Blog

Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 2
29.06.2021

Skład chemiczny i mineralny

W artykule znajdziesz:

Skład chemiczny i mineralny

Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 3
Skład chemiczny i mineralny

Jako składniki chemiczne występują w glinie krzemionka, tlenki glinu, żelaza, wapnia, magnezu, sodu i potasu, woda związana (krystalizacyjna) i inne składniki występujące w nieznacznych ilościach. Podstawowym składnikiem gliny jest substancja ilasta, występująca w postaci materiału o ziarnie najdrobniejszym (o średnicy poniżej 0,002 mm). Poszczególne składniki gliny i zanieczyszczenia mają różnorodną granulację i uziarnienie (program uprawnienia budowlane na komputer). Wymienione składniki wpływają na jakość surowca i przydatność, a w pewnych przypadkach uniemożliwiają stosowanie gliny. Należy nadmienić, że szkodliwość niektórych domieszek można zmniejszyć przez zmielenie gliny lub mechaniczne jej rozdrobnienie do miał- kości ziarna cementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jest rzeczą charakterystyczną, że domieszka marglu nie jest szkodliwym składnikiem jak w glinach wypalanych. Margiel niewypalony i w dodatku rozdrobniony nie wykazuje w tworzywach cementowo-glinianych działania niszczącego.
W Rosji odróżnia się ze względu na stopień tłustości trzy rodzaje glin: tłusta, średnio tłusta i chuda piaszczysta.
Cząstki substancji gliniastej są rozmaite pod względem wielkości, najmniejsze z nich zbliżają się do wielkości drobin. Średnice cząstek średniej wielkości wahają się od 0,1 do 1 mikrona (mikron = 0,001 mm). Glina tłusta pęcznieje po dodaniu wody, zwiększa swoją objętość i daje się łatwo formować nie przylepiając się do rąk i do formy. Zgnieciona między palcami wydostaje się cieniutką wstążeczką (uprawnienia budowlane).

Glina średnio tłusta wysychając kurczy się wybitnie wskutek ubytku wody i wykazuje przy tym pęknięcia.
Glina chuda piaszczysta zawiera mało cząstek koloidalnych i nie jest plastyczna; ściśnięta w dłoni tworzy bryłę, która rozsypuje się przy lekkim naciskaniu.
Wg PN/B-184 wymiary poszczególnych cząsteczek zawartych w glinie (program egzamin ustny).

Gliny ceglarskie

Spośród glin przydatnych do produkcji tworzyw cementowo- glinianych rozróżniamy gliny ceglarskie, iły i lessy.
Są to gliny o średniej plastyczności pochodzenia osadowego. Gliny te po zmieszaniu z wodą pod działaniem sił zewnętrznych zdolne są do przyjmowania żądanego kształtu i zachowania go. Szczególną cechą tych glin jest ich plastyczność (opinie o programie). Plastyczność jest jednak tym mniejsza , im więcej glina zawiera piasku, tj. cząstek o średnicy ponad 0,1 mm.

Dotychczasowe obserwacje wykazują iż do produkcji tworzyw cementowo-glinianych najlepsze są gliny ceglarskie tłuste, dające się łatwo rozdrobnić i tworzące zawiesinę z wodą. Należy pamiętać, że w skład gliny nie mogą wchodzić w nadmiernej ilości szkodliwe domieszki, które wpływałyby ujemnie na połączenie z cementem, gdyż wtedy jakość i trwałość otrzymanego tworzywa byłaby niższa (segregator aktów prawnych). Do domieszek szkodliwych zaliczamy przede wszystkim części organiczne, rozpuszczalne sole oraz związki żelaza i siarki.

Z dużym prawdopodobieństwem można twierdzić, że im glina jest bardziej tłusta, tym mniej może zawierać zanieczyszczeń. Instrukcje techniczne opracowane przez Instytut Techniki Budowlanej x), a dotyczące stosowania gliny z cementem w budownictwie, podają szczegółowo w jaki sposób należy prowadzić kontrolę przydatności i jakości gliny, której chcemy użyć do produkcji tworzyw cementowo-glinianych.
W celu przeprowadzenia badania gliny należy przede wszystkim pobrać próbki. Pobieranie próbek gliny odbywa się w sposób następujący (promocja 3 w 1).

Usuwamy wierzchnią warstwę ziemi urodzajnej z odkrywki, a następnie ze wszystkich warstw gliny przeznaczonej do wyrobu pobieramy próbki. Wykonuje się to na takich głębokościach, na których przewidujemy eksploatację gliny. Często złoża gliny nie są jednolite w swojej strukturze i w budowie - można wtedy próbki pobierać w odstępach pionowych nie przekraczających 15 m i dokładnie zmieszać ze sobą. Każda próbka powinna być właściwie numerowana i oznaczona kartką z opisem skąd została pobrana.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 8 Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 9 Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 10
Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 11
Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 12 Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 13 Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 14
Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kadencja urzędu prezydenta zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami