Blog

Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 2
18.10.2022

Skoordynowane wybory

W artykule znajdziesz:

Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 3
Skoordynowane wybory

Uderzająca jest natomiast sytuacja, jaka powstała obecnie w zakresie stosowania modułu podstawowego M. Mimo obowiązującej normy PN/B-02350, ustalającej wielkość modułu podstawowego jako równą 10 cm, istnieje i ukazuje się nadal znaczna ilość elementów i wyrobów budowlanych, objętych normami i katalogami; nieskoordynowanych z ustalonym modułem podstawowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymiary tych elementów i wyrobów skoordynowane są przede wszystkim z dwoma modułami: modułem o wielkości 12,5 cm (np. bloki z lekkich betonów nr 1 i 2 Siporex i Ytong), modułem o wielkości 13 cm (np. bloki ścienne ceramiczne). Nie ma natomiast ani jednego elementu ściennego, którego wymiary byłyby skoordynowane z obowiązującym modułem podstawowym o wielkości równej W cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Można więc zaryzykować twierdzenie, że sytuacja na tym odcinku w r. 1956 nie różni się praktycznie w niczym od sytuacji sprzed II wojny światowej, gdy stosowanie modułu w technice nie było praktykowane, a pojęcie modułu w tym znaczeniu było na ogół prawie nieznane (uprawnienia budowlane).

Jest to niewątpliwie wynikiem podstawowej niekonsekwencji, polegającej na ustaleniu jako obowiązujące nieskoordynowanych między sobą wymiarów modułu podstawowego i cegły normalnej; normalizacja zaś wymiarów cegły pociągnęła za sobą normalizację dalszych elementów ceramicznych (potem i nieceramicznych), respektującą zamiast ustalonego modułu podstawowego - moduł własny cegły - tj. 13 cm (program egzamin ustny).

Wobec dokonania tego pierwszego wyłomu w układzie skoordynowanych norm wymiarowych nie należy się już zbytnio dziwić dalszemu rozluźnieniu dyscypliny w postaci decyzji, ustalającej wymiary bloków z lekkich betonów jako oparte o jeszcze inny, właściwy dla tych bloków, moduł równy 12,5 cm, mimo istnienia oficjalnie ustalonego, a prawie nigdzie nie respektowanego modułu równego 10 cm.

Wielkości modułów osiowych

Właściwą drogą, którą szedł początkowo w latach powojennych Polski Komitet Normalizacyjny, było przyjęcie skoordynowanych między sobą wymiarów cegły i modułu podstawowego; przyjęto wtedy wielkość modułu podstawowego M = 12,5 cm, wielkości modułów osiowych równe 62,5 cm, 125 cm i 250 cm dla poszczególnych grup wymiarowych budownictwa, zaś wymiary cegły w rzucie poziomym wynosić miały 24 X 11,5 cm (opinie o programie). Droga ta zapewniała pełną koordynację modularną całego budownictwa przy użyciu modułów, związanych z najbardziej charakterystycznymi dla systemu metrycznego wielkościami dziesiętnymi, przy stosowaniu cegły o najekonomiczniejszych dla polskiego budownictwa wymiarach i przy możliwości czasowego używania łącznego cegły istniejącej 25 X 12 cm wraz z cegłą modularną - 24 X 11,5 cm, z zachowaniem koordynacji modularnej w wystarczającym przybliżeniu.

Odejście od tej drogi, nie spowodowane względami ekonomiczno-technicznymi, a prowadzące do ustalenia obowiązujących dzisiaj wymiarów cegły 25 X 12 X 6,5 cm oraz modułu 10 cm, odbywało się w założeniu, że wszystkie, poza cegłą normalną, elementy i wyroby budowlane skoordynowane będą pod względem wymiarowym z modułem M = 10 cm (segregator aktów prawnych). Ustaleniu temu towarzyszyły protesty, przewidujące m. in. rozwój budownictwa w kierunku kilkumodułowym, czyli praktycznie bezmodułowym. Wyniki badań, o których wspomniano na wstępie niniejszego rozdziału, potwierdzają niestety słuszność tych protestów.

Jak wynika z przebiegu dotychczasowych rozważań, projektowanie modularne nie jest jednoznacznym systemem, pozwalającym przez wybranie i zastosowanie gotowego przepisu rozwiązać każdy problem wymiarowy w sposób, zapewniający osiągnięcie najekonomiczniejszego pod względem typizacyjnym rozwiązania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 8 Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 9 Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 10
Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 11
Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 12 Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 13 Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 14
Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gabaryty przestrzenne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami