Blog

Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
22.01.2019

Stan surowy – co to znaczy?

W artykule znajdziesz:

Stan surowy – co to znaczy?

W początkowym etapie budowy stan surowy jest otwarty, a później zamknięty. Aby doprowadzić dom do stanu surowego otwartego należy wykonać fundamenty, stropy, ściany, kominy, konstrukcję i pokrycie dachu, a także wylewane schody (program na komputer). Pokrycie dachu może być docelowe lub tymczasowe, czyli papa na deskowaniu, która później będzie podkładem dachowym. Jest to cała konstrukcja domu. O stanie surowym zamkniętym mówi się, gdy w budynku pojawią się okna, drzwi i brama garażowa, które zamykają budynek. Zaraz po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego wykonywane jest ocieplenie.

Poszukiwania ekipy lub firmy

Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3Aby prace wykonane były prawidłowo warto rozpocząć poszukiwania ekipy lub firmy przynajmniej kilka miesięcy wcześniej (program na telefon). Z lepszymi fachowcami trzeba umawiać się wcześniej, ponieważ zwykle mają oni odległe terminy. Z racji tego, że większość domów w Polsce powstaje w systemie gospodarczym, dlatego do inwestora należy zadanie znalezienia zarówno fachowców do wykonania wszystkich robót, jak i zaangażowanie ich do pracy (program na egzamin ustny). Znacznie wygodniejszym wariantem jest zatrudnienie generalnego wykonawcy, który odpowiada zarówno za organizację robót, jak i zaopatrzenie pracowników w niezbędne materiały. Odpowiednio wcześniej trzeba również dociągnąć prąd i zadbać o to, aby do budowy doprowadzona została woda ze studni lub z sieci (promocja 3 w 1).
Stan surowy w przypadku domu murowanego można osiągnąć w ciągu zaledwie kilkunastu tygodni, natomiast w przypadku domu drewnianego wystarczy zaledwie kilka tygodni. Należy przy tym pamiętać o doprowadzeniu budynku do stanu surowego przed zimą, a jeśli nie jest to możliwe, to należy odpowiednio go zabezpieczyć. Często stosowanym rozwiązaniem jest zabezpieczenie okien i drzwi za pomocą folii lub zabijając okna i drzwi deskami (segregator). Wykonawców najlepiej wybierać z polecenia i po dokładnym przyjrzeniu się ich ostatnich prac. W umowie należy podpisać umowy, pamiętając o tym, aby dokładnie określić w nich zakres prac, a także czas ich realizacji i harmonogram płatności, związany bezpośrednio z postępem prac na budowie (opinie).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy ścian uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami