Blog
Samonośne szkielety zbrojeniowe
W artykule znajdziesz:
Samonośne szkielety zbrojeniowe
Samonośne szkielety zbrojeniowe mają z reguły większe wymiary i ciężar, tworząc konstrukcje sztywne spełniające nie tylko rolę uzbrojenia, lecz również konstrukcji nośnej, np. do zawieszenia lub umocowania deskowania, konstrukcji podpierającej pomosty robocze do betonowania itd.
Przygotowanie elementów zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Zbrojenie konstrukcji żelbetowych wykonywane jest ze stali:
- o średnicy 5-10 mm dostarczanej w kręgach,
- o średnicy 10-50 mm dostarczanej w pojedynczych prętach i długościach handlowych do 12 m, lub też przy średnicy 10- 12 mm w pęczkach.
Za granicą produkuje się stal o średnicy do 100 mm. Proces przygotowania zbrojenia obejmuje prostowanie stali, czyszczenie z rdzy, cięcie, gięcie, wiązanie lub spawanie w gotowe elementy i składowanie. Przy spawaniu lub zgrzewaniu elektrycznym doczołowym występuje dodatkowo przygotowanie końców prętów. Wymienione operacje mogą być wykonywane ręcznie (na małych budowach lub zakładach) lub maszynowo.
Prostowanie prętów. Pręty o grubości 14-MO mm prostuje się zazwyczaj za pomocą kluczy i sworzni osadzonych w płytach przytwierdzonych do stołów zbrojarskich.
Cięcie prętów. Do przecinania prętów używa się nożyc ręcznych lub maszynowych. Ręcznie można przecinać pręty o średnicy do 26 mm.
Nożyce mechaniczne o napędzie elektrycznym lub spalinowym mogą przecinać jednocześnie 5 prętów o średnicy do 12 mm każdy lub 2-3 pręty o średnicy do 16 mm.
Gięcie prętów wykonuje się również ręcznie lub maszynowo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Giętarka mechaniczna
Giętarka mechaniczna składa się z tarczy okrągłej 1 obracającej się na wale pionowym 2, napędzanym przez silnik elektryczny 3. W tarczy 1 wykonane są otwory, w których osadza się gnące sworznie, podobnie jak i w listwach 4 osadza się sworznie oporowe. Wałki 6 ułatwiają przesuwanie prętów do wyginania. Giętarki mechaniczne, w zależności od konstrukcji, przeznaczone są do gięcia prętów o średnicy do 50 mm; giętarki specjalne umożliwiają wyginanie prętów o średnicy do 100 mm (uprawnienia budowlane). Montaż zbrojenia tradycyjnego. Montaż zbrojenia płyt z prętów 0 610 mm wiązanych drutem wykonuje się zwykle bezpośrednio na deskowaniu wyginając je wg rysunku za pomocą klucza widełkowego.
Montaż zbrojenia słupów, belek (i innych elementów konstrukcyjnych) o ciężarze do 100 kG wykonuje się ręcznie przy uprzednim powiązaniu poszczególnych prętów strzemionami. Powiązane pręty i strzemiona nie stanowią konstrukcji sztywnej i dlatego w czasie montażu, szczególnie w słupach, zachodzi konieczność dokonywania napraw (program egzamin ustny). Wprowadzenia zbrojenia do deskowania słupów dokonuje się zazwyczaj przez otwarcie jednego boku deskowania słupa. Niezbędną grubość ochronnej warstwy betonu można zapewnić za pomocą podkładek betonowych. Znacznie większą sztywność połączenia zbrojenia i lepszą przyczepność do betonu uzyskuje się stosując spawanie lub zgrzewanie stykających się prętów zbrojenia (opinie o programie).
Zbrojenie szkieletowe samonośne. Duża pracochłonność przygotowania zbrojenia poszczególnych prętów wykonywanego na miejscu w obrębie betonowanych bloków skłoniła wykonawców do zastosowania uzbrojeń przygotowywanych w postaci siatek szkieletów w warsztatach zbrojarskich; sprowadza to roboty zbrojarskie na placu budowy do montażu przygotowanych elementów w zespoły. Rozwój techniki budowlanej postawił nowe wymagania odnośnie do rodzajów konstrukcji uzbrojenia, sposobów ich przygotowania i montażu. Poszczególne elementy zbrojenia przygotowane w postaci pakietów czy siatek umożliwiają stosowanie pewnych kombinacji konstrukcyjnych przez spawanie prętów lub zgrzewanie bezpośrednio ze sobą lub za pośrednictwem dodatkowych prętów lub konstrukcji (segregator aktów prawnych).
Konstrukcje szkieletowe spawane (zgrzewane) występują jako samodzielne zbrojenie samonośne lub też jako dodatkowe, spełniające rolę urządzenia pomocniczego, jak np. rusztowania, co pozwala na uzyskanie znacznej oszczędności na zużywanym drewnie. Konstrukcje szkieletowe znalazły bardzo duże zastosowanie w budownictwie wodnym.
Zbrojenia te upraszczają konstrukcję deskowania, które może być przymocowane do zbrojenia i montowane jednocześnie ze zbrojeniem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32