Blog

Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 2
01.06.2021

Sinizna tarcicowa

W artykule znajdziesz:

Sinizna tarcicowa

Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 3
Sinizna tarcicowa

Sinizna tarcicowa lub sinizna stosowa (sztaplowa) posiada barwę szaroczarną, ciemniejszą od barwy sinizny surowcowej. Występuje cna na powierzchni tarcicy w postaci plam, przenikających w tarcicę na głębokość 1—2 mm, co pozwala na usunięcie ich z tarcicy przy struganiu (program uprawnienia budowlane na komputer). Sinizna tarcicowa występuje najczęściej w miejscach styku tarcicy z przekładkami. Powierzchowne występowanie sinizny tarcicowej jest spowodowane szybkim wysychaniem tarcicy, wskutek czego jej wilgotność spada poniżej minimum koniecznego do rozwoju grzybni.

Grzybnia dysponuje w tych warunkach tylko krótkim czasem rozwoju, wskutek czego ogranicza swój zasięg do warstw przypowierzchniowych, a nie sięga w głąb tarcicy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ciemniejsze, szaroczarne zabarwienie sinizny tarcicowej jest wywołane przez worki zarodnikowe, które występują obficie na powierzchni tarcicy. Podobne zjawisko występuje na czołach kłód w wypadku sinizny surowcowej.
Jedynie w grubszych sortymentach tartych, jak bale i krawędziaki, grzybnia może rozwijać się przez dłuższy okres czasu, gdyż wysychanie ich przebiega powoli (uprawnienia budowlane).

W takich sortymentach występuje ona niekiedy w postaci tzw. sinizny ukrytej („podsłojowej”), która obejmuje wewnętrzną część bielu, podczas gdy zewnętrzne powierzchnie nie wykazują zasinienia. Taka forma sinizny powstaje przy szybkim wyschnięciu zewnętrznych powierzchni drewna i zachowaniu wilgotności odpowiedniej
do rozwoju grzybni jedynie we wnętrzu tarcicy (program egzamin ustny). Prawdopodobnie grzybnia występuje też w warstwie przypowierzchniowej, lecz w tak małej ilości, że nie powoduje jej splamienia.

Sinizna ukryta jest tym groźniejsza, że staje się widoczna dopiero po dalszej obróbce (przecinanie, rozdzielanie z grubości, struganie itp.), wskutek czego odbiorcy występują z reklamacjami, a producent tarcicy wysyłając ją w stanie zewnętrznie niezasiniałym nie orientuje się w powodach zasinienia. Jedynym środkiem zapobiegawczym jest zanurzanie tarcicy bezpośrednio po przetarciu w roztworach antyseptycznych (opinie o programie).

Żywa grzybnia

Sinizna występuje zasadniczo na ściętym drewnie okrągłym lub na tarcicy. W daleko mniejszym zakresie występuje również na osłabionych lub obumierających drzewach żywych.
Występowanie sinizny ogranicza się do bielu, twardziel natomiast pozostaje niezasiniała. Takie występowanie sinizny jest związane ze sposobem odżywiania się grzybni. Grzyby powodujące siniznę nie rozkładają błony komórkowej. Substancję odżywczą stanowi dla nich treść plazmatyczna żywych komórek; dlatego strzępki grzybni spotyka się przede wszystkim w komórkach promieni rdzeniowych bielu, gdyż twardziel prawie zupełnie nie zawiera żywych komórek (segregator aktów prawnych).

Dopiero przy intensywnym rozwoju grzybnia wnika również do wnętrza cewek. Wnikanie strzępek do cewek odbywa się poprzez jamki otoczkowe, przy czym strzępki przebijają środek torusa, tworząc otwór nieco większy od swej średnicy.
Według Liesego i Hartmann-Fahnenbrock’, którzy obserwowali przy użyciu mikroskopu elektronowego drewno sosnowe zasinione przez Scopularia phycomyces, przebijanie torusów odbywa się w drodze mechanicznej; nie stwierdzono natomiast śladów enzymatycznego rozkładu błony komórkowej. Ponieważ grzybnia wymaga do swego rozwoju pewnej ilości tlenu może się ona pojawić w cewkach dopiero po odparowaniu części wody z wnętrza komórek i po zajęciu jej miejsca przez powietrze(promocja 3 w 1).

Zakłócenie stanu zupełnego nasycenia drewna wodą powoduje przyciśnięcie torusów do ścianek komórkowych tych cewek, z których woda zaczyna odparowywać. Wobec zamknięcia jamek otoczkowych strzępki grzybni nie mogą przenikać przez cieńszą, półprzepuszczalną błonę pierwotną wokół torusa i rozprzestrzeniają się do wnętrza sąsiednich cewek dopiero po przebiciu torusów.

Żywa grzybnia jest bezbarwna i nie można zauważyć jej w drewnie bez użycia mikroskopu. W momencie obumierania, które zachodzi wskutek wyschnięcia zewnętrznych warstw drewna, grzybnia przybiera barwę brunatną.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 8 Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 9 Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 10
Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 11
Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 12 Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 13 Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 14
Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stabilna sytuacja ekonomiczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami