Blog

Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 2
17.11.2022

Siły styczne

W artykule znajdziesz:

Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 3
Siły styczne

Między rozpatrywanymi dwoma typami powłok istnieje jednak o wiele ważniejsza różnica, a mianowicie w zagadnieniu eliptycznym dodaliśmy rozwiązanie jednorodne usuwające parcie na wszystkich czterech brzegach i zastępujące je przez siły styczne, które można przenieść na proste przepony; w przypadku hiperbolicznym, ogólnie rzecz biorąc, podobny stan naprężeń nie może mieć miejsca. Ażeby wyjaśnić to zjawisko najpierw przedyskutujmy pewne własności geometryczne paraboloidy hiperbolicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyrugujmy z równania płaszczyzny pionowej zmienną y za pomocą otrzymamy w ten sposób związek zachodzący dla wszystkich punktów przecięcia płaszczyzny z paraboloidą. Jeśli przyjmiemy B2 = h2]h1, to człony zawierające x2 zniosą się i powierzchnie przecinać się będą wzdłuż linii prostej. Istnieją na paraboloidzie dwie takie rodziny linii prostych, odpowiadające B = ± \/h2Jhi są to tworzące powierzchni. Ich rzuty na płaszczyznę xy przecinają oś x pod kątem gdzie Gdy ń, = h2, to rzuty przecinają się pod kątem prostym i rzuty tworzących są identyczne z liniami stanowiącymi linie współrzędnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powłoki rozpatrywane ograniczone były przez cztery tworzące, podczas gdy teraz dwie z nich przechodzą przez każdy punkt na brzegach z wyjątkiem czterech naroży. Z każdego naroża wychodzi tylko jedna tworząca. Może się zdarzyć, że przecina ona powłokę wzdłuż przekątnej i kończy się w przeciwległym narożu, ale w przypadku ogólnym tworzące z naroży przecinają dwie z pozostałych krawędzi powłoki. Krawędzie te nazwiemy podstawowymi, a pozostałe dwie wtórnymi. Stosując oznaczenia z rys. 4-12 krawędzie a są podstawowe, jeśli parametr X zdefiniowany wzorem jest większy od jedności; parametr ten określa zasadnicze własności stanu naprężenia w powłoce (uprawnienia budowlane).

Rozważmy teraz powłokę przedstawioną i załóżmy, że dla danego obciążenia px,py, pz wyznaczyliśmy już rozwiązanie szczególne równania różniczkowego. Daje ono pewne siły na brzegach, które należy zrealizować jako siły zewnętrzne. Niektóre z nich mogą być w praktyce niekorzystne, ciekawe jest więc wyznaczenie rozwiązania równania jednorodnego, które należy dodać aby znieść te siły i dostosować naprężenia do odpowiednich warunków brzegowych pozwalających na swobodne podparcie powłoki (program egzamin ustny).

Styczna powłoka

Rozpocznijmy od wtórnego brzegu AB. Na elemencie liniowym ds położonym w dowolnym punkcie P rozpatrywanej krawędzi występują siły Nxds i Nxyds, które możemy złożyć otrzymując wypadkową leżącą w płaszczyźnie stycznej powłoki. W celu uwolnienia powłoki od tej siły zewnętrznej przyłóżmy siłę o tej samej wielkości i przeciwnym zwrocie, traktując ją jako dodatkowe obciążenie. Możemy je rozłożyć na dwie składowe w kierunkach tworzących PQX i PRX przechodzących przez punkt P. Podobnie jak w przypadku hiperboloidy obrotowej, siły te wywołają naprężenia tylko w dwu prostych pasmach wzdłuż tworzących i dla ich zrównoważenia należy przyłożyć siły zewnętrzne Qx i Rx o tej samej wielkości na przeciwległych końcach pasm (opinie o programie).

Jeśli zastosujemy to samo postępowanie do wszystkich punktów brzegu AB, to możemy go uwolnić od wszystkich sił zewnętrznych, tak że nie potrzebna będzie w ogóle żadna podpora. Zamiast tego mamy jednak dodatkowe siły w przekrojach ABX i BAX podstawowych krawędzi AD i BC. Siły te sumują się z siłami już występującymi i pochodzącymi od rozwiązania niejednorodnego. Możemy teraz spróbować spełnić pewne warunki brzegowe na liniach ABX i BAX przez przyłożenie nowych sił zewnętrznych (segregator aktów prawnych).

Okazuje się jednak, że teraz nasz wybór nie jest zupełnie dowolny. Rozpatrzmy na przykład punkt Qx. Nowa siła, którą należy przyłożyć powinna mieć kierunek tworzącej QXQ2, albowiem inaczej jedna składowa powróciłaby do punktu P i zniszczyła porządek, który właśnie został tam wprowadzony. Tak więc, jedynie wielkość (a nie kierunek) nowej siły jest dowolna i możemy ją wybrać tak, że albo jej składowa y znosi istniejące już parcie Ny, albo tak, że jej składowa x znosi siłę ścinającą Nxy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 8 Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 9 Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 10
Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 11
Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 12 Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 13 Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 14
Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wzrost temperatury mieszanki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami