Blog

Własności wiążące zdjęcie nr 2
10.01.2020

Ściany z prefabrykatów blokowych i płytowych

W artykule znajdziesz:

Ściany z prefabrykatów blokowych i płytowych

Własności wiążące zdjęcie nr 3
Ściany z prefabrykatów blokowych i płytowych

Klasyfikacja ścian opiera się na określeniu funkcji, które spełniają one w budynku. Rozróżnia się więc ściany wewnętrzne i zewnętrzne, a również ściany konstrukcyjne i niekonstrukcyjne. Kształt i wymiary prefabrykatów wprowadzają odrębny podział na ściany blokowe (wielkoblokowe) i płytowe (wielkopłytowe) (uprawnienia budowlane).

Podobnie jak stropy, ściany mogą posiadać strukturę jednomateriałową  lub wielomateriałową. Ściany wewnętrzne, które poza funkcją konstrukcyjną spełniają rolę przegród akustycznych, projektuje się zwykle — ze względu na warunki produkcji jako jednomateriałowe.

Ściany zewnętrzne stanowią w pierwszym rzędzie przegrody ciepłochronne i z tego względu posiadają albo strukturę warstwową, albo jednomateriałową z betonów lekkich (program na telefon). Ze względów konstrukcyjnych, a również produkcyjnych, celowe jest, aby w budynku główny materiał konstrukcyjny w ścianach wewnętrznych i zewnętrznych był ten sam.

Dlatego też w elementach o kształtach blokowych (duża szerokość ściany) często stosuje się betony lekkie kruszywowe lub komórkowe, zarówno do ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych. Natomiast w konstrukcjach płytowych najczęściej stosowanym materiałem konstrukcyjnym jest żwirobeton; ściany zewnętrzne w tym przypadku muszą posiadać strukturę wielomateriałową (wielowarstwową) (program na komputer).

Ponieważ również betony lekkie (z wyjątkiem niektórych) posiadają na ogół gorsze cechy wytrzymałościowe i są mniej jednorodne od żwirobetonów, zastosowanie ich jako materiału konstrukcyjnego ogranicza się przeważnie do budynków o wysokości 4 lub 5 kondygnacji. Wyższe budynki z reguły projektowane są z użyciem betonu zwykłego (program egzamin ustny).

Złożoność funkcji ścian zewnętrznych

Złożoność funkcji ścian zewnętrznych, która komplikuje rozwiązanie ich struktury w oparciu o tworzywa betonowe, powoduje aktualnie dążenie do projektowania tych ścian jako niekonstrukcyjnych, tzw. osłonowych, przy zastosowaniu materiałów o wysokich cechach fizycznych (opinie o programie). Lekkie ściany osłonowe z nowoczesnych wysokowartościowych materiałów termoizolacyjnych i wykładzinowych stanowią odrębną bardzo rozbudowaną dziedzinę.

Budownictwo blokowe jest najstarszą formą budownictwa uprzemysłowionego, wywodzącą się z budownictwa z bloków-ciosów kamiennych, a następnie z bloków ceglanych murowanych seryjnie w cegielniach, z których montowano stypizowane elementy konstrukcji (filary międzyokienne, bloki podokienne, gzymsy) (segregator aktów prawnych).

„Klasyczne” rozwiązania blokowe zachowały również tradycyjne układy konstrukcyjne, tj. podłużne, zmieniając tylko materiał ścian z muru ceglanego na prefabrykaty z betonów lekkich (przeważnie żużlo- betonów). Ściany blokowe mogą składać się z elementów na całą wysokość kondygnacji lub na wysokość części kondygnacji. W pierwszym wypadku nośność słupa-ściany jest funkcją wytrzymałości jego materiału, w drugim nośność — podobnie jak w murach ceglanych — jest pochodną wytrzymałości bloków i zaprawy łączącej poszczególne warstwy. Zespolenie bloków w ścianie uzyskuje się poprzez wieńce żelbetowe wylewane co kondygnacja.

Polskie rozwiązania budynków blokowych o układach podłużnych stosowały zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne z bloków na całą kondygnację — z żużlobetonu o ciężarze objętościowym 1400-4-1500 kG/m:i i wytrzymałości 50 kG/cm2. Powyższe parametry pozwalały na stosowanie ze względu na izolacyjność (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Własności wiążące zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Własności wiążące zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Własności wiążące zdjęcie nr 8 Własności wiążące zdjęcie nr 9 Własności wiążące zdjęcie nr 10
Własności wiążące zdjęcie nr 11
Własności wiążące zdjęcie nr 12 Własności wiążące zdjęcie nr 13 Własności wiążące zdjęcie nr 14
Własności wiążące zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Własności wiążące zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Własności wiążące zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami