Blog
Stopień zbrojenia
W artykule znajdziesz:
Ustalenia przyjęte w projekcie normy BN-78/8812-02 zajmują miejsce pośrednie pomiędzy ustaleniami wyżej wymienionych norm, z nawiązaniem do uzyskanych wyników obserwacji. Zgodnie z tymi ustaleniami zbrojenie przedwskurczowe należy stosować w ścianach lub w odcinkach ścian między otworami (okiennymi lub drzwiowymi) o szerokości powyżej 6 m, jeśli sposób wykończenia powierzchni nie zabezpiecza jej przed pojawieniem się rys w czasie użytkowania budynku. Zbrojenie to powinno składać się z dwóch siatek prętów średnicy co najmniej 6 mm oraz rozstawie w kierunku poziomym co 50 cm i w kierunku pionowym co 75 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stopień zbrojenia przeciwskurczowego w ścianach uzależniany jest od rodzaju betonu (a tym samym od wielkości odkształceń skurczowych) i średnicy prętów zbrojenia. Dla ścian z betonu zwykłego zbrojonych prętami o średnicy 6 mm oraz wykonywanych w’ przeciętnych warunkach stopień ten zgodnie ze wzorem (3-15) nic powinien być mniejszy niż 0,00075. W ścianach z betonu na kruszywie łupkoporytowym, wykazującym znacznie większe odkształcenia skurczowe, minimalny stopień tego zbrojenia powinien być co najmniej o 50% większy niż w ścianach z betonu zwykłego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najmniejsze stopnie zbrojenia uzyskuje się zatem przy zastosowaniu małych średnic prętów. Z punktu widzenia efektywności zbrojenia na oddziaływanie skurczu korzystniej jest zagęścić pręty o małej średnicy niż stosować pręty o równoważnym przekroju, lecz o większej średnicy.
Siatki zbrojenia przeciwkurczowego należy wiązać wzajemnie za pomocą poziomych łączników z prętów o średnicy 6 mm. Liczba łączników nie powinna być mniejsza niż 2 na 1 m2 powierzchni ściany. Wzdłuż krawędzi pionowych ścian rozstaw tych łączników nie powinien być większy niż 50 cm (uprawnienia budowlane).
Do przekroju zbrojenia przedwskurczowego nadproża wliczać można przekrój zbrojenia wieńca, a także zbrojenie konstrukcyjne, potrzebne z uwagi na pracę nadproża jako elementu konstrukcji budynku. Jeżeli otwory w ścianie znajdują się w niewielkiej odległości (orientacyjnie b < 2 m), korzystnie jest zbrojenie nadproża przedłużyć na całą szerokość ściany (program egzamin ustny).
Badania doświadczalne
W przypadku gdy otwór w ścianie znajduje się blisko jej swobodnej krawędzi (rys. 3-63), należy zwrócić uwagę, że wąski filar skrajny nie stawia należytego oporu skurczowi betonu w nadprożu i w ścianie z drugiej strony otworu, a przeciwnie zginany jest w płaszczyźnie ściany i w związku z tym wymaga odpowiedniego zbrojenia (opinie o programie).
Jeżeli ściany z dwóch stron korytarza połączone są stropem, przy czym blisko korytarza w ścianach znajdują się otwory drzwiowe, należy do rozpiętości nadproża /„ wliczyć również szerokość otworów w ścianach. Szerokość pasma stropu objętego zbrojeniem „nadprożowym” powinna być nie mniejsza niż 10 hv3 a długość prętów zbrojenia.
Zbrojenie przeciwskurczowe nadproży wykonuje się w postaci siatek usytuowanych poniżej dolnej powierzchni stropu. Zgodnie z BN-78/8812-02 siatki powinny składać się z prętów poziomych o średnicy co najmniej 10 mm usytuowanych w odstępach Die większych niż 20 cm i prętów pionowych o średnicy 6 mm co 25 cm (rys. 3-64). Siatki zbrojenia nadproży powinny być przeprowadzone poza światło otworów na głębokość lan obejmującą „strefę zamocowania nadproży” (segregator aktów prawnych).
Badania doświadczalne przeprowadzone na nadprożach o wysokości do 40 cm wykazały, że część tej strefy, wyznaczonej przez obszar zarysowania, nie przekraczała na ogół 0,5 wysokości nadproża (<20 cm) przy stosunkowo szybkim odchylaniu się rys ukośnych w kierunku pionowym (rys. 3-65). Takie odchylanie się rys można m.m. tłumaczyć szybkim obniżaniem się wartości naprężeń rozciągających w pasmach ścian (segregator aktów prawnych). W związku z tym w zaleceniach praktycznych długoś ć strefy zamocowania mogłaby być np. określana z warunku /„„ > 0,5 hn-\-la, gdzie la — długość zakotwienia wynosząca np. przy d « 10 mm ok. 30 cm. Mając jednak na uwadze, że w praktyce hn « 60 cm oraz że warunki zakotwienia siatek są znacznie lepsze
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32