Blog

22.01.2019

Stan surowy – co to znaczy?

W artykule znajdziesz:

Stan surowy – co to znaczy?

W początkowym etapie budowy stan surowy jest otwarty, a później zamknięty. Aby doprowadzić dom do stanu surowego otwartego należy wykonać fundamenty, stropy, ściany, kominy, konstrukcję i pokrycie dachu, a także wylewane schody (program na komputer). Pokrycie dachu może być docelowe lub tymczasowe, czyli papa na deskowaniu, która później będzie podkładem dachowym. Jest to cała konstrukcja domu. O stanie surowym zamkniętym mówi się, gdy w budynku pojawią się okna, drzwi i brama garażowa, które zamykają budynek. Zaraz po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego wykonywane jest ocieplenie.

Poszukiwania ekipy lub firmy

Aby prace wykonane były prawidłowo warto rozpocząć poszukiwania ekipy lub firmy przynajmniej kilka miesięcy wcześniej (program na telefon). Z lepszymi fachowcami trzeba umawiać się wcześniej, ponieważ zwykle mają oni odległe terminy. Z racji tego, że większość domów w Polsce powstaje w systemie gospodarczym, dlatego do inwestora należy zadanie znalezienia zarówno fachowców do wykonania wszystkich robót, jak i zaangażowanie ich do pracy (program na egzamin ustny). Znacznie wygodniejszym wariantem jest zatrudnienie generalnego wykonawcy, który odpowiada zarówno za organizację robót, jak i zaopatrzenie pracowników w niezbędne materiały. Odpowiednio wcześniej trzeba również dociągnąć prąd i zadbać o to, aby do budowy doprowadzona została woda ze studni lub z sieci (promocja 3 w 1).
Stan surowy w przypadku domu murowanego można osiągnąć w ciągu zaledwie kilkunastu tygodni, natomiast w przypadku domu drewnianego wystarczy zaledwie kilka tygodni. Należy przy tym pamiętać o doprowadzeniu budynku do stanu surowego przed zimą, a jeśli nie jest to możliwe, to należy odpowiednio go zabezpieczyć. Często stosowanym rozwiązaniem jest zabezpieczenie okien i drzwi za pomocą folii lub zabijając okna i drzwi deskami (segregator). Wykonawców najlepiej wybierać z polecenia i po dokładnym przyjrzeniu się ich ostatnich prac. W umowie należy podpisać umowy, pamiętając o tym, aby dokładnie określić w nich zakres prac, a także czas ich realizacji i harmonogram płatności, związany bezpośrednio z postępem prac na budowie (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami