Blog
Skały saliczne
W artykule znajdziesz:
Płaszcz stanowi strefę następną grubości około 1500 km. Utworzony jest ze skał ciemnych. Skorupa ziemska stanowi zewnętrzną strefę grubości około 60 km. Skorupa wykazuje znaczne zróżnicowania, które nie ograniczają się tylko do rzeźby powierzchni, ale sięgają znacznie głębiej. Skorupa ziemska jest zbudowana w zasadzie z dwóch rodzajów skał, które mają nazwy - w zależności od ich przeważającego składu chemicznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Skały saliczne są złożone głównie ze związków krzemu (Si) i glinu (Al) z domieszką związków sodu (Na), potasu (K) i wapnia (Ca). Gęstość warstwy salicznej wynosi od 2,7 do 2,9. Natomiast ,,Sima" składa się głównie z krzemionki, czyli tlenków krzemu (Si) oraz magnezu (Mg) z domieszką związków żelaza (Fe) i ma gęstość równą około 3,0. Różnica gęstości tych ciał spowodowała, że Wewnętrzna część powłoki utworzona jest ze sialu, a sima stała się podłożem. Obie razem tworzą skorupę ziemską, złożoną głównie ze skał krystalicznych. Górne piętra skorupy (grubość od 0 do 20 km) są utworzone przeważnie ze skał powstałych przez osadzanie pod wpływem sił ciężkości (sedymentacja),dolne - ze skał magmowych (bazalty, granity itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oprócz skał osadowych i magmowych, występują jeszcze skały metamorficzne (przeobrażone), które powstały wskutek zmian mineralogicznych pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia w głębi skorupy (uprawnienia budowlane).
Warstwa salu nie jest jednolitą powłoką, lecz tworzy bloki osadzone w simie, które z kolei tworzą kontynenty. Charakterystyczną cechą warstwy salicznej jest wielka zmienność grubości. Na pewnych głębokościach panuje temperatura tak wysoka, że wszystkie składniki mineralne skorupy ziemskiej znajdujące się tam bądź topią się na ognisto-płynną ciecz, bądź zamieniają się w lotne pary i gazy (program egzamin ustny).
Ta ,,ciecz ognista" nosi nazwę magmy. Przypuszczalne ogniska magmy znajdują się głównie wśród ,,Simy" i pozostają lam w spokoju dopóty, dopóki skorupa nad nimi jest zwarta. Z chwilą osłabienia się sklepienia skalnego lub też powstania w nim szczelin, magma wznosi się tymi szczelinami ku górze. Daje ona początek powstawaniu tzw. skał wybuchowych (magmowych) (opinie o programie).
Magma
Magma wydostaje się na powierzchnię ziemi kanałem, zwanym kominem wulkanicznym. Ujście komina wulkanicznego nazywamy kraterem. Dokoła krateru tworzy się zwykle wzgórze stożkowate różnych rozmiarów, usypane z produktów wulkanicznych (lawy i popioły wulkaniczne), rzadziej zdarzają się wulkany nie mające kształtu góry, lecz będące wgłębieniami w ziemi (segregator aktów prawnych).
Ziemia podlega bezustannym wstrząsom, które zwykle są tak nieznaczne, że bezpośrednio ich nie odczuwamy. Stwierdzają je jednak specjalne przyrządy zwane sejsmografami. Zdarzają się wstrząsy silniejsze, powodujące niejednokrotnie katastrofy żywiołowe, czyli tzw. trzęsienia ziemi.
Omówione zjawiska mające wpływ na kształtowanie się skorupy ziemskiej, jak wulkanizm, trzęsienia ziemi, powstawanie gór, rozmieszczenie zespołów skalnych, działalność wody ujawniająca się w procesach wietrzenia, erozji, transportu materiałów skalnych przez wody rzek i potoków, działanie lodowców i wiatru - stanowią zespół zagadnień, będących przedmiotem geologii ogólnej. Odtworzeniem historii poszczególnych połaci skorupy ziemskiej lub jej całości zajmuje się natomiast geologia historyczna (promocja 3 w 1).
Obserwując i poznając obecnie warunki powstawania skał, np. raf koralowych, tworzenia się lessu i znajdując analogiczne utwory w ziemi, przyjmujemy, że w okresie ich powstawania panowały podobne warunki. Stosujemy zasadę aktualizmu zakładając, że siły i prawa działające obecnie są te same, co w dawniejszych epokach dziejów ziemi. W wielu skałach osadowych znajdujemy tzw. skamieniałości, czyli kopalne szczątki zwierząt i roślin w postaci części szkieletów, skorup bądź odcisków, pozwalające na ustalenie wieku i warunków powstawania skał, zawierających te skamieniałości. Skamieniałości stanowią ponadto dowody ewolucji, tj. stałego rozwoju przemian organizmów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32