Blog
ściany, rysy pionowe
W artykule znajdziesz:
ściany, rysy pionowe
W przypadku bloków z materiału o dużym współczynniku sprężystości spadek wytrzymałości muru, spowodowany zastąpieniem mocnej zaprawy - słabą, jest większy niż przy materiale o niskim współczynniku sprężystości.
W związku z podobnym charakterem pracy wytrzymałość podstawową przy ściskaniu ścian murowanych z bloczków i pustaków z betonów lekkich obliczać można wg ogólnych wzorów dla ścian murowanych z cegły (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z szeregu wzorów empirycznych na wytrzymałość ściany jako funkcji kształtu i wymiarów bloku, ich wytrzymałości Rbi, rodzaju zaprawy i jej wytrzymałości Rz - w Związku Radzieckim,
Logiczna budowa wzoru oraz stosunkowo duża liczba parametrów doświadczalnych pozwala na dość ścisłe ujęcie liczbowe rzeczywistej zmenności Rms (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Parametr « jest większy od 1, w związku z czym wartość A maleje ze wzrostem wytrzymałości bloku R/,/. Funkcja taka dobrze odpowiada wynikom badań.
Ze wzrostem marki betonu maleje stosunek wytrzymałości betonu na ściskanie R do wytrzymałości na rozciąganie Rr. W związku z tym w blokach w murze, poddanym zawsze pewnemu zginaniu przy obciążeniu pionowym
ściany, rysy pionowe powstają przy niższej wartości stosunku ob/Rbi w przypadku bloków z betonu o większej wytrzymałości niż w przypadku bloków z betonu słabszego. Powstanie rysy pionowej zmniejsza odpowiednio nośność ściany.
Człon drugi, ujęty w nawias, uwzględnia wpływ rodzaju zaprawy. Jak widać dla Rz -> wartość członu dąży do jedności (uprawnienia budowlane).
Parametry te, powszechnie cytowane w naszej literaturze, ustalono dla wytrzymałości zaprawy Rz, mierzonej zgodnie z normami radzieckimi na kostkach sześciennych o boku równym 10 cm.
W myśl polskich norm wartość Rz mierzy się na walcach o średnicy i wysokości równej 8 cm. Pomiędzy wytrzymałością zaprawy mierzonej na kostkach sześciennych R~,10 i na walcach Ro8 zachodzi związek
Ustalenie prawidłowych wartości
Parametry dobrze odpowiadają zależnościom występującym w murach z cegły i z bloków betonowych o stosunkowo dużym współczynniku sprężystości. Dla murów z betonów lekkich niższych marek, a szczególnie dla murów z bloków z betonów komórkowych posługując się tymi parametrami otrzymujemy zbyt niskie wartości R (program egzamin ustny).
Ustalenie prawidłowych wartości parametrów wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań wytrzymałościowych.
Zaprawa do spoin. Ściany z bloczków i pustaków z betonów lekkich wykonuje się z reguły na zaprawie cementowo-wapiennej marki 8-30, a w szczególnych przypadkach również na zaprawie cementowej marki 50 (opinie o programie).
Stosowanie zaprawy cementowej jest niewskazane z powodu zbyt dużych różnic przewodności cieplnej ściany w przekroju poprzez spoinę i poprzez beton lekki. Wpływ wytrzymałości zaprawy na wytrzymałość muru jest poza tym, w przypadku ścian z bloczków lub pustaków, znacznie mniejszy niż w przypadku ścian z cegły.
W ścianach z bloczków o ciężarze objętościowym poniżej 1,0 T/m3 zaleca się w celu podwyższenia wartości termoizolacyjnej spoin - stosowanie zapraw ciepłochronnych’) lub też wykonywanie spoin z 5-8 cm przerwą powietrzną.
Podwyższenie wartości termoizolacyjnej spoin jest szczególnie ważne w ścianach z bloczków gazobetonowych odmiany 05 i 07 (segregator aktów prawnych).
Zaprawy ciepłochronne wykonuje się jako cementowo-wapien- ne przy użyciu piasku porowatego. Ciężar objętościowy zaprawy powinien być niższy od 1,5 T/m3.
Jako kruszywo porowate zaleca się stosować granulowany żużel hutniczy. Żużel paleniskowy jest do zapraw ciepłochronnych mniej przydatny z powodu wyższej wartości współczynnika przewodności cieplnej, a także zwykle znacznego zanieczyszczenia szkodliwymi domieszkami (przede wszystkim niespalone części węgla).
Naturalne kruszywa lekkie jak naturalny pumeks, tufy lub popioły wulkaniczne nie występują w Polsce.
Z powodu szorstkiej powierzchni ziarn kruszywa zaprawy ciepłochronne są źle urabialne, łatwo ulegają rozmieszaniu składników podczas transportu i szybko tracą wodę przy układaniu ich na porowatym podłożu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32