Blog
Stan techniczny uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Stan techniczny uprawnienia budowlane
Analizując stan techniczny i fizyczny budynków należy stwierdzić, że wśród przyczyn występujących uszkodzeń można wymienić następujące:
Zużycie naturalne materiałów zastosowanych w poszczególnych elementach budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Działanie czynników środowiska zewnętrznego; czynniki te mogą wywoływać erozję i korozję materiałów budowlanych, zawilgocenie elementów budynku, podmywanie wodą fundamentów, osiadanie gruntu, przemarzanie gruntu; groźne są też w skutkach drgania i wstrząsy oraz zanieczyszczenia chemiczne atmosfery, a także działanie czynników biologicznych, jak grzyby domowe, bakterie i owady.
Błędy w projekcie polegające głównie na wadliwym rozwiązaniu części podziemnej budynku oraz jego fundamentów, zbyt dużych odległościach i niewłaściwym usytuowaniu w budynku szczelin dylatacyjnych, błędnym zaprojektowaniu izolacji termicznej ścian zewnętrznych, niewłaściwym rozwiązaniu izolacji przeciwwilgociowej budynku, niewłaściwym rozwiązaniu dachów płaskich, tarasów, loggi itp.
Błędy realizacji powodujące powstawanie znacznych uszkodzeń już w czasie eksploatacji budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do tych błędów należy zaliczyć stosowanie niezgodnej z projektem jakości materiałów, wadliwe wykonanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku, pokrycia dachu, obróbek blacharskich i szeregu innych elementów wykończeniowych.
Błędy eksploatacji polegające na:
a) nieusuwaniu we właściwym czasie usterek w dachu i instalacjach sanitarnych, centralnego ogrzewania itp.,
b) intensywnych czynnościach gospodarczych (pranie, suszenie bielizny, gotowanie) przy nieprzewietrzaniu mieszkań i braku wentylacji lub wadliwym jej działaniu,
c) przeciążeniu konstrukcji (stosunkowo rzadko).
Osobną grupę przyczyn uszkodzeń, a nawet zniszczenia konstrukcji stanowią klęski żywiołowe, jak pożary, powodzie, huragany, trzęsienia ziemi, szkody górnicze oraz działania wojenne (uprawnienia budowlane).
Łozja powierzchniowa elementów powstaje w wyniku rozmywania ich przez wody atmosferyczne zanieczyszczone pyłami wydalanymi do atmosfery przez zakłady przemysłowe. Również same pyły, osiadając na powierzchniach elementów budynku, niszczą strukturę materiałów. Poza tym piasek i pył unoszący się w powietrzu powodują powierzchniowe ścieranie elementów zewnętrznych. Tego rodzaju działania mechaniczne połączone często z oddziaływaniem chemicznym powodują stosunkowo powolne, lecz dość znaczne zniszczenia elementów dachów i ścian zewnętrznych.
Ruchy wód gruntowych oddziałują też bardzo szkodliwie na fundamenty budynków, wypłukując spod nich grunt (program egzamin ustny). W zależności od rodzaju zanieczyszczeń woda gruntowa może wpływać korodująco na elementy podziemne budynku.
Łączne oddziaływanie czynników fizycznych i chemicznych powoduje korozję- materiałów w elementach budowlanych, przy czym działanie tych czynników występuje zarówno w ziemi, jak też w wodzie i w powietrzu. W związku z masowym wydzielaniem do atmosfery przez zakłady przemysłowe szkodliwych gazów i pyłów z roku na rok wzrastają szkody spowodowane korozją elementów budynku.
Woda atmosferyczna
Woda atmosferyczna, wnikając w nieszczelne powierzchnie elementów przy spadku temperatury poniżej 0°C, powoduje łuszczenie się powierzchniowe oraz niszczy ich strukturę wewnętrzną. Poza tym uszkodzenia i nieszczelności umożliwiają penetrację, wraz z wodą atmosferyczną, szkodliwych soli i pyłów, przyspieszając znacznie korozję materiału (opinie o programie). Zawilgocenie elementu, w zależności od rodzaju materiału, z jakiego został wykonany, może powodować jego hydratację (np. anhydryt), znaczne powiększenie objętości i zniszczenie elementu. Stosunkowo niewielkie ilości kwasu węglowego znajdujące się w wodzie powodują zjawisko słabej karbonizacji i powolne uszkodzenia materiału elementów. Również działanie wody i tlenu powoduje niszczenie materiałów przez korozję, a przy dodatkowo występującej hydratacji powiększanie objętości materiałów. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń chemicznych również w środowisku wodnym występują procesy korozji, przy czym stopień ich nasilenia jest zależny od ilości zanieczyszczeń środowiska amoniakiem, kwasem węglowym, siarkowym lub azotowym, związkami chloru, związkami organicznymi, tlenem itp. (segregator aktów prawnych).
Do powstawania zawilgocenia budynku przyczyniają się następujące czynniki:
- zawilgocenie „technologiczne”,
- opady atmosferyczne,
- woda gruntowa,
- zawilgocenie spowodowane uszkodzeniami,
- zawilgocenie w wyniku wadliwego wykonawstwa,
- zawilgocenia spowodowane złą eksploatacją,
- zawilgocenia spowodowane złą jakością materiałów izolacyjnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32