Blog
Specjalności uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Specjalności uprawnień budowlanych
Na polskim rynku pracy posiadanie uprawnień budowlanych to bez wątpienia duży atut, a także prestiż (program na komputer). Dokument ten zapewnia podniesienie swojej wartości w oczach potencjalnych pracodawców, a także umożliwia ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i kwalifikacji. Wiąże się także z wyższymi zarobkami i znacząco zwiększa możliwość zatrudnienia zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (program na telefon). Wynika to z faktu, że uprawnienia budowlane są akceptowane w większości państw, w tym przede wszystkim w państwa Unii Europejskiej. Dzięki nim można pracować w wielu prestiżowych biurach projektowych i firmach wykonawczych, a także pełnić ważne funkcje w jednostkach budżetowych i naukowych technicznych.
Istnieje kilka specjalności dla uprawnień budowlanych, przy czym niemal każda z nich jest oblegana na egzaminach – wyjątek stanowi specjalność wyburzeniowa, na którą jest niewielu chętnych (program na egzamin ustny).
Elastyczność w zakresie możliwości zatrudnienia
Zdecydowanie najwięcej chętnych stara się o specjalność konstrukcyjno-budowlaną, ale oprócz tego sporo osób zdaje egzamin także na inne specjalności, np.:
• architektoniczną,
• inżynieryjną hydrotechniczną (promocja 3 w 1),
• inżynieryjną mostową,
• inżynieryjną drogową,
• inżynieryjną kolejową – w zakresie sterowania ruchem kolejowym lub w zakresie kolejowych obiektów budowlanych,
• instalacyjną telekomunikacyjną,
• instalacyjną elektryczną,
• instalacyjną sanitarną (segregator).
Zdobycie uprawnień nie jest łatwe, ponieważ konieczne jest posiadanie wymaganego przepisami wykształcenia, odbycie praktyk zawodowych oraz zdanie egzaminu państwowego. Egzamin złożony jest z części pisemnej i ustnej. Na pewno jednak warto postarać się o uprawnienia, ponieważ dzięki nim nie tylko łatwiej o dobrze płatną pracę, ale można również założyć własną działalność gospodarczą czy kierować większą firmą. Zwiększa się też elastyczność w zakresie możliwości zatrudnienia. Oczywiście samo posiadanie uprawnień to jeszcze nie wszystko, ponieważ aby móc pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, trzeba jeszcze być aktywnym członkiem izby samorządu zawodowego i posiadać ubezpieczenie OC (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32