Blog

08.07.2021

Staranne mieszanie

W artykule znajdziesz:

Staranne mieszanie

Staranne mieszanie

W czasie dokonywania pomiaru należy ciecz mieszać starannie, najlepiej termometrem, dla wyrównania stężeń i temperatur. Po doprowadzeniu cieczy do ciężaru właściwego równego ciężarowi właściwemu asfaltu określa się ciężar właściwy cieczy za pomocą aerometru lub jakąkolwiek inną metodą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Temperatura kropienia jest to temperatura, przy której badany produkt staje się na tyle płynny, że może spłynąć w postaci kropli przez otwór o średnicy 3 ± 0,2 mm.

Według Ubbelohde’a) oznacza się temperaturę, przy której badana substancja posiada pewną, właściwą dla tej metody pomiaru, zresztą bliżej nieokreśloną wiskozę i płynność.
Normy niemieckie przypisują duże znaczenie temperaturze kropienia asfaltu i wymagają pewnej rozpiętości (co najmniej 18°C) pomiędzy temperaturą mięknienia wg K. S. a temperaturą Zestawienie tych dwóch temperatur obrazuje w pewnym stopniu zmiany konsystencji asfaltu pod wpływem ciepła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Według definicji normowej temperatura kropienia (t. kropi. Ubb.) jest to temperatura, przy której pierwsza kropla topniejącego produktu spada ze znormalizowanego naczyńka szklanego (lub metalowego), otaczającego naczyńko rtęciowe termometru. Przy produktach, które topiąc się nie tworzą kropel, uważa się za temperaturę kropienia tę temperaturę, przy której słupek produktu wysuwający się z naczyńka osiągnie długość ok. 5 mm (jednostka miary - stopień temperatury) (uprawnienia budowlane).

Oznaczanie temperatury kropienia wykonuje się za pomocą przyrządu Ubbelohde’a, składającego się z termometru z dwiema łuskami metalowymi 1 i 2 oraz naczyńka szklanego 3 (dla asfaltów naczyńko metalowe) o ustalonym kształcie i wymiarach podanych na rysunku. Jedna z łusek jest przymocowana do termometru, drugą nakręca się na pierwszą za pomocą gwintu. Druga łuska posiada mały otworek służący do wyrównywania ciśnienia oraz elastyczne występy, przeznaczone do przytrzymywania naczyńka szklanego względnie metalowego, oddalone o 7,5 mm od dolnej krawędzi łuski.

Badany produkt

Trzy małe nity, umocowane na elastycznych występach, ustalają położenie naczyńka względem termometru w taki sposób, ażeby naczyńko rtęciowe termometru ze wszystkich stron było jednakowo oddalone od wewnętrznych ścian naczyńka napełnionego badanym produktem (program egzamin ustny). Dolna część naczyńka rtęciowego termometru jest oddalona o 4,5 mm od dna naczyńka szklanego (meta-
lowego). Należy stosować specjalny sprawdzian kontrolujący tę odległość. Naczyńko szklane ma brzegi obtopione, a nie gładko szlifowane.

Termometr umieszcza się w probówce o średnicy wewnętrznej 40 mm i wysokości 200 do 250 mm. Zestawiony przyrząd ogrzewa się w wysokiej zlewce szklanej o objętości ok. 1 litra, napełnionej wodą i służącej jako łaźnia ogrzewająca. Przy badaniu substancji posiadających temperaturę mięknienia wyższą niż 90cC stosuje się zamiast wody jasny olej mineralny lub glicerynę.
Wykonanie pomiaru. Badany produkt należy ostrożnie stopić i następnie wlać do ogrzanego i ustawionego na szklanej płycie naczyńka (opinie o programie).
Przyrząd wkłada się, gdy badany produkt jest jeszcze miękki. Napełnione naczyńko wsuwa się do łuski, a wyciśnięty przez termometr produkt ścina się nożem.
Asfalt należy roztopić w suszarce ogrzanej do temperatury o 50 do 60°C wyższej od przypuszczalnej temperatury mięknienia.

Termometr z naczyńkiem należy umocować za pomocą korka w probówce aparatu współśrodkowo w ten sposób, aby odległość dolnej krawędzi naczyńka od dna probówki wynosiła 20 mm. Korek powinien posiadać z boku pionowy rowek dla wyrównania ciśnień (segregator aktów prawnych). Tak zestawioną probówkę z termometrem umieszcza się w łaźni i umocowuje pionowo w uchwycie. Z początku łaźnię ogrzewa się dość szybko, począwszy zaś od temperatury o ok. 15°C niższej od przypuszczalnej temperatury mięknienia asfaltu należy łaźnię ogrzewać tak, aby przyrost temperatury wynosił 1°C na minutę.

Temperatura, przy której u wylotu naczyńka utworzy się półkula badanej substancji, jest temperaturą mięknienia według Ubbelohde’a.
Temperatura, przy której z naczyńka spadnie pierwsza kropla badanej substancji, jest temperaturą kropienia według Ubbelohde’a (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami