Blog

22.07.2020

ściany, rysy pionowe

W artykule znajdziesz:

ściany, rysy pionowe

ściany, rysy pionowe

W przypadku bloków z materiału o dużym współczynniku sprężystości spadek wytrzymałości muru, spowodowany zastąpieniem mocnej zaprawy - słabą, jest większy niż przy materiale o niskim współczynniku sprężystości.
W związku z podobnym charakterem pracy wytrzymałość podstawową przy ściskaniu ścian murowanych z bloczków i pustaków z betonów lekkich obliczać można wg ogólnych wzorów dla ścian murowanych z cegły (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z szeregu wzorów empirycznych na wytrzymałość ściany jako funkcji kształtu i wymiarów bloku, ich wytrzymałości Rbi, rodzaju zaprawy i jej wytrzymałości Rz - w Związku Radzieckim,
Logiczna budowa wzoru oraz stosunkowo duża liczba parametrów doświadczalnych pozwala na dość ścisłe ujęcie liczbowe rzeczywistej zmenności Rms (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Parametr « jest większy od 1, w związku z czym wartość A maleje ze wzrostem wytrzymałości bloku R/,/. Funkcja taka dobrze odpowiada wynikom badań.
Ze wzrostem marki betonu maleje stosunek wytrzymałości betonu na ściskanie R do wytrzymałości na rozciąganie Rr. W związku z tym w blokach w murze, poddanym zawsze pewnemu zginaniu przy obciążeniu pionowym
ściany, rysy pionowe powstają przy niższej wartości stosunku ob/Rbi w przypadku bloków z betonu o większej wytrzymałości niż w przypadku bloków z betonu słabszego. Powstanie rysy pionowej zmniejsza odpowiednio nośność ściany.

Człon drugi, ujęty w nawias, uwzględnia wpływ rodzaju zaprawy. Jak widać dla Rz -> wartość członu dąży do jedności (uprawnienia budowlane).
Parametry te, powszechnie cytowane w naszej literaturze, ustalono dla wytrzymałości zaprawy Rz, mierzonej zgodnie z normami radzieckimi na kostkach sześciennych o boku równym 10 cm.
W myśl polskich norm wartość Rz mierzy się na walcach o średnicy i wysokości równej 8 cm. Pomiędzy wytrzymałością zaprawy mierzonej na kostkach sześciennych R~,10 i na walcach Ro8 zachodzi związek

Ustalenie prawidłowych wartości

Parametry dobrze odpowiadają zależnościom występującym w murach z cegły i z bloków betonowych o stosunkowo dużym współczynniku sprężystości. Dla murów z betonów lekkich niższych marek, a szczególnie dla murów z bloków z betonów komórkowych posługując się tymi parametrami otrzymujemy zbyt niskie wartości R (program egzamin ustny).
Ustalenie prawidłowych wartości parametrów wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań wytrzymałościowych.

Zaprawa do spoin. Ściany z bloczków i pustaków z betonów lekkich wykonuje się z reguły na zaprawie cementowo-wapiennej marki 8-30, a w szczególnych przypadkach również na zaprawie cementowej marki 50 (opinie o programie).
Stosowanie zaprawy cementowej jest niewskazane z powodu zbyt dużych różnic przewodności cieplnej ściany w przekroju poprzez spoinę i poprzez beton lekki. Wpływ wytrzymałości zaprawy na wytrzymałość muru jest poza tym, w przypadku ścian z bloczków lub pustaków, znacznie mniejszy niż w przypadku ścian z cegły.
W ścianach z bloczków o ciężarze objętościowym poniżej 1,0 T/m3 zaleca się w celu podwyższenia wartości termoizolacyjnej spoin - stosowanie zapraw ciepłochronnych’) lub też wykonywanie spoin z 5-8 cm przerwą powietrzną.

Podwyższenie wartości termoizolacyjnej spoin jest szczególnie ważne w ścianach z bloczków gazobetonowych odmiany 05 i 07 (segregator aktów prawnych).
Zaprawy ciepłochronne wykonuje się jako cementowo-wapien- ne przy użyciu piasku porowatego. Ciężar objętościowy zaprawy powinien być niższy od 1,5 T/m3.
Jako kruszywo porowate zaleca się stosować granulowany żużel hutniczy. Żużel paleniskowy jest do zapraw ciepłochronnych mniej przydatny z powodu wyższej wartości współczynnika przewodności cieplnej, a także zwykle znacznego zanieczyszczenia szkodliwymi domieszkami (przede wszystkim niespalone części węgla).

Naturalne kruszywa lekkie jak naturalny pumeks, tufy lub popioły wulkaniczne nie występują w Polsce.
Z powodu szorstkiej powierzchni ziarn kruszywa zaprawy ciepłochronne są źle urabialne, łatwo ulegają rozmieszaniu składników podczas transportu i szybko tracą wodę przy układaniu ich na porowatym podłożu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami