Blog
Segregator
W artykule znajdziesz:
Maszyna w dobrym stanie wykona wszelkie przekazane jej polecenia, lecz równie beztrosko przemnoży liczby prawidłowe, jak błędne. Duża szybkość obliczeń na maszynie umożliwia wykonanie dodatkowych zabiegów sprawdzających, należy też je wykonywać zawsze, gdy tylko jest to możliwe. Zwyczaj sprawdzania liczb nastawianych na klawiaturze oraz położenia przecinka oddzielającego cyfry dziesiętne również zaoszczędzi wiele czasu (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadkach gdy setki lub tysiące różnych wartości jakiejś zmiennej trzeba poddawać prostym seriom elementarnych działań, warto rozważyć zastosowanie maszyn analityczno-rachunkowych (tzw. holleritów). Operuje się w nich kartami o wymiarach 8,1 x 18,5 cm, na których znajduje się 18 (lub 19) kolumn i 12 (lub 6) rzędów (tzw. stref). Dziurkarka robi w karcie otwory, po jednym (lub po dwa) w każdej z kolumn, zależnie do potrzeby (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odpowiednio do strefy, w której umiejscowiono otwór, w każdej kolumnie może by- przedstawiona dowolna cyfra lub specjalny symbol. Kolumny można podzielić w żądany sposób na pola odpowiadające różnym liczbom. Istnieją różne maszyny dostosowane do wykonywania różnych operacji na kartach. Do zapisywania liczb na karcie przez odpowiednie jej dziurkowanie używa się dziurkarki (uprawnienia budowlane). Operację tę sprawdza sprawdzarka. Istnieją maszyny dziurkujące karty na podstawie liczb, które w odpowiednich miejscach zapisano ołówkiem. Segregator rozdziela paczkę kart z szybkością 650 sztuk na minutę, stosownie do cyfr występujących w pewnych wybranych kolumnach. Karty te zostają podzielone na 13 grup, które mogą zostać uporządkowane i dalej posegregowane przez następną maszynę itd., tak że w ostatecznym (program egzamin ustny).
Tabulator
Tabulator drukuje na arkuszu papieru liczby występujące w paczce kart i dodaje je do siebie. Kolumny można podzielić w dowolny sposób na pola, których liczby mogą być oddzielnie drukowane i dodawane. Karty można dziurkować tak, że liczby na nich umieszczone zostaną odjęte zamiast dodane. Mnożarka mnoży dwie liczby zapisane w wybranych polach stosu kart, dziurkuje odpowiedź w trzecim polu i dodaje wyniki (opinie o programie). Maszyna ta może również mnożyć liczby całego zbioru kart przez inne liczby podane na wybranych kartach głównych. Kolator segreguje karty w różne specjalne sposoby. W szczególności można używać go do wyszukiwania liczb potrzebnych w tablicach funkcyjnych, które opracowano w formie stosu kart. Można bowiem tak podziurkować zbiór kart, że każda z nich zawiera w jednym polu jakąś wartość x, a w drugim odpowiadającą jej wartość f{x). Inny zbiór kart może zawierać wybrane wartości x. Maszyny te mogą również dobierać karty x z odpowiednią kartą/(a). Wówczas można automatycznie reprodukować wartości f(x) na kartach x (segregator aktów prawnych).
Ostatnio stały się dostępne maszyny elektroniczne, obliczające z większą szybkością i dające się programować do wykonywania różnych ciągów działań arytmetycznych. Dane początkowe przekazuje się maszynie za pomocą kart dziurkowanych. Maszyny te są bardzo wydajne. Najogólniej można stwierdzić, że maszyny analityczno-rachunkowe są najbardziej użyteczne wówczas, gdy trzeba wykonać parę tysięcy podobnych obliczeń. Są one zbyt kosztowne do obliczeń dorywczych, ale warto ich używać przy odpowiednio pracochłonnych zagadnieniach. Każde obliczenie musi być sprawdzone, inaczej nie ma ono wartości. Najlepszym sprawdzeniem jest powtórzenie obliczeń przez kogoś innego odmienną metodą. Niekiedy jednak można wprowadzić dodatkowe kolumny, które pozwolą sprawdzić wyniki. Pierwsze sprawdzenie, które należy wykonać, polega na zbadaniu, czy wyniki wypadają rozsądnie (promocja 3 w 1). Czy znak oraz rząd wielkości są właściwe? Czy zgadzają się one z uprzednimi obliczeniami tej samej wielkości lub pokrewnych? Jeśli nie, to czy odchylają się one w przewidywanym kierunku? Dodawanie i mnożenie sprawdza się na ogół wykonując je w odwrotnej kolejności, odejmowanie sprawdza się za pomocą dodawania, dzielenie zaś za pomocą mnożenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32