Blog

Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 2
01.02.2022

Rysy i spękania

W artykule znajdziesz:

Rysy i spękania
Rysy i spękania

Do ścian zewnętrznych, podobnie jak u nas, stosuje się prefabrykaty trój- warstwowe i z betonu komórkowego. Rysy i spękania w ścianach z prefabrykatów oraz przecieki znane są prawie wszystkim realizatorom budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Dość często jednak aktualna sytuacja w danym okresie zmusza do pewnych odstępstw lub uniemożliwia ścisłe przestrzeganie przyjętych założeń. Zaliczyć do nich można np. brak dostaw odpowiedniej ilości i jakości surowców, konieczność zwiększenia produkcji przekraczającej wielkości przyjęte w założeniach, brak odpowiedniej konserwacji urządzeń itp. Poprawa jakości budownictwa musi więc objąć wszystkie etapy działania, o czym już wspomniano (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W rozwiązaniach zagranicznych firm prywatnych dość często przyczyną występujących wad i uszkodzeń jest stosowanie dawnych starych rozwiązań. Wprowadzenie poprawek np. do rozwiązań projektowych złączy ścian wymagałoby poniesienia przez firmy dużych nakładów inwestycyjnych na zamianę istniejących form do produkcji elementów. Stąd starają się one poprawić jakość wykonania prac, a unikać wprowadzania poprawek dotyczących konstrukcji elementów i złączy, co wymagałoby modernizacji zakładów produkcyjnych (uprawnienia budowlane).

Z drugiej strony firmy budujące domy nie są zainteresowane i zaangażowane organizacyjnie oraz finansowo w problemy utrzymania zasobów budownictwa mieszkaniowego. Zakres ich odpowiedzialności i czas gwarancji są ograniczone bardziej niż u nas. Użytkownik mógłby praktycznie zgłaszać pewne roszczenia pod adresem wykonawcy, gdyby wyraźnie potrafił udokumentować jego winę za wady i uszkodzenia występujące po kilku latach eksploatacji (program egzamin ustny). Znany jest fakt, że przy zbieraniu przez naszych przedstawicieli danych zagranicznych dotyczących wad, usterek i uszkodzeń budownictwa mieszkaniowego napotyka się niejednokrotnie podstawowe trudności. Spowodowane są one m. in. obawami, że przy ich publikowaniu z podaniem adresów, a potem określeniem przyczyn, mogłoby to być dodatkowym argumentem dla użytkowników i organizacji ubezpieczeniowych przy dochodzeniu odszkodowań od wykonawcy za usuwanie uszkodzeń. Nie oznacza to, że sprawy te nie są w ogóle przedmiotem badań i publikacji (opinie o programie). Placówki naukowo-badawcze o charakterze centralnym, np. instytuty lub własne laboratoria, wykonują prace na zlecenie poszczególnych firm. Istnieją tu badania o charakterze wyprzedzającym, wykonywane przed wprowadzeniem nowych wyrobów i rozwiązań, oraz badania np. w celu wyjaśnienia przyczyn wad i uszkodzeń, ujawniających się w czasie realizacji lub eksploatacji.

Analiza wad

W krajach socjalistycznych problemy wad i uszkodzeń, przyczyny ich występowania i metody ich usuwania są przedmiotem szczegółowych badań i współpracy placówek naukowo-badawczych poszczególnych krajów. Wymiana wzajemnych doświadczeń pozwala na szybsze wprowadzanie niezbędnych poprawek do stosowanych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym wznoszonym metodami uprzemysłowionymi (segregator aktów prawnych).

Analiza wad i uszkodzeń ścian zewnętrznych wskazuje na podobieństwo uszkodzeń występujących w budownictwie mieszkaniowym różnych krajów. Dla ścian zewnętrznych istnieje wszędzie problem brudzenia elewacji. Zanieczyszczone pyłem i dymem powietrze atmosferyczne powoduje, że drobne cząstki tych zanieczyszczeń osiadają systematycznie na dachach i elewacjach budynków. W zależności od intensywności i czasu padania deszczów oraz działania wiatrów występuje bardziej lub mniej intensywne spływanie wody po ścianach budynków i częściowe spłukiwanie zanieczyszczeń osadzonych na ścianie. Na elewacjach budynków widoczne są w praktyce zabrudzenia. Analizując stan różnych elewacji jednego budynku można stwierdzić, że są one różnie zanieczyszczone. Podobnie również można zaobserwować, że budynki o identycznych rozwiązaniach elewacji, lecz różnych rodzajach faktury zewnętrznej ulegają różniącym się między sobą zabrudzeniom (promocja 3 w 1).

Przy analizowaniu problemu brudzenia elewacji należy rozpatrywać wpływy następujących czynników:

  • intensywność padania deszczów i równoczesne działanie wiatrów,
  • ukształtowanie rzutu budynku i powierzchni elewacji,
  • wysokość budynku,
  • usytuowanie elewacji w stosunku do stron świata,
  • sposób odwadniania fragmentów elewacji,
  • rodzaj faktury zewnętrznej,
  • sposób połączenia części wystających.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 7 Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 8 Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 9
Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 10
Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 11 Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 12 Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 13
Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obecność jonu wapniowego zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami