Blog

Proces frezowania zdjęcie nr 2
11.01.2023

Odlewanie form produkcyjnych

W artykule znajdziesz:

Proces frezowania zdjęcie nr 3
Odlewanie form produkcyjnych

Celowe jest wytworzenie modeli i form produkcyjnych z masy siarkowo-grafitowej lub siarkowo-talkowej (09% siarki i 31% talku). Masę przygotowuje się przez całkowite roztopienie siarki, wziętej w stosunku siarka: grafit jak 4 (lub 5): 1. Wielokrotność użycia takich form jest 10-20 razy większa niż form gipsowych; zostaje przy tym lepiej zachowane ukształtowanie powierzchni. Wykonuje się formy produkcyjne z polichlorku winylu i z żywicy epoksydowej. Stosuje się żywice epoksydowe ED-5, ED-6 i CHS-Epoksy z CSRS. Jako utwardzacz stosuje się polietyleno- poliaminę i trójetanoloaminę. Jako plastyfikator służy ftalan butylu. Wypełniacz suchy piasek kwarcowy, przesiany przez sito o 100 ocz./cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyjęte są następujące proporcje składników masy:

1) 87% żywicy ED-5, 13% polietylenopoliaminy,

2) 77,5% żywicy ED-6, 12,5% ftalanu butylu, 10% polietylenopoliarainy,

3) 90% żywicy CHS, 10% polietylenopoliaminy.

Składniki miesza się aż do całkowitego usunięcia powietrza, mieszaniny 1 lub 2 podgrzewa się do temperatury 50°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odlewanie form produkcyjnych odbywa się w dwóch etapach: początkowo wlewa się do formy-matki część przygotowanej mieszanki, przy ruchu kołowym pokrywa się mieszanką całą wewnętrzną powierzchnię warstwą grubości 2-5 mm, pozostawia do stwardnienia przez 3-4 h i wlewa resztę mieszanki, wymieszanej z 65% suchego piasku. Po upływie 12-18 h formę roboczą można wyciągnąć z formy gipsowej, przemyć spirytusem denaturowym i wypolerować filcem lub suknem. Wklęśnięcie na powierzchni wypełnia się żywicą epoksydową, a następnie poddaje opisanej wyżej obróbce (uprawnienia budowlane).

Formy niegipsowe

Przygotowanie modelu o kształcie złożonym opisano w artykule Szwaczyńslciego. Linię mechanizacji wytwarzania form gipsowych omówili Jurczak, Triapkin Gorodow i inni, a sposoby zwiększenia wodoodporności form gipsowych (program egzamin ustny).

Największe zastosowanie do produkcji form niegipsowych znajduje polichlorek winylu. Jest to produkt polimeryzacji chlorku winylu. Dzięki badaniom Centem, Itiny, Smirnowa i Mielnikowej i pracom prowadzonym w Fabryce Porcelany im. Łomonosowa oraz w Fabryce Porcelany im. Kalinina, wprowadzono produkcję form do plastycznego formowania wyrobów porcelanowych i fajansowych bez stosowania gipsu (opinie o programie).

Wytwarzanie form porowatych z polichlorku winylu polega na następujących operacjach (wg Itiny). Wstępnie nagrzany do temperatury 150-170°C w ciągu 1,5 ~2 h i stygnący polichlorek winylu przeciera się przez sito o wymiarach oczek 0,5 mm; zawartość cząstek poniżej 10 pm nie powinna przewyższać 2%. Proszek wsypuje się do formy metalowej i poddaje prasowaniu przy użyciu wibratora, pod obciążeniem 5 =-7 MN/m2 (50-F70 kG/cm2), przy częstotliwości drgań równej 40 Hz i ampitudzie 0,7-1 mm. Formę ogrzewa się w ciągu 1-3 h do temperatury 200-2200 (segregator aktów prawnych).

Okres użytkowania form do wyrobów drążonych 5000 cykli, do wyrobów płaskich 2500 cykli. Wyformowane wyroby nie wymagają czyszczenia powierzchni, co jest konieczne przy formowaniu w formach gipsowych po 20-1-30 cyklach formowania. Powierzchnia form z polichlorku winylu nie niszczy się przy użytkowaniu i może być regenerowana przez zeszlifowanie warstwy powierzchniowej grubości 5-p 10 pin po 2500-p3000 cyklach pracy formy. Formy zużyte można rozdrobnić do 50-500 pm i uzyskany granulat ponownie wykorzystać.

Maksymalna temperatura eksploatacji form z polichlorku winylu może wynosić 85°C. Dopuszczalne jest krótkotrwałe (3-P5 min) oddziaływanie temperatury 95-100°C. Stosuje się również inne materiały i sposoby do wytwarzania form niegipsowych (promocja 3 w 1). W Fabryce Fajansu im. Kalinina opracowano technologię wytwarzania form ze sproszkowanej masy plastycznej ACT-T (TU-64-2-17-69), cieczy monomeru AT-Z (metakrylanu metylu) i wypełniacza talku. W Fabryce Porcelany im. Łomonosowa stosuje się walcowane płyty porowate z polichlorku winylu, z których wycina się półfabrykaty i prasuje je w formach metalowych w temperaturze 70-b80°C, mocując na podstawach akrylowych i stosując polialkohol winylowy jako klej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Proces frezowania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Proces frezowania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Proces frezowania zdjęcie nr 8 Proces frezowania zdjęcie nr 9 Proces frezowania zdjęcie nr 10
Proces frezowania zdjęcie nr 11
Proces frezowania zdjęcie nr 12 Proces frezowania zdjęcie nr 13 Proces frezowania zdjęcie nr 14
Proces frezowania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Proces frezowania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Proces frezowania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami