Blog

25.03.2020

Stropy drewniane

W artykule znajdziesz:

Stropy drewniane

 

Stropy drewniane

W zależności od konstrukcji rozróżniamy następujące grupy stropów: stropy drewniane. stropy na belkach stalowych, stropy gęstożebrowe żelbetowe, stropy żelbetowe monolityczne oraz stropy z elementów żelbetowych prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stropy drewniane są stosowane bardzo rzadko wyłącznie w budownictwie wiejskim.
Stropy o belkach stalowych oraz żelbetowych z wypełnieniem cegłą
Stropy odcinkowe z cegły. Stropy odcinkowe z cegły, oparte na belkach stalowych lub żelbetowych, stosuje się niekiedy jeszcze nad piwnicami w magazynach oraz w budynkach gospodarczych. Wykonuje się je w deskowaniach pełnych lub na krążynach przesuwnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Aby sklepienia te nie wpływały na zwiększenie wysokości budynku, strzałki ich nie powinny być większe niż rozpiętości. Z tych względów osiowy rozstaw
belek powinien być ograniczony l,2-1.5 m. Przy rozpiętościach 1.24-1.5 m grubość sklepienia wynosi 1/2 cegły.
W budynkach, w których obciążenia użytkowe są niewielkie, stropy odcinkowe można wykonywać również na prefabrykowanych belkach żelbetowych typu PI lub T-27, stosując rozstaw belek nie większy niż 1,2 m. Stopkę (wezgłowie) sklepienia opierającą się na belce wykonuje się z betonu lub ze specjalnie przyciosanej cegły (uprawnienia budowlane).
Belki stalowe w stropach odcinkowych powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem przez obrzucenie od spodu zaprawą cementową na siatce oraz. przez obetonowanie górnej stopki belki wystającej ponad sklepienie.
Belki stropowe - stalowe dwuteowe, stalowe dwuteowe równoległościenne lub żelbetowe prefabrykowane - opiera się bezpośrednio na murze wyrównanym podlewką cementową - jeśli mur jest wykonany z materiałów o dużej wytrzymałości na ściskanie, np. z cegły, lub na poduszkach betonowych albo wieńcach żelbetowych - jeśli mur wykonany jest z materiałów o małej wytrzymałości na ściskanie, jak pustaki żużlowo-betonowe, bloki gazobetonowe itp. Wieńce żelbetowe pod oparcie prefabrykowanych belek żelbetowych stosuje się również przy większych rozpiętościach stropów (program egzamin ustny). Co trzecią belkę w obu końcach należy zakotwić w murze za pomocą kotwi stalowej przykręconej do boku belki
.

Koniec belki

Koniec belki tkwiący w murze powinien byc powleczony mlekiem cementowym i obetonowany w celu zabezpieczenia od rdzy. W sklepieniach odcinkowych można stosować układ warstw cegieł równoległy lub prostopadły do belek. Stosując układ cegieł długością w poprzek belek można zaoszczędzić na deskowaniu sklepienia przez wykonanie go na krążynie przesuwnej (opinie o programie).

Aby zapobiec wygięciu się belek (zwłaszcza belek żelbetowych prefabrykowanych) rozpieranych sklepieniami w czasie ich wykonywania, wszystkie sklepienia należy murować równocześnie odcinkami przesuwając się stopniowo wzdłuż sklepień. Można też usztywnić wszystkie belki tymczasowymi rozporami (segregator aktów prawnych).

Skrajne sklepienia można opierać na belce stalowej lub bezpośrednio na murze w specjalnie przyciosanym gnieżdzie na głębokość 5 cm. Czoło sklepienia również powinno być oparte na gnieżdzie około 5 cm w murze, gdyż wytrzymałość sklepienia podpartego ze wszystkich czterech stron jest znacznie większa niż sklepienia wspierającego się tylko na wezgłowiach (belkach). W budynkach mieszkalnych i gospodarczych grubości murów stanowiących podpory dla sklepień powinny być następujące:
1/3 rozpiętości sklepienia, jeżeli mur jest skrajną podporą i nie dźwiga obciążenia wyższej kondygnacji, 1/44-1/5 rozpiętości sklepienia, jeśli mur jest środkową podporą dwóch sąsiednich sklepień lub jeśli jest skrajną podporą dźwigającą ciężar muru następnej kondygnacji. Zmniejszenie sil rozpierających w skrajnych sklepieniach można uzyskać przez wykonanie ściągaczy z prętów stalowych w dwóch ostatnich skrajnych przęsłach (promocja 3 w 1).
Stropy Kleina. Stropy płaskie typu Kleina składają się:
- z belek stalowych dwuteowych lub dwuteowych równoległościennych,
- z płyt płaskich międzybelkowych wykonanych z cegły i uzbrojonych bednarką lub prętami stalowymi, opartych na dolnych stopkach belek stalowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami