Blog
Samodzielna funkcja techniczna w budownictwie – projektant
W artykule znajdziesz:
Samodzielna funkcja techniczna w budownictwie – projektant
Projektant to osoba, bez której nie może odbyć się żadna inwestycja budowlana (program na komputer). Pełni on samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, czyli musi posiadać uprawnienia budowlane i być członkiem samorządu zawodowego.
Podstawowym obowiązkiem projektanta jest oczywiście opracowanie projektu budowlanego. Musi to zrobić w taki sposób, aby projekt był zgodny z:
• ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
• decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych,
• wymaganiami prawa budowlanego,
• przepisami i zasadami wiedzy technicznej (program na telefon).
Jeśli pojawi się taka konieczność, to projektant jest zobowiązany do zapewniania udziału w opracowaniu projektu osób, które mają uprawnienia budowlane w wymaganej specjalności, a także do skoordynowania prac tychże osób i ich opracowań projektowych w taki sposób, aby uwzględniały one specyfikę projektowanego obiektu budowlanego oraz przepisy BHP w procesie budowy (program egzamin ustny).
Projektant odpowiada za sporządzenie informacji niezbędnej do sporządzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie. Jego obowiązkiem jest pozyskanie niezbędnych opinii, sprawdzeń oraz uzgodnień związanych z zastosowanymi rozwiązaniami projektowymi i w zakresie, który wynika z obowiązujących przepisów (opinie o programie). Wyjaśnia on też wszystkie wątpliwości związane z projektem i rozwiązaniami, jakie zostały w nim zastosowane. Projektant na żądanie inwestora lub właściwego organu sprawuje nadzór autorski w następującym zakresie:
• ustalanie możliwości zastosowania zamiennych rozwiązań do tych, które zawarte są w projekcie – na wniosek kierownika budowy bądź inspektora nadzoru inwestorskiego,
• stwierdzanie zgodności realizowanych robót budowlanych z projektem (segregator aktów prawnych).
Projektant
Projektant jest również zobowiązany do zapewnienia sprawdzenia projektu architektoniczno-budowlanego przez osobę mającą odpowiednie uprawnienia budowlane, jeśli konieczne jest sprawdzenie pod kątem zgodności projektu z przepisami. Wówczas projektant i sprawdzający dołączają do projektu oświadczenie potwierdzające dokonanie sprawdzenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32