
  2. pionowy odcinek rury spalinowej wychodzącej z pieca nie był krótszy od 0,22 mm,
  3. rura spalinowa na całej swej długości miała jednakowy przekrój i aby zmiana kierunku przepływu spalin odbywała się w łukach o łagodnym wygięciu,
  4. rura spalinowa na skutek za dużego jej wsunięcia w kanał spalinowy nie wystawała poza wewnętrzną płaszczyznę ścianki kanału, zwężając tym samym przekrój przewodu spalinowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W myśl zaleceń normy PN-59/B-10425 przewody spalinowe i wentylacyjne powinny mieć jednakowy wolny przekrój na całej swojej długości od dolnego otworu rewizyjnego do wylotu, nie mniejszy jednak niż 14 X 14 cm. Rury spalinowe powinny być wprowadzone do kanałów nie niżej niż 0,4 m od otworu rewizyjnego. Zaleca się w otworach kanałów spalinowych stosować drzwiczki wykonane zgodnie z PN-53/M-40129 lub PN-53/M-40135. Rury spalinowe należy wykonywać ze stalowej blachy ocynkowanej (uprawnienia budowlane).

W celu zapewnienia właściwej wentylacji pomieszczenia, w którym zainstalowany został piec gazowy, oraz doprowadzenia koniecznej do spalania gazu ilości powietrza, w pomieszczeniu tym powinna znajdować się wentylacyjna kratka wyciągowa. Kratka ta umieszczona pod sufitem o przekroju netto o 50% większym od przekroju przewodu wentylacyjnego nie powinna mieć żaluzji ani innego urządzenia zamykającego przepływ powietrza. Ponadto w drzwiach do tego pomieszczenia musi być wykonany nie zamykany otwór nawiewny (lub parę otworów) o łącznym przekroju swobodnego napływu powietrza nie mniejszym od 0,02 m2.

Wyloty kanałów wentylacyjnych

Wyloty przewodów spalinowych i wentylacyjnych muszą być usytuowane pionowo i wyprowadzone na dach budynku. Wyloty kanałów wentylacyjnych mogą być zakończone nasadami blaszanymi. W przypadku braku zewnętrznej sieci gazowej jako paliwa można używać gazu dostarczanego w butlach w postaci ciekłej (opinie o programie).

Z uwagi na znacznie wyższą wartość opałową tego rodzaju gazu w stosunku do gazu miejskiego konieczne jest stosowanie specjalnego rodzaju palników w urządzeniach nim zasilanych. Przy doborze odpowiedniego palnika należy również zwrócić uwagę na ciśnienie gazu. Nadciśnienie gazu za reduktorem wynosi bowiem ok. 300-P400 mm H20, podczas gdy urządzenia zasilane z zewnętrznych sieci gazowych pracują przy ciśnieniu gazu wynoszącym ok. 40-P60 mm H20. Przy instalowaniu butli z gazem zasilającym piece podgrzewające ciepłą wodę użytkową należy ściśle przestrzegać warunków bezpieczeństwa dotyczących tego typu instalacji (segregator aktów prawnych).

W zależności od stopnia korozyjności wody do wykonywania instalacji ciepłej wody użytkowej stosuje się:

  • dla wód słabo korozyjnych rury stalowe ocynkowane, wg PN-64/H-74200,
  • dla wód korozyjnych rury stalowe, wg PN-64/H-74200, ocynkowane zgodnie z Tymczasowymi warunkami technicznymi TWT-2.

Rury stalowe ocynkowane z TWT-2 mają atest hutniczy, usunięty wpływ szwu, a wymiary ich są zgodne z normą PN-64/H- -74200. Przy odbiorze zamówionych partii rur należy zwrócić uwagę na stan powierzchni ocynkowanych oraz grubości ścianek (promocja 3 w 1). Powierzchnia ocynkowana powinna być gładka, jednolita i pozbawiona zadrapań oraz złuszczeń. W żadnym miejscu rury grubość ścianki nie może być mniejsza od 0,85 nominalnej grubości ścianki.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Betonowanie pomostu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Betonowanie pomostu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Betonowanie pomostu zdjęcie nr 8 Betonowanie pomostu zdjęcie nr 9 Betonowanie pomostu zdjęcie nr 10
Betonowanie pomostu zdjęcie nr 11
Betonowanie pomostu zdjęcie nr 12 Betonowanie pomostu zdjęcie nr 13 Betonowanie pomostu zdjęcie nr 14
Betonowanie pomostu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betonowanie pomostu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betonowanie pomostu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami