Blog
Ściekający na dół lepik
W artykule znajdziesz:
Ściekający na dół lepik
Ściekający na dół lepik przy rozwijaniu zwojów wyciskano do góry i rozprowadzano równomiernie pod całą powierzchnią papy. Zauważone pod powierzchnią papy przypadkowe pęcherze powietrza niezwłocznie usuwano, odrywając papę i nalepiając nową warstwę w miejscach nie przylepionych. Wszystkie styki papy smarowano lepikiem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dopiero na tak ułożonej warstwie układano w ten sam sposób następną warstwę papy. Ogółem zastosowano 4 warstwy papy. Ostatnią warstwę powleczono od zewnątrz lepikiem. Następnie wykonano cienką warstwę ochronną z wyprawy cementowej, ułożono na niej siatkę zbrojeniową z prętów o średnicy 4 mm i nałożono torkretnicą warstwę wyprawy o grubości 4 cm. Na wykonanej w ten sposób ściance żelbetowej ułożono płytki okładzinowe. Ściany pokryto płytkami glazurowanymi, a dno białymi płytkami terakotowymi. Próbne napełnienie basenu wodą o temperaturze 25°C nie wykazało żadnych nieszczelności.
Podobną izolację basenu pływackiego zastosowano w Moskwie przy Szosie Leningradzkiej.
Długość basenu wynosi 50 m, szerokość 20 m i głębokość 1,2-5,0 m. Izolację wodoszczelną wykonano jako ciężką izolację wielowarstwową z wkładkami z papy, na której ułożono wyprawę cementową za pomocą torkretnicy, a następnie płytki glazurowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Krycie podwójne papą, prostopadle do okapu, zaleca się stosować przy spadkach dachu większych niż 20° (0,36). W literaturze technicznej niemieckiej panuje opinia, że zasadniczo przy kryciu wielowarstwowym pasy papy wszystkich warstw powinny być układane w tym samym kierunku.
Przy kryciu prostopadle do okapu kierunek układania papy na stykach powinien być taki, aby nie była ona odrywana przez najczęściej wiejące wiatry w danej okolicy.
Krycie dachu papą na wilgotnym podłożu betonowym w sposób normalnie stosowany jest niedopuszczalne ze względu na brak przyczepności lepiku do wilgotnych powierzchni, a przede wszystkim ze względu na późniejsze powstawanie pęcherzy w pokryciu, wywołanych parciem pary wodnej, która po przezwyciężeniu przyczepności lepiku powoduje odrywanie papy od podłoża lub poszczególnych warstw papy od siebie (uprawnienia budowlane).
Wysychanie podłoża
W celu uzyskania dodatkowego zabezpieczenia przeciwwilgociowego należy dolną warstwę papy przed ułożeniem powlec szczelnie od spodniej strony lepikiem na gorąco, który powinien przed ułożeniem papy należycie ostygnąć (program egzamin ustny).
Ponadto należy zastosować konstrukcje zapewniające wysychanie podłoża do środka budynku lub do krawędzi dachu.
Jeżeli spadek dachu wynosi więcej niż 25°, pierwszą warstwę papy można też dodatkowo zabezpieczyć przed oderwaniem za pomocą drutów stalowych ocynkowanych o grubości 0,5-0,7 mm, rozciągniętych w dwóch kierunkach ukośnie względem okapu i przymocowanych do dodatkowych gwoździ w taki sposób, że tworzą one siatkę o prześwicie oczek ok. 20 cm (opinie o programie).
Dodatkowe gwoździe i papę w miejscu wbicia tych gwoździ należy posmarować lepikiem. Nie stosuje się smarowania lepikiem dolnego brzegu pasa papy, który przykrywa górny brzeg pasa niżej umocowanego.
W ten sposób uzyskuje się swobodne odkształcenie się papy, wentylacja konstrukcji dachowej może się odbywać wzdłuż dolnych, nie posmarowanych lepikiem brzegów ułożonych pasów papy.
Wyżej opisane sposoby krycia dachu należy traktować jako tymczasowe i z chwilą nastania odpowiedniej suchej pogody należy ułożyć drugą warstwę papy, przylepiając ją w zwykle stosowany sposób do warstwy pierwszej (segregator aktów prawnych). Przed przylepieniem drugiej warstwy papy należy pierwszą warstwę wyrównać i w razie potrzeby naprawić miejsca uszkodzone.
Według niemieckiej literatury zaleca się przymocowanie papy do podłoża wykonanego w postaci konstrukcji monolitycznej oraz do elementów prefabrykowanych żelbetowych lub z lekkiego betonu na warstwie izolacji ciepłochronnej z gładzią cementową na wierzchu przez naklejenie jej lepikiem i dodatkowe przybicie specjalnymi hartowanymi gwoździami stalowymi o długości trzpienia 12 mm i średnicy główki 10 mm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32