Blog

Płyty grzejne zdjęcie nr 2
30.09.2022

Struktura gruntu

W artykule znajdziesz:

Płyty grzejne zdjęcie nr 3
Struktura gruntu

Termin struktura gruntu określa układ ziarn lub cząstek w gruncie, uwarunkowany siłami wzajemnego oddziaływania na siebie elementów wchodzących w skład gruntu, a więc ziarn, cząstek i całych agregatów utworzonych przez cząstki i koloidy (program uprawnienia budowlane na komputer). Według Prikłonskiego [10] strukturę gruntu charakteryzują następujące cechy:

  1. wielkość, kształt i charakter powierzchni poszczególnych okruchów skalnych występujących w złożu,
  2. rozmieszczenie i ich wzajemny stosunek,
  3. charakter sił między cząsteczkowych.

Termin tekstura gruntu określa pewną regularną niejednorodność występującą w warstwie’ gruntu naturalnego. Charakteryzuje teksturę wzajemne ]K)łożenie i stosunek pewnych partii gruntu np. przewarstwienie o różnej strukturze i różnym składzie mineralogicznym, w obrębie tej samej pod względem genetycznym warstwie gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zarówno struktura jak i tekstura gruntu są wynikiem nakładania się na siebie zjawisk występujących w przyrodzie, do których trzeba zaliczyć procesy wietrzenia, erozji, transportu, zmian obciążenia itp. Przy transporcie wodnym ogromny wpływ mają warunki sedymentacji niesionych przez wody okruchów skalnych i siły międzycząsteczkowe działające w zawiesinie niesionej przez wodę (uprawnienia budowlane).

W tym ostatnim przypadku duże znaczenie ma stopień zmineralizowania wody, w następuje opadanie cząstek i formowanie się osadów mineralnych. Przy opadaniu w wodzie ziarn o wymiarach większych od 0,05 mm (trakcje piaskowe i większe) tworzy się struktura ziarnista (program egzamin ustny). Przy formowaniu się osadów aluwialnych z takich ziarn siły grawitacji są znacznie większe od sił wzajemnego przyciągania i poszczególne ziarna opadają w wodzie swobodnie, a po zetknięciu się z ziarnami już leżącymi na dnie staczają się we wgłębienia i przyjmują najbardziej stateczne położenie (opinie o programie).

Złoża o strukturze ziarnistej

Zazwyczaj w takich przypadkach tworzy się złoże piasku luźno ułożonego. Pod wpływem wstrząsów lub dużych długotrwałych nacisków, złoże takie może być zagęszczone. Złoża o strukturze ziarnistej zagęszczone mają objętość wolnych przestrzeni między ziarnami wahającą się od 28% do 33% a więc stosunkowo małą. Wskutek tego grunty o takiej strukturze wykazują małą odkształcalność przy obciążeniu. Grunty o strukturze ziarnistej luźne stanowią złoża o innych cechach (segregator aktów prawnych). Posiadają one znacznie większą objętość wolnych przestrzeni, powstałą na skutek szybkiego procesu osadzania się.

Grunty takie co prawda wykazują również małą odkształcalność podobnie jak i grunty zagęszczone, ale tylko przy obciążeniach statycznych. Przy wszelakiego rodzaju wstrząsach zmniejszają gwałtownie objętość wolnych przestrzeni między ziarnami, powodując wskutek tego gwałtowne zagęszczenie. Zjawisko takie oczywiście ma swoje skutki budowlane w postaci gwałtownego osiadania obiektów posadowionych na takich gruntach. Piaski luźne nawodnione przy gwałtownym naruszeniu struktury upłynniają się i taki stan utrzymuje się dopóty, dopóki z piasku nie odpłynie nadmiar wody, powstały na skutek zmniejszenia objętości wolnych przestrzeni między ziarnami. Ziarna formujące strukturę ziarnistą mogą mieć kształt obtoczony lub ostrokrawędziowy (promocja 3 w 1).

Frakcje pyłowe i iłowe opadające w wodzie w postaci oddzielnych cząstek tworzą strukturę komórkową. Wymiary opadających cząstek są na tyle małe, że siły ich wzajemnego przyciągania są większe od siły grawitacji. W wyniku tego przy opadaniu w wodzie po zetknięciu się cząstki będącej w ruchu z cząstką już ułożoną, pozostaje ona w jakimś przypadkowym położeniu, nie układając się w pozycji narzuconej przez siłę grawitacji. W ten sposób tworzą się komórki charakterystyczne dla tej struktury. Grunty o strukturze komórkowej posiadają objętość wolnych przestrzeni ponad 50%. Siły międzycząstoczkowe występujące w tym przypadku przeciwstawiają się naprężeniom rozciągającym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Płyty grzejne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Płyty grzejne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Płyty grzejne zdjęcie nr 8 Płyty grzejne zdjęcie nr 9 Płyty grzejne zdjęcie nr 10
Płyty grzejne zdjęcie nr 11
Płyty grzejne zdjęcie nr 12 Płyty grzejne zdjęcie nr 13 Płyty grzejne zdjęcie nr 14
Płyty grzejne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płyty grzejne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płyty grzejne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami