Blog

Rezerwy głębokości zdjęcie nr 2
21.10.2020

Silosy o przekroju prostokątnym

W artykule znajdziesz:

Silosy o przekroju prostokątnym

Rezerwy głębokości zdjęcie nr 3
Silosy o przekroju prostokątnym

Dna płytowe to przeważnie stropy grzybkowe (typ V dla ścian komór opartych bezpośrednio na fundamencie oraz typ VII, dla ścian dochodzących do płyty dennej), stropy płytowe stosowane przy mniejszych wymiarach komory w rzucie (typ Via) lub stropy pierścieniowe (typ VIII), w których wymiary otworu środkowego wynoszą 1/3-1/2 wymiarów komory (program uprawnienia budowlane na komputer).

Opróżnianie komór o dnach płytowych odbywa się od góry (jak dla typu I) lub przez otwory w płycie, gdzie spadki w ich kierunku wyrobione są w chudym betonie (por. typ VIII). Przy dużej liczbie otworów szczególnie przydatne są stropy grzybkowe.
Przy projektowaniu zespołu wielokomorowego należy brać pod uwagę nie tylko względy technologiczne lecz także ekonomiczne. Na podstawie wykonanych obiektów można się przekonać, że przy jednakowej objętości i wysokości zespołu, powierzchnia ścian silosów o rzucie kołowym będzie większa niż w zespole komór o rzucie prostokątnym lub kwadratowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy porównaniu kosztów bierze się pod uwagę zarówno powierzchnię ścian jak też zużycie materiałów i robocizny na nadbudowę, której koszt zależy głównie od zabudowanej powierzchni. Przy większej liczbie komór (zespół komór) silosy o rzucie kołowym zajmują więcej miejsca niż prostokątne o tej samej objętości.

Praktyka wykazała, że ogólna ilość betonu w silosach prostokątnych i okrągłych jest mniej więcej jednakowa, natomiast stali w prostokątnych zużywa się więcej. Dzieje się tak dlatego, że w silosach prostokątnych ściany wymagają wprawdzie o wiele więcej betonu, lecz za to dno i płyta fundamentowa są znacznie cieńsze. Większe zużycie stali jest spowodowane niekorzystniejszą pracą ścian (uprawnienia budowlane).

Zbrojenie jest w nich oczywiście bardziej skomplikowane niż w okrągłych, które pracują tylko na rozciąganie.
Przy projektowaniu silosów o przekroju prostokątnym stosuje się układy - jednokomorowy (przeważnie o rzucie kwadratowym) i wielokmorowy - jednorzędowy lub wielorzędowy.

Silosy o przekroju wielobocznym i kołowym

Niekiedy ze względów technologicznych istnieje potrzeba zróżnicowania wielkości komór; przykład takiej baterii (opinie o programie). Wymiary w planie komór kwadratowych lub prostokątnych nie przekraczają na ogół 4×5 m. W wyjątkowych przypadkach ze względów technologicznych (składowanie materiałów lekkich, jak wióry, trociny, zrębki drewniane, wytłoki buraczane, płatki owsiane itp.) stosuje się komory o większych wymiarach w rzucie, lecz nie więcej niż 10 m.
W ścianach silosów prostokątnych występują oprócz sił rozciągających - momenty zginające.

Przy obliczaniu baterii złożonej z większej liczby komór należy uwzględniać wpływ napełnienia poszczególnych komór na wielkość momentów. Z tego też powodu korzystne są węzły wewnętrzne powstające ze skrzyżowania dwóch ścian.
W silosach prostokątnych opartych w narożach na słupach ściany pracują jako tarcze w płaszczyźnie pionowej. Tarcze te przejmują oprócz ciężaru własnego ścian i nadbudowy także ciężar składowanego materiału. Z uwagi na pracę statyczną ścian (duże momenty zginające) stosowanie sprężania jest w tym typie silosów nieekonomiczne.
Spośród komór o przekroju kołowym lub wielobocznym, najczęściej stosowane są kołowe (segregator aktów prawnych).

Wypływa to ze względów tak ekonomicznych, jak i technologicznych. Inne kształty wielobocznych komór silosowych, niż sześciokątne lub ośmiokątne, spotykane są rzadziej i raczej przy mniejszych ich wymiarach. W środkowych przestrzeniach pomiędzy komorami głównymi otrzymuje się wówczas zwykle dodatkowe komory o niewielkiej pojemności, które mogą być również wykorzystane do przechowywania materiałów.

Ściany komór okrągłych pracują głównie na osiowe pierścieniowe siły rozciągające i z tego powodu nadają się do sprężania. Ściany silosów wielobocznych podlegają rozciąganiu, przy jednoczesnym działaniu momentów zginających, o wartościach tym większych, im komory mają mniej boków. Niekiedy, dla zmniejszenia momentów zginających w ścianach skrajnych, wykonuje się je w kształcie wycinka koła (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Rezerwy głębokości zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Rezerwy głębokości zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Rezerwy głębokości zdjęcie nr 8 Rezerwy głębokości zdjęcie nr 9 Rezerwy głębokości zdjęcie nr 10
Rezerwy głębokości zdjęcie nr 11
Rezerwy głębokości zdjęcie nr 12 Rezerwy głębokości zdjęcie nr 13 Rezerwy głębokości zdjęcie nr 14
Rezerwy głębokości zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rezerwy głębokości zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rezerwy głębokości zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami