Blog
Siłownie kanałowe
W artykule znajdziesz:
Siłownie kanałowe
Buduje się je najczęściej wtedy, gdy rzeka serpen- tynując tworzy duże zakola (program uprawnienia budowlane na komputer). W takich przypadkach, budując jaz w górnej części luku i prowadząc spiętrzoną wodę kanałem przebiegającym mniej więcej po cięciwie luku, można wyzyskać większy spad niż wynosi spiętrzenie na jazie, gdyż dochodzi dodatkowa różnica poziomów między początkowym i końcowym przekrojem rzeki.
Siłownia, umieszczona na kanale dzieli go na dwa odcinki, a mianowicie na kanał górny, zwany dopływowym i dolny - odpływowym. Kanał dolny jest z reguły wykonywany w wykopie, górny niekiedy częściowo także w nasypie. Gdy ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu wysokość nasypów byłaby nadmierna, przeprowadza się wodę nad doliną akweduktem.
Dla zmniejszenia oporów ruchu często stosuje się w kanałach okładzinę betonową skarp i dna, szczelną lub też nieszczelną, co zależy od warunków filtracji wody z kanału w grunt (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdy kanał dochodzi do siłowni, staje się ona ze względu na różnicę poziomów górnej i dolnej wody także budowlą piętrzącą i musi odpowiadać warunkom, jakie stawia się tym budowlom w sensie stateczności i szczelności, co oczywiście ma wpływ na rozwiązanie konstrukcyjne siłowni.
Siłownie kanałowe pracują - podobnie jak przyjazowe - na takim przepływie wody, jaki istnieje w rzece, z tym jednak, że pewien zrzut jałowy przez jaz musi być normalnie utrzymywany, aby zabezpieczyć minimalny przepływ w korycie rzeki poniżej jazu. Owe ilości wody są zazwyczaj normowane przepisami prawnymi, biorącymi pod uwagę interesy użytkowników.
Nadmiary dopływu przekraczające przełyk turbin siłowni są zrzucane przez jaz do koryta rzeki, które gra także rolę koryta ulgi dla wód powodziowych (uprawnienia budowlane).
W przypadkach, gdy w okresie powodzi stan wody w górnym stanowisku może się podnieść powyżej poziomu dopuszczalnego dla kanału i siłowni, odgałęzienie kanału od rzeki musi być zaopatrzone w zamkmęcia typu analogicznego do zamknięć jazowych. Charakterystyczny dla siłowni kanałowych pobór wody z rzeki za pośrednictwem odgałęziającego się kanału, nosi w hydrotechniee nazwę derywacji. Dlatego też siłownie kanałowe mogą być nazywane siłowniami derywacyjnymi bezciśnieniowymi, który to termin oznacza, że dopływ wody odbywa się przy swobodnym zwierciadle wody, a nie rurociągiem (program egzamin ustny).
Fakt, że zarówno siłownie przyjazowe, jak i kanałowe pracują na naturalnym, niezdeformowanym przepływie wody, pozwala oba typy siłowni objąć wspólnym mianem siłowni przepływowych, które w sensie energetycznym zaliczamy do elektrowni podstawowych.
Profil zapory
Ustawione zazwyczaj tuż poniżej zapory pracują - podobnie jak przyjazowe - na spadzie równym spiętrzeniu (opinie o programie). Różnią się jednak od przyjazowych tym, iż dzięki istnieniu zbiornika mogą okresami pracować na przepływach znacznie większych od aktualnego dopływu do zbiornika, korzystając z możliwości magazynowania w nim wody w okresach, w których są z pracy wyłączone. Taki charakter pracy pozwala zaliczać je w sensie energetycznym do siłowni szczytowych, włączanych jedynie w okresach dużego zapotrzebowania mocy, a wyłączanych w okresach spadku zapotrzebowania.
Zależnie od stosunku pojemności zbiornika do objętości dopływu, siłownie te mogą pracować na szczytach bądź codziennie (ewentualnie z wyłączeniem niedziel i świąt), bądź sezonowo (np. tylko w okresie szczytów zimowych, podczas gdy pozostałe pory roku przeznacza się wyłącznie na napełnianie zbiornika).
Pod względem konstrukcyjnym mogą orfę stanowić budowle bądź zupełnie oddzielone od zapór, bądź posadowione na fundamencie wspólnym z zaporami, bądź wieszcie wkomponowane w profil zapory i tworzące z nią jedną całość (segregator aktów prawnych).
Przykład siłowni usytuowanej w bezpośrednim sąsiedztwie zapory betonowej, gdzie siłownia fundowana jest na bloku sąsiadującym z zaporą, lecz oddzielonym od niej dylatacją. Przy zaporach oszczędnościowych oraz wielołukowych istnieją możliwości wkomponowania siłowni w profil zapory.
Przy zaporach ziemnych i narzutowych spotyka się też czasem rozwiązania, że rurociąg bywa przeprowadzony przez profil zapory, jednak zaleca się wtedy jego bardzo solidne fundamentowanie, zabezpieczające przed deformacjami na skutek nierównomiernego osiadania nasypu lub narzutu (promocja 3 w 1).
Jeśli siłownia jest ustawiona w korycie rzeki, zrzut wody odbywa się bezpośrednio do rzeki. Gdy jest od rzeki odsunięta, łączy się z nią krótkim kanałem odpływowym.
Wreszcie spotyka się rozwiązania, gdy siłownia jest odsunięta od zapory. Zasilanie jej w wodę odbywa się wtedy rurociągami, zaś ten rodzaj siłowni zalicza się już raczej do typu derywacyjnego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32