Blog
Rysunki robocze
W artykule znajdziesz:
Rysunki robocze
Rysunki robocze obiektów nie wymagają stosowania oznaczeń modularności i można z nich zrezygnować.
Unifikacja - słowo pochodzenia łacińskiego, oznaczające ujednolicenie a techniczne procesy sprowadzania grupy przemysłowych wyrobów elementarnych do wspólnej postaci, tzn. ograniczanie liczby gatunków. Unifikacja stanowi szczególny przypadek normalizacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Unifikacja zwiększa uniwersalność zastosowań wyrobów i ułatwia zaopatrzenie w części zamienne, a w miarę modernizacji i automatyzacji oraz postępującego różnicowania się i specjalizacji poszczególnych gałęzi przemysłu jej rola stale rośnie. W przypadku np. elementów wytwarzanych masowo unifikacja umożliwia ich produkcję w zakładach specjalistycznych, pokrywających zapotrzebowanie całego kraju, lub przez umasowienie produkcji, grupy krajów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W efekcie daje to oszczędności, wyrażające się ogromnymi kwotami.
W Polsce, prace nad unifikacją były prowadzone jako jedne z podstawowych tez typizacyjnych. Prace te były prowadzone w latach 1963-1967, i obejmowały tzw. unifikację centralną.
Miała ona za zadanie dostarczenie budownictwu opracowań projektowych, w których dla typowych układów funkcjonalnych i programów użytkowych zastosowano by uniwersalne rozwiązania konstrukcyjne, oparte na niewielkiej liczbie prefabrykowanych elementów budowlanych dostosowanych do masowej produkcji. W zakresie budownictwa rolniczego unifikacja centralna miała objąć wszystkie podstawowe grupy budynków (uprawnienia budowlane). Braki odpowiednich normatywów technicznych projektowania, odpowiednich układów funkcjonalnych i odpowiedniego zestawu typowych elementów budowlanych uniemożliwił jednak praktycznie podjęcie tego rodzaju prac.
W związku z powyższym prace unifikacyjne zostały podzielone na odrębne części poszczególnych rodzajów budownictwa. Z jednoczesnym unifikowaniem budynków mieszkalnych i magazynowo-składowych, prowadzone były prace związane z budynkami inwentarskimi, jak też związane z opracowaniem wytycznych technicznych projektowania i ujednoliceniem elementów wyposażenia budynków i terenu (program egzamin ustny). Ogrom napotykanych trudności spowodował jednocześnie przedłużenie tych prac na dalsze następne trzy lata, pomimo że zakres ich objął tylko część kraju i to w różnym zakresie. W sytuacji nieznajomości wytrzymałościowych i braku realizacji prototypowych budynków przed ich utypowieniem, w wielu województwach przystąpiono do prac unifkacyjnych w mniejszym i skromniejszym zakresie w oparciu o uzyskane wyniki unifikacji centralnej. Od tego więc okresu powstają tzw. unifikacje wojewódzkie.
Unifikacje wojewódzkie
Unifikacje te powstały jedynie dzięki temu, że zespoły, które je opracowywały nie były obarczone czynnościami niezbędnymi potrzebnymi przy opracowywaniach kompleksowego utypowienia rozwiązań w skali krajowej (opinie o programie). Tak, jak unifikacja centralna uporządkowała rozpiętości, rozstawy elementów, oraz rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i wytyczyła ogólne kierunki, tak unifikacje wojewódzkie przewidziały ograniczenie liczby projektów. Opracowane zostały wspólnie zestawy elementów dla poszczególnych typów budynków, ujednoliczone zostały elementy wyposażenia wewnętrznego, zagospodarowania terenu oraz dostosowane zostało rozwiązanie funkcjonalne do wymagań użytkowników zamieszkałych poszczególne rejony kraju. Dostosowane jednocześnie zostały rozwiązania budowlane do możliwości technicznych przedsiębiorstw wykonawczych i zaopatrzenia materiałowego.
Z ogólnej ilości unifikacji wojewódzkich można wyróżnić:
1) unifikację bydgoską, wykonującą prace dla unifikacji centralnej w zakresie budownictwa rolniczego;
2) unifikację gdańską, specjalizującą się w dostosowywaniu własnych jak też i innych projektów do gruntów o małej nośności, szczególnie występujących na terenach depresyjnych (segregator aktów prawnych);
3) unifikację poznańską, posiadającą znaczne osiągnięcia w dziedzinie ograniczenia podstawowych rozpiętości konstrukcyjnych, ograniczeniu ilości żelbetowych prefabrykowanych elementów, oraz wprowadzeniu lekkich stalowych konstrukcji dachowych ze stali profilowych walcowanych. Osiągnięcia oraz pozytywne opinie użytkowników spowodowały, że szereg projektów unifikacji poznańskiej zostało włączonych do zestawów unifikacyjnych w innych województwach;
4) unifikacje: szczecińska, łódzka i inne, o znacznych osiągnięciach w dalszym rozwoju unifikacji regionalnej i krajowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32