Blog
Siły stykania
W artykule znajdziesz:
Siły stykania
Duży ciężar książek muszą dźwigać poziomo leżące półki. Wyginają się one przy tym lekko w dół. Półki regału obciążane są na zginanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Końce półek połączonych listwą zapłetwioną opierają się na dolnych policzkach wpustów połączeń na ściankach bocznych regału. Drewno powierzchni przylegania obciążone jest na ściskanie.
Siły stykania dolnej płaszczyzny półki naciskają na podpierające je listwy nośne półek.
Listwy te muszą dodatkowo przeciwdziałać siłom ścinającym. Regał na książki tylko wtedy spełni swoją rolę, jeśli wytrzyma określone obciążenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oprócz fachowej konstrukcji, do wybudowania regału należy użyć drewna o szczególnie dobrych cechach wytrzymałościowych. Komórki drewna zrosły się w tkankę komórkową o zróżnicowanej zwartości. Spajane są wewnętrznymi siłami materiału i spójności. Jeśli zewnętrzne siły obciążeń przewyższają wytrzymałość materiału, to dochodzi do zbyt dużego odkształcenia i w konsekwencji do złamania.
W powiększeniu budowa drewna wykazuje, że komórki składają się tylko ze ścian komórkowych i przestrzeni wewnętrznych. Wewnętrzna wytrzymałość zależy wyłącznie od ilości substancji ścian komórkowych. Duża „masa" grubościennych komórek nadaje drewnu wysoką wytrzymałość (uprawnienia budowlane). Gatunki drewna charakteryzujące się dużą gęstością wykazują też dużą wytrzymałość. Gęstość, a tym samym wytrzymałość różnych rodzajów drewna, nie są takie same Do dużej gęstości przyczyniają się przede wszystkim komórki drewna późnego ze swymi grubymi ściankami komórkowymi i małymi przestrzeniami wewnętrznymi. Duży udział komórek przewodzących zmniejsza, a duży udział komórek mocujących zwiększa gęstość i wytrzymałość drewna (program egzamin ustny).
W komórkach magazynowane są jako pośrednie i końcowe produkty substancje wypełniające, takie jak żywice, tłuszcze i oleje, garbniki i barwniki. Wypełniają one przestrzenie wewnętrzne całkowicie lub tylko częściowo. Zwiększa się przez to gęstość rdzenia. Wytrzymałość rdzenia jest większa niż wytrzymałość bielą. Gęstość zwiększana jest także przez wilgoć pobraną przez drewno. Wilgoć w formie pary lub w stanie płynnym uelastycznia ściany komórkowe. Wraz ze wzrastającą wilgotnością drewna zmniejsza się jego wytrzymałość (opinie o programie).
Wytrzymałość jest bardzo zróżnicowana. Półki regału na książki muszą stawić opór naprężeniom zginającym, boki regału obciążeniom ścinającym.
Przypadki obciążenia przy zginaniu
Doświadczenie: na całej grubości pasa gumy piankowej zaznaczono równoległe linie i poddano zginaniu (segregator aktów prawnych). Okazało się że odstępy na górnej połówce zmniejszyły się, natomiast na dolnej zwiększyły. Odległości pomiędzy zaznaczonymi liniami pozostały bez zmian jedynie dokładnie w połowie wysokości.
Przy obciążeniu zginającym górna połowa przekroju poddana została ściskaniu, dolna zaś rozciąganiu.
Podstawy muszą wykazywać dobrą wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Tylko wtedy są odporne na zginanie.
Wytrzymałość drewna na ściskanie.
Stopień wytrzymałości na ściskanie wyznacza ilość grubościennych komórek mocujących. Drewno późne charakteryzuje się wyższą wytrzymałością na ściskanie, niż drewno wczesne. Również drewno rdzenia jest bardziej odporne na ściskanie niż drewno bielą.
Zadziwiający jest wpływ kierunku włókien na stopień wytrzymałości na ściskanie. Wytrzymałość na ściskanie jest około dziesięć razy mniejsza w poprzek włókna niż wzdłuż. Dla twardości drewna obowiązują podobne relacje jak dla wytrzymałości na ściskanie (promocja 3 w 1). Wzdłuż włókna wytrzymałość na rozciąganie jest prawie dwukrotnie większa niż wytrzymałość na ściskanie, ponieważ ułożone wzdłużnie komórki mocujące są ze sobą ściśle zazębione. Nawet przy niskiej gęstości wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien jest bardzo wysoka.
Natomiast wytrzymałość poprzeczna na rozciąganie jest tak niska, że należy unikać obciążeń poprzecznych włókien. Na stopień wytrzymałości na rozciąganie niekorzystnie wpływają też gałęzie i odchylenia w przebiegu włókien.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32