Blog

Departamenty zdjęcie nr 2
08.06.2021

Środki grzybobójcze

W artykule znajdziesz:

Środki grzybobójcze

Departamenty zdjęcie nr 3
Środki grzybobójcze

Do utrwalania drewna stosuje się różne substancje chemiczne, organiczne i nieorganiczne, w różnych postaciach i w różnych stężeniach. Nie we wszystkich warunkach i nie wszystkie stosowane środki chemiczne dawały konkretne wyniki; niejednokrotnie stosowane zabiegi utrwalające wywoływały odwrotny skutek (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niektóre środki nie miały dostatecznej toksyczności w stosunku do grzybów; z drugiej strony nawet środki o wysokiej toksyczności mogą mijać się z celem na skutek niewłaściwego stosowania. Stwierdzono np., że niektóre środki toksyczne stosowane w niskich stężeniach stają się czynnikiem pobudzającym rozwój grzybni, stosowane zaś w zbyt wysokich stężeniach zabezpieczają wprawdzie od rozkładu, lecz wpływają w sposób zdecydowanie szkodliwy na techniczne własności drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wynika stąd konieczność wnikliwej analizy środków grzybobójczych oraz ustalenia i kontroli stosowanych stężeń roboczych. W związku z tym ustalono warunki, jakim odpowiadać mają środki zabezpieczające drewno od rozkładu.

Dobry środek grzybobójczy powinien wykazywać następujące cechy:

1) dostateczną toksyczność w stosunku do grzybów;

2) nieszkodliwość dla ludzi i zwierząt;

3) nie powinien zwiększać palności drewna;

4) trwałość (niewymywalność i nielotność);

5) dobrą wsiąkliwość;

6) nie powinien wywoływać korozji metali;

7) nie powinien niszczyć drewna;

8) powinien być tani i łatwy w stosowaniu;

9) nie powinien zbyt intensywnie barwić drewna;

10) nie powinien wydzielać przykrej woni (uprawnienia budowlane).

Dotychczas nie wyprodukowano środka odpowiadającego tym wszystkim wymaganiom. Przy syntezie środków grzybobójczych duże usługi może oddać badanie wyciągów zawartych w drewnie substancji dodatkowych o dużej naturalnej trwałości, rozpuszczalnych w wodzie lub w innych rozpuszczalnikach. Znajomość działających toksycznie na grzyby substancji dodatkowych ułatwia wyznaczenie chemikaliów, które mogłyby wchodzić w skład środków grzybobójczych (program egzamin ustny).

Wartość środków impregnacyjnych zależy od warunków stosowania. Na przykład olej kreozotowy nadaje się dobrze do utrwalania podkładów kolejowych, natomiast ze względu na przykrą woń nie można go stosować do utrwalania drewna w pomieszczeniach mieszkalnych; w kutrach rybackich drewno nasycone olejem kreozotowym powodowałoby psucie się ryb.

Ważniejsze metody nasycania drewna

Nasycanie drewna cieczami antyseptycznymi może się odbywać za pomocą powlekania, zanurzania oraz nasycania pod ciśnieniem (opinie o programie).
Powlekanie. Powlekanie drewna cieczami antyseptycznymi stosuje się głównie w odniesieniu do drewna budowlanego.

Antyseptyki takie, jak olej kreozotowy, karbolineum, siarczan miedzi lub fluorek sodu, nanosi się na gorąco pędzlem na drewno. Olej kreozotowy i karbolineum można stosować tylko do drewna suchego, impregnaty mineralne można nanosić także na drewno wilgotne. Po wyschnięciu naniesionej warstwy powtarza się zabieg. Przez powlekanie uzyskuje się tylko cienką warstwę ochronną, która stopniowo ulega wyługowaniu. Zagrzybienie drewna może nastąpić przez powierzchniowe pęknięcia powłoki i pęknięcia drewna.

Metoda zanurzania (kyanizacja) stosowana jest w odniesieniu do drewna budowlanego lub w odniesieniu do słupów teletechnicznych i drewna kopalniakowego. Zanurzanie wykonuje się w basenach kamiennych, betonowych lub drewnianych, w roztworach antyseptyków mineralnych (segregator aktów prawnych). Dawniej nasycano drewno roztworem sublimatu o stężeniu 0,66%; wchłonięcie wynosiło 0,6-1,0 kG suchego sublimatu na 1 m3 drewna. Sublimat jest dobrym środkiem ochronnym; stosowania go zaniechano ze względu na silne własności trujące. Czas zanurzania wynosi, zależnie od gatunku drewna, 7-14 dni. Impregnat wnika na głębokość 2-6 mm.

Celem lepszego nasycenia należy drewno zanurzyć na kilka godzin w gorącym płynie, o temperaturze około 90J C; wskutek ogrzania część powietrza uchodzi z drewna. Następnie przenosi się drewno do basenu z zimnym impregnatem; wskutek ochłodzenia zawartego w drewnie powietrza powstaje podciśnienie, co ułatwia wnikanie impregnatu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Departamenty zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Departamenty zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Departamenty zdjęcie nr 8 Departamenty zdjęcie nr 9 Departamenty zdjęcie nr 10
Departamenty zdjęcie nr 11
Departamenty zdjęcie nr 12 Departamenty zdjęcie nr 13 Departamenty zdjęcie nr 14
Departamenty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Departamenty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Departamenty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami