Blog

Tendencyjność zdjęcie nr 2
30.05.2018

Stropy układane z płyt przy użyciu dźwigu

W artykule znajdziesz:

Stropy układane z płyt przy użyciu dźwigu

 
Tendencyjność zdjęcie nr 3
Stropy układane z płyt przy użyciu dźwigu

Strop jest konstrukcją poziomą stanowiącą przegrodę dzielącą poszczególne kondygnacje. Ponadto jego najważniejszym zadaniem jest przenoszenie obciążeń wynikających z ciężaru własnego, ciężaru użytkowego, czyli wyposażenia, umeblowania, itp. Wytrzymałość stropu musi być także obliczona w taki sposób, aby utrzymać ciężar warstw podłogowych i ścian działowych (uprawnienia budowlane). Ponadto zadaniem stropu jest usztywnienie konstrukcji całego budynku, ponieważ łączy on ze sobą wszystkie ściany nośne oraz przenosi część sił wywieranych przez dach. Wybór systemu stropowego to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących budowy. Jeżeli planowana jest konstrukcja wielokondygnacyjna, stropy muszą gwarantować odpowiednią wytrzymałość i sztywność budynku. Powierzchnie stropów są wtedy oczywiście znacznie większe, niż w przypadku np. domów jednorodzinnych wysokości jednego czy dwóch pięter. Dlatego też istotne są nie tylko parametry stropu, ale także szybkość jego układania (program egzamin ustny).

 

Najlepszym rozwiązaniem przy wielu kondygnacjach i dużych powierzchniach są systemy prefabrykowane, czyli wykorzystanie elementów gotowych. Unika się natomiast stropów monolitycznych, które oprócz mniejszej wytrzymałości potrzebują także dużego nakładu pracy przy zbrojeniach i szalunkach. Do układania stropów z systemów gotowych niezbędne są dźwigi budowlane pozwalające na szybkie przenoszenie ciężkich elementów na duże wysokości. Elementy te w najbardziej ogólny sposób dzielą się na półprodukty i pełne prefabrykaty. Najlepszym przykładem elementów stropowych niegotowych są płyty typu filigran. Jest to betonowa podstawa, w której zatopiona jest tylko część zbrojenia. Po ułożeniu płyty na konstrukcji nośnej przy pomocy dźwigu wykonuje się dalszą część zbrojenia i zalewa całość betonem (opinie o programie). Zaletą jest uniwersalność takich płyt, wadą czas potrzebny na przygotowanie zbrojenia. Dlatego częściej stosuje się pełne płyty żelbetowe kanałowe, które nie wymagają żadnych prac wstępnych. Układa się je po prostu na elementach nośnych przy pomocy dźwigu, a połączenia zalewa betonem. Ta metoda znacznie przyśpiesza proces układania stropów.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Tendencyjność zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Tendencyjność zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Tendencyjność zdjęcie nr 8 Tendencyjność zdjęcie nr 9 Tendencyjność zdjęcie nr 10
Tendencyjność zdjęcie nr 11
Tendencyjność zdjęcie nr 12 Tendencyjność zdjęcie nr 13 Tendencyjność zdjęcie nr 14
Tendencyjność zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tendencyjność zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tendencyjność zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami