Blog

Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 2
13.05.2022

Skurcz betonów

W artykule znajdziesz:

Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 3
Skurcz betonów

Skurcz betonów wyprodukowanych na wyżej wymienionych cementach zwiększa się nieco, ale w praktyce amortyzuje się wobec mniejszego ich zużycia i zastosowania małych W/C, przez co maleje niebezpieczeństwo pojawienia się rys skurczowych w wyrobach. Stosowanie betonu o wysokiej wytrzymałości pozwala częstokroć zmniejszyć przekrój elementu, ale rozrzut wytrzymałości takiego betonu jest zwiększony (obniżony współczynnik jednorodności), co nieco zmniejsza efekt oszczędności cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Betony o wysokiej wytrzymałości są korzystniejsze od zwykłych również pod względem technologicznym. Skraca się okres wstępnego dojrzewania betonu i jego obróbki cieplnej, przez co zmniejszają się nakłady energii i zwiększa się szybkość obiegu form. Dla otrzymania betonu marek 600 i wyższych niezbędne jest lepkie spoiwo cementowe o małym W/C, co wymaga większego jego zużycia. Egzotermiczność reakcji hydratacji pociąga za sobą szybkie wydzielanie znacznych ilości ciepła, które może wywołać naprężenia termiczne i pojawienie się rys w betonie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku konstrukcji cienkościennych można uważać, że taka egzotermia nie stanowi niebezpieczeństwa. Zwiększenie zużycia spoiwa prowadzi do stosowania mieszanek o konsystencji gęstoplastycznej (rzędu 100 s), wymagających szczególnie starannego układania. Stopień plastyczności mieszanki należy wyznaczyć uwzględniając posiadane środki jej zagęszczania (uprawnienia budowlane).

Uzyskanie betonu o wysokiej wytrzymałości, bez stosowania wysoko- aktywnego cementu, przez znaczne zwiększenie zużycia cementu o średniej aktywności jest nie tylko niecelowe, ale nawet niemożliwe. Przy zwiększeniu zużycia takiego cementu powyżej 600 kg/m3 wzrasta gwałtownie wodożądność mieszanki betonowej, maleje bardzo rola stosunku C/W oraz zmniejsza się lub ustala narastanie wytrzymałości betonu (program egzamin ustny).

Ług posiarczynowy

Dla otrzymania betonu marek 700-H800 niezbędne są cementy marek 600-700, czystoklinkierowe o normalnej gęstości zaczynu nie większej niż 25% i o powierzchni właściwej wg Towarowa do 4000 a nawet 5000 cmVg. Kruszywa do betonów o wysokiej wytrzymałości powinny być czyste, o wysokiej jakości. Wymagany jest piasek sortowany, rozdzielony na 2-r-3 frakcji i z reguły kwarcowy lub kwarcowo-skaleniowy o wskaźniku uziarnienia nie mniejszym niż 2,0 i zawartości odmulanych domieszek nie więcej niż 1% wagowo (opinie o programie). Zaleca się stosować czysty frakcjonowany tłuczeń ze skał magmowych, możliwie kształtu sześciennego, ale można też stosować żwir ze zwartych wytrzymałych skał, nie chłonących wilgoci, o dobrym uziarnieniu.

Dla zwiększenia plastyczności mieszanki betonowej (zwiększenie jej urabialności) i zmniejszenia zużycia cementu, kiedy wysoka wytrzymałość betonu wymagana jest już przed upływem 28 dni, należy wprowadzić dodatek uplastyczniający - ług posiarczynowy w ilości ustalonej wstępnymi badaniami, ale nie więcej niż 0,2% ilości wagowej cementu. Należy przy tym uwzględnić możliwość zahamowania procesu twardnienia. Przy wykonywaniu betonów o wysokiej wytrzymałości konieczny jest nie tylko staranny dobór materiałów, ale też ścisłe przestrzeganie ustalonych warunków technologicznych i wzmocnienie pooperacyjnej kontroli produkcji (segregator aktów prawnych).

Beton drobnoziarnisty jest to taki beton, w którym jako kruszywo stosuje się zwykle piasek o wielkości ziaren do 5 mm (beton cementowo-piaskowy) lub piasek i tłuczeń o wielkości ziaren do 10 mm. Zwiększona sumaryczna powierzchnia właściwa kruszyw w takich betonach polepsza, z jednej strony, jednorodność ich struktury (przy starannym przemieszaniu) i zwiększa 10-20% wytrzymałość na rozciąganie i zginanie, w porównaniu z betonami zwykłymi, jak również zapewnia lepszą wytrzymałość betonów na obciążenia wibracyjno-dynamiczne. Z drugiej strony, zwiększa ona wodożądność i dlatego wzrasta też zużycie cementu (ponieważ zaprawa dla zapewnienia potrzebnej konsystencji wymaga więcej spoiwa) (promocja 3 w 1). Wpływa to w pewnym stopniu na zwiększenie odkształceń skurczowych, pełzania skłonności betonów do deformacji; współczynnik sprężystości betonu drobnoziarnistego jest mniejszy niż betonu zwykłego o jednakowej wytrzymałości.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 8 Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 9 Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 10
Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 11
Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 12 Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 13 Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 14
Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wyznaczenie sił przekrojowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami