Blog

Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 2
24.08.2022

Strefa suchych lasów

W artykule znajdziesz:

Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 3
Strefa suchych lasów

Stosunkowo uboższy w gatunki jest tu świat ptaków, wśród których warto wymienić przepiorą hełmiastego (Lophortyx gambelli), sóweczkę kaktusową (Micrathene whitneyi) i kukawkę srokatą (Geococcyx californianus), znaną z kreskówek jako „struś pędziwiatr", a osiągającą w biegu prędkość do 32 km/godz. Do bardzo pospolitych gadów należą jaszczurki z rodziny legwanów (Iguanidae), z iguaną (Dipsosaurus dorsalis) oraz kolczaste frynosomy - Phrynosoma cornutum i Phrynosoma douglassi. Z węży charakterystyczne są bardzo jadowite grzet hotniki - rogaty (Crotalus cerastes) i teksaski (( rotalus atrox). Osobliwością jest endemiczna rodzina jadowitych jaszczurek - heloderm (Helodermatidae), do której należą zaledwie dwa gatunki: heloderma arizońska (Heloderma suspectum) i heloderma meksykańska (Heloderma horridum). Wśród bezkręgowców interesujące są mrówki z rodzaju Myrmecocystis, których robotnice przechowują w odwłokach zapasy cieczy  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Strefę wilgotnych i suchych lasów równikowych w Ameryce Północnej zamieszkują gł. gatunki neotropikalne, szerzej rozprzestrzenione w Ameryce Południowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dominują tu zwierzęta typowo leśne, przystosowane do poruszania się wśród drzew. Ze ssaków do najbardziej charakterystycznych należą: ostronos meksykański (Nasua narica), tapir panamski (Tapirus bairdi), pekari białobrode (Tayassu albirostris) oraz leniwce Bradypus variegatus i Choloepus didactylus. W koronach drzew zamieszkują naczelne (Primates), m.in. ponocnic a mirikina (Aotus trivirgatus), saimiri czarnogłowa (Saimiri oerstedi) i kapucynka czarnobiała (Cebus capucinus) (uprawnienia budowlane).

Świat zwierzęcy Krainy Nearktycznej

Typowe dla tej strefy są niektóre gatunki drapieżników, takie jak: kinkażu (Pofos llavus), jaguar (Panthera onca), jaguarundi (Felis yagouaroundi), ocelot (Felis pardalis) czy margaj (Felis wiedii). Z kilku rodzin nietoperzy warto wymienić owocożerne liścionosy (Pbyllo- stomidae) i odżywiające się krwią wampiry (Desmodonlidae), z najbardziej znanym wampirem (Desmodus rotundus). Wśród gryzoni typowa jest rodzina aguti (Dasyproc tidae). Licznie reprezentowane są ptaki. Żyje tu strojnoczub (Cepbalopterus glabricollis), kwezal herbowy (Pharomachrus modno), ara żółto- skrzydła (Ara macać), przedstawiciele endemicznej rodziny tukanów (Ramphastidae) - w tym Baillonius bailoni i Ramphastos suliuratus, a w Meksyku - indyk pawi (Agriocharis ocellata). Gady reprezentowane są gł. przez jaszczurki - legwany (Iguanidae) i bazyliszki (Corytopha- nidae), ze słynącym z szybkiego poruszania się po powierzchni wody bazyliszkiem paskowanym (Basiliscus vittatus) (program egzamin ustny).

W zoogeograficznym podziale świata Ameryka Północna znajduje się na pograniczu dwóch królestw: Arktogei i Neogei. Pn. i środk. część kontynentu tworzy jedną z czterech krain zoogeografie znyc h Arktogei - Krainę Neark- tyczną. Z kolei pd. krańce kontynentu leżą w obrębie Krainy Neotropikalnej (obejmującej też Amerykę Południową) - jedynej krainy królestwa Neogei. Granicę między nimi stanowią wysokogórskie łańcuchy Sierra Mądre Zachodnia, Sierra Mądre Południowa i Sierra Mądre Wschodnia (opinie o programie).

Świat zwierzęcy Krainy Nearktycznej przypomina faunę Krainy Palearktycznej, obejmującej przeważającą część Eurazji i pn. Afrykę - obszary te łączy się w jedną krainę zwaną Holarktyką. Podobieństwo wynika z istnienia w przeszłości połączenia między tymi lądami, umożliwiającego swobodne migracje zwierząt. Cechą odróżniającą Krainę Nearktyczną od Palearktycznej jest występowanie w obrębie tej pierwszej gatunków neotropikalnych, które napłynęły z południa, po połączeniu się Ameryki Północnej z Południową (segregator aktów prawnych). Brakuje tu ponadto niektórych grup systematycznych szeroko rozprzestrzenionych w pozostałych krainach Arktogei, jak np.: jeżowatych, hienowatych, wielbłądowatych, słoniowatych, świniowatych czy naczelnych. Ciekawostką jest brak koniowatych, których ewolucja przebiegała właśnie na kontynencie północnoamerykańskim - wyginęły one na pocz. holocenu, a żyjące tam obecnie konie wprowadzone zostały przez Europejczyków po 1492. W Krainie Nearktycznej wyróżnia się cztery regiony: arktyczny, kanadyjski, zachodnio- amerykański oraz wschodnioamerykański, przy czym dwa ostatnie łączone są niekiedy w jeden region zwany sonorskim (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 8 Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 9 Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 10
Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 11
Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 12 Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 13 Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 14
Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podłoże gruntowe budynków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami