Blog

Tablica Karnaugha zdjęcie nr 2
01.04.2020

Sprzęt ostrzegawczy

W artykule znajdziesz:

Sprzęt ostrzegawczy

Tablica Karnaugha zdjęcie nr 3
Sprzęt ostrzegawczy

Ostatnią grupą sprzętu w zakresie warunków bhp jest sprzęt ostrzegawczy w postaci tablic ostrzegawczych i informacyjnych o niebezpieczeństwie, występującym w pobliżu urządzeń elektrycznych.

Wzory tych tablic są znormalizowane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bezpieczeństwo obsługi i osób użytkujących urządzenia elektroenergetyczne jest uzależnione od prawidłowego doboru, właściwej jakości, starannego wykonania oraz przepisowej eksploatacji wszystkich elementów instalacji i urządzeń elektrycznych.

W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa porażenia należy stosować przy budowie i eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych środki organizacyjne i techniczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ochrona dodatkowa polega na zastosowaniu jednego z następujących środków:
- zerowania,
- uziemienia ochronnego,
- sieci ochronnej.
- wyłącznika przeciwporażeniowego,
- izolacji ochronnej.
- ochronnego obniżenia napięcia roboczego.
- separacji odbiorników,
- izolowania stanowiska.
Obostrzona ochrona dodatkowa polega na zastosowaniu jednego z następujących środków:
a) wyłącznika przeciwporażeniowego.
b) izolacji ochronnej.
c) ochronnego obniżenia napięcia roboczego.
d) separacji odbiorników (uprawnienia budowlane).

Zerowanie

W przypadkach niemożności zastosowania któregokolwiek z wyżej wymienionych czterech środków obostrzonej ochrony dodatkowej można - na podstawie Rozporządzenia Ministra Górnictwa i Energetyki oraz Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 30 stycznia 1976 r. w sprawie niektórych warunków technicznych, jakim powinna odpowiadać ochrona przeciw-porażeniowa w urządzeniach elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV (Dz. Ustaw nr 6 z 1976 r. poz. 31) - poprzestać na zerowaniu lub uziemianiu ochronnym obiektów zasilanych ze stacji transformatorowej położonej na terenie lub w pobliżu chronionego obiektu (program egzamin ustny).

Ochronę taką można zastosować pod warunkiem spełnienia następujących dodatkowych wymagań (niezależnie muszą być spełnione podstawowe wymagania dla „zerowania” ew. „uziemienia ochronnego"):
a) samoczynne przerwanie prądu zwarcia i wyłączenie spod napięcia uszkodzonego przyrządu ręcznego musi nastąpić w czasie nie przekraczającym 0,2s; przyjmuje się przy tym, że warunek ten jest spełniony, jeżeli przy zastosowaniu jako zabezpieczenia zwarciowego bezpieczników topikowych, o prądzie znamionowym prąd zwarcia l,w jest większy od prądu wyłączającego;
b) wszystkie odbiorniki i urządzenia zasilane z tego samego transformatora muszą nieć zastosowany ten sam środek dodatkowej ochrony od porażeń, tzn. „zerowanie” lub „uziemienie ochronne” (opinie o programie),
c) uziemienie robocze zasilającej stacji transformatorowej i uziemienie robocze przewodu zerowego (przy „zerowaniu”) oraz uziemienie ochronne wszystkich odbiorników zasilanych z tego samego transformatora (przy „uziemieniu ochronnym”) przyłączone muszą być do wspólnej sieci uziomów naturalnych o rezystencji nie przekradającej 0,5 Ohma; zaleca się przy tym, żeby cala sieć zasilana z tego samego transformatora była tak zaprojektowana, aby każdy bezpiecznik w tej sieci, w razie uszkodzenia izolacji roboczej jakiegokolwiek odbiornika lub urządzenia (także stałego) w czasie nie dłuższym niż 0,2 s (segregator aktów prawnych).
Zerowanie jest najprostszym i najbardziej ekonomicznym środkiem ochrony dodatkowej, który polega na metalicznym połączeniu metalowych części obudowy urządzeń elektrycznych z uziemionym przewodem zerowym. Przy zerowaniu wszystkie linie 3-fazowe i doprowadzenia do silników trójfazowych wykonuje się jako czteroprzewodowe trzy przewody fazowe i czwarty przewód zerujący (połączenie urządzeń chronionych z przewodem zerowym) (promocja 3 w 1).

Niezależnie od zerowania obudowy, przy rozdzielniach metalowych oraz złączach budynków, dodatkowo uziemia się urządzenie do najbliższej rury wodociągowej lub do specjalnie w tym celu zabitego uziomu sztucznego Działanie „zerowania” polega na tym, że przy uszkodzeniu np. izolacji i zwarciu pomiędzy przewodem fazowym i zerowaną częścią urządzenia powstały prąd zwarcia powoduje szybkie przepalenie się bezpiecznika topikowego i odłączenie uszkodzonego urządzenia od sieci.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Tablica Karnaugha zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Tablica Karnaugha zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Tablica Karnaugha zdjęcie nr 8 Tablica Karnaugha zdjęcie nr 9 Tablica Karnaugha zdjęcie nr 10
Tablica Karnaugha zdjęcie nr 11
Tablica Karnaugha zdjęcie nr 12 Tablica Karnaugha zdjęcie nr 13 Tablica Karnaugha zdjęcie nr 14
Tablica Karnaugha zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tablica Karnaugha zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tablica Karnaugha zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami