Blog
Generalny przegląd
W artykule znajdziesz:
Generalny przegląd
Generalny przegląd wskazuje na to, że możliwość stwarzania metod projektowania jest prawie nieograniczona, szczególnie jeśli jeszcze wprowadzić taki czynnik, jak operowanie ilościami objętości absolutnych, objętości pozornych i ciężarów (program uprawnienia budowlane na komputer). Różnorodność metod będzie jednak tylko pozorna, bo wszystkie bez wyjątku muszą spełnić wyszczególnione uprzednio 3 lub 4 warunki, a ilości w różnych jednostkach dają się w najprostszy sposób przeczyć jedna na drugą w każdym przypadku.
Idąc dalej można śmiało postawić twierdzenie, że w gruncie rzeczy nie a metod dobrych i złych, a są tylko dobrze lub źle uziarnione kruszywa, zaś same metody są co najwyżej mniej lub bardziej skomplikowane. Trzeba jedna zaznaczyć, że przy nadmiarze zaczynu rola uziarnenia kruszywa schodzi a drugi plan, jak to wykazał Br. Bukowski (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niekiedy rozróżnia się metody analityczne i doświadczalne. Jest to podział nieprecyzyjny. Każda metoda wymaga doświadczalnego ustalenia pewnych wartości, jak ciężary objętościowe i nasypowe składników oraz jakość cemea tu, choć można też operować oszacowanymi liczbami. Każda metoda wymaga jednak bezwzględnie wykonania próbnej mieszanki i przeważnie również da świadczalnej korekty. Same doświadczenia również nie dają automatycznych wyników. Zawsze trzeba przeprowadzić pewne uboczne wyliczenia, choćby prymitywne, chyba że się odczytuje gotowy skład betonu z tablic, które z na tury rzeczy są niedokładne. Toteż w niniejszej pracy zrezygnowano z takie charakterystyki metod (uprawnienia budowlane).
Najbardziej celowe wydaje się omawianie metod wg krajów, gdyż między badaczami poszczególnych krajów istnieją zazwyczaj dość ścisłe powiązania ideowe. Mamy z pewnością „szkoły": francuskie, polskie, anglosaskie; inne są mniej wyraźnie zróżnicowane. Toteż po tej właśnie linii zostały metody zgrupowane, co zresztą nie wyklucza mimo wszystko dużej różnorodności w danym kraju (program egzamin ustny).
Najprostsze i najbardziej konsekwentnie opracowane są dwie metody: metoda analityczna W. Paszkowskiego i metoda doświadczalna Wl. Kuczyńskiego.
Dostępne metody
Omówione zostały możliwie wszystkie dostępne metody, choć niektóre z nici były dostępne tylko w opracowaniach nieoryginalnych. Z metod zostały wydzielone i włączone ustalenia o ogólniejszej wartości (wykresy, tablice, wzory). Metody różnią się w bardziej istotny sposób tylko w podejścia do zagadnień (warunków) wodożądności i uziarnienia kruszywa. Toteż tylko to aspekty zostały w poszczególnych metodach bliżej omówione, choć zakres omawiania nie wszędzie jest jednakowy. Ważniejsze metody zostały omówione w postaci przykładów liczbowych, jako najłatwiej zrozumiałych dla czytelnika (opinie o programie).
W pierwszym rzędzie musi być założona konsystencja, czyli stopień wilgotności masy betonowej. Zależy ona w pewnym stopniu od rozporządzalności urządzeń do transportu i zagęszczania masy betonowej, ale głównie od rodzaju samej budowy i wymiarów jej elementów konstrukcyjnych. Jak wiadomo, konsystencja nie jest jednoznacznie powiązana z wartością (segregator aktów prawnych).
Mieszanki betonowe sypko-wilgotne, wymagające ubijania, są dziś mało stosowane; stosuje się je głównie przy budowie dróg i podłóg oraz przy wyrobie bloków betonowych, a poza tym do ścian oporowych i podrzędnych konstrukcji betonowych.
Bardzo szeroko stosowane są mieszanki o konsystencji wilgotnej i gęstoplastycznej, które otrzymuje się przez ubijanie i przede wszystkim wibrowanie. Szczególnie te ostatnie są w użyciu w budownictwie drogowym i w prefabrykacji elementów żelbetowych (promocja 3 w 1).
Masy betonowe o konsystencji rzadszej stosowane są w budownictwie „mokrym”: masy o konsystencji plastycznej - do produkcji elementów słabo zbrojonych, masy o konsystencji ciekłej - do elementów bardzo gęsto zbrojonych; szczególowsza specyfikacja. Wpływ zmiany ilości wody na konsystencję. Odpowiednio do konsystencji należy określić ilość wody w masie betonowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32