Blog

20.03.2021

Sposoby wytyczania budowli żelbetowych

W artykule znajdziesz:

Sposoby wytyczania budowli żelbetowych

Sposoby wytyczania budowli żelbetowych

W niniejszym rozdziale podano sposoby wytyczania budowli żelbetowych i zasady obsługi geodezyjnej podczas ich wznoszenia. Podany tu materiał ma dać ogólne pojęcie inżynierom budownictwa o tym jakie zagadnienia geodezyjne występują na etapie projektowania i wykonawstwa budowli żelbetowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zagadnienia lokalizacji i wymiarowania budowli wiążą się z budownictwem od najdawniejszych czasów. W różnych okresach stosowano tylko różne metody pomiarowe. Niekiedy w pracach tych brali udział nawet astronomowie. Na przykład, na podstawie informacji z papirusów wiadomo, że w korytarzu jednej z piramid egipskich można było zobaczyć wschód i zachód słońca w jednym określonym dniu w ciągu roku.

Nie ulega również wątpliwości, że przy wznoszeniu wielkich budowli w średniowieczu występowały poważne zagadnienia pomiarowe. Dalej, trudno sobie wyobrazić rozwój w XIX i na początku XX wieku olbrzymiego przemysłu światowego, górnictwa, kanałów wodnych, kolei naziemnych i podziemnych oraz całych miast bez zwrócenia bacznej uwagi na szczegółową lokalizację budowli oraz ich coraz bardziej skomplikowane wymiarowanie. Do czasu zakończenia II wojny światowej czynności te wykonywali zasadniczo inżynierowie budownictwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ostatnich kilkunastu latach takie przyczyny, jak szybkie tempo prowadzenia robót budowlanych, jednoczesna budowa całego zakładu, celowe i oszczędne użycie materiałów, mechanizacja budownictwa, nowoczesna organizacja budów oraz szerokie stosowanie elementów prefabrykowanych i wiążąca się z tym konieczność zachowania coraz większej dokładności wymiarów wznoszonych budowli, spowodowały powstanie nowej gałęzi wiedzy zwanej geodezją inżynieryjno-przemysłową. Zakres prac związanych z tym działem polega na dostarczeniu w pierwszym rzędzie podkładów mapowych dla opracowania projektów, a także na wykonywaniu pomiarów przy wznoszeniu budowli oraz pomiarów inwentaryzacyjnych podczas trwania budowy i po jej zakończeniu (uprawnienia budowlane).

Plan generalny

W czasie projektowania zagadnienia geodezyjne występują przy opracowywaniu planów generalnych, które są planami zagospodarowania przestrzennego zakładów przemysłowych lub osiedli. W projekcie wstępnym plan generalny opracowuje się na podkładzie mapowym w skali 1 : 500 lub 1 :1000 i w sposób koncepcyjny nanosi się na ten podkład projekty wstępne dróg, budynków i uzbrojenia terenu (program egzamin ustny).

Plan generalny opracowywany na etapie projektu technicznego, sporządzony również na podkładzie sytuacyjno-wysokościowym w skali 1 : 500 lub 1 : 1000 powinien podawać rozmieszczenie wszystkich projektowanych, istniejących i przewidzianych do wyburzenia budynków, budowli, składowisk, urządzeń, dróg transportu kolejowego, kołowego, sieci naziemnych i uzbrojenia terenu, ogrodzeń i zieleńców, z pokazaniem możliwości rozbudowy poszczególnych oddziałów i całego zakładu i wskazaniem współrzędnych głównych budynków i urządzeń w układzie osnowy realizacyjnej, nawiązanej do osnowy geodezyjnej. Pod pojęciem osnowy realizacyjnej rozumie się układ figur geometrycznych, których wierzchłoki określone są współrzędnymi (opinie o programie).

Często stosuje się jako osnowę realizacyjną siatkę kwadratów o bokach 50×50 metrów lub 100×100 metrów, równoległą do głównych kierunków zabudowy projektowanego zakładu przemysłowego lub osiedla. Wycinek takiego opracowania planu generalnego (segregator aktów prawnych). W wypadkach gęstego uzbrojenia terenu opracowuje się zbiorczy plan generalny, na którym przedstawione jest to uzbrojenie, lecz współrzędne i wysokości załamania jego tras znajdują się w oddzielnych katalogach.

Oprócz powyższych opracowuje się plan niwelacyjny z podaniem projektowanego rozplanowania wysokościowego terenu budowy z naniesieniem powierzchni przeznaczonych pod budynki, budowle, urządzenia, drogi i przejazdy, z pokazaniem projektowanego układu rzeźby terenu w celu odprowadzenia wód powierzchniowych, z podaniem zasadniczych rzędnych, objętości nasypów i wykopów oraz bilansu robót ziemnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami