Blog

Krajobraz gór zdjęcie nr 2
22.12.2022

Struktura widma

W artykule znajdziesz:

Krajobraz gór zdjęcie nr 3
Struktura widma

Potwierdza to praca wykonana przez Mackenziego, który zastosował nową metodę, opartą na efekcie Messbauera. Istota tej metody polega na częściowym po- cłiłanianiu promieni y przez jony żelaza, izomorficznie zastępujące jony glinu w sieci metakaolinu (i kaolinu). Źródłem promieni y jest chlorek kobaltowy całkowite pochłanianie promieni y osiąga się za pomocą stali odprężonej. W badaniach Mackenzie zastosował kaolin zawierający 0,8% Fe203, wypalony w temperaturze 650, 980, 1100 i 1230°C. Wykresy Messbauera (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kaolin, odwadniany w temperaturze 650°C, wykazał w odróżnieniu od kaolinu surowego, mającego jeden pik x, istnienie dobrze zarysowanych pików x i y piki te zachowały się w kaolinie prażonym w temperaturze 980°C, a także w kaolinie prażonym w ciągu 10 h w temperaturze 1100°C. Dopiero po prażeniu kaolinu w temperaturze 1100°C w ciągu 17,5 h struktura widma stała się taka sama jak w kaolinie, wyprażonym w temperaturze 1280°C, tj. całkowicie zmulityzowanym. W wyprażonym w niższych temperaturach kaolinie nic stwierdzono żadnej fazy pośredniej typu spinelu lub innego rodzaju. Metoda Messbauera jest bardzo czuła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Różnica w wahaniach wiązania Al-O w ugrupowaniach tetraedrycznych i oktaedrycznych wynosi, wg Tarty, 300 cm-1. Jednak przesunięcie pasm w widmach podczerwonych zauważono jedynie po wyprażeniu w temperaturze 1240°C (uprawnienia budowlane).

Efekt egzotermiczny

Nicholson i Fultrath przedłużając dyskusję odnośnie do składu faz w temperaturze 980°C, podkreślają, że efekt egzotermiczny można przypisać jednej z trzech faz: mulitu, spinelu lub kwarcu. Brindly i Nakahira przypisywali, na podstawie promieniowania rentgenowskiego, efekt egzotermiczny tworzeniu się związku typu spinelowego. Ale Roy i inni uznali, że faza kubiczna spinelu w kaolinicie może powstawać już w temperaturze 850°C, a w haloizycie w temperaturze 650°C. Niemniej jednak efekt egzotermiczny powstał w temperaturze 980°C i dlatego Nicholson i Fulrath wyrazili wątpliwość, czy można go przypisać tworzeniu się spinelu (program egzamin ustny).

Z drugiej strony, Comer zaobserwował fazę mulitową w temperaturze 850°C >5], podczas gdy Brindly i Hunter nie zaobserwowali mulitu również po reakcji egzotermicznej. W rezultacie Nicholson i Fulrath ustalili skład fazy kaolinitu w temperaturze 980°C, przypisując go krystalizacji /9-kwarcu z bezpostaciowego Si02 cieple reakcji (oznaczonym kalorymetrycznie) 38,1 kJ/mol (9,1 kcal/mol).

Znaczne zainteresowanie wywołuje studium Rangego i Weissa, którzy wy kor żywili duże kryształy kaolinitu (1-2 mm średnicy) i wykazali, że wprost krzywiej r stości kaolinitu w zakresie temperatur 600+-1000°C przebiega płynnie, bez jakichkolwiek skoków w temperaturze 800°C, co potwierdzałoby hipotezę pośredniego tworzenia się spineli. Analiza termodynamiczna nie może mieć na razie zastosowania do tych celów i powodu niedokładności niektórych danych termochemicznych (opinie o programie).

Praktyka wykazała, że kaolinit o strukturze mniej uporządkowanej (choć reaktywność jego powinna być wyższa) daje w temperaturze 1000°C mniej mulitukaolinit dobrze skrystalizowany. Dlatego można przypuszczać, że tworzenie mulitu w metakaolinicie reakcja polegająca na wywoływaniu działania s-, &-wiązań jest tym skuteczniejsze, im mniejsza jest odległość między wzajemnie działającymi kationami, co ma miejsce w dobrze skrystalizowanym kaolinicie. Okolicznością tą można, na przykład, wytłumaczyć utrudnienie w powstawaniu mulitu w haloizycie, wyróżniającym się swoją nie uporządkowaną strukturą (segregator aktów prawnych).

Śledząc rozważania o s-, p-wiązaniach można przypuszczać, że tworzenie się mulitu stanowa reakcję przebiegającą w dwóch powiązanych ze sobą etapach: etap pierwszy zaczyna się od razu po przejściu minimum endotermicznego dzięki uwolnieniu pojawiają się następnie w układzie możliwie wydzielanie się ciepła zanika wskutek trwającej endotermicznej reakcji odwadniania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Krajobraz gór zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Krajobraz gór zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Krajobraz gór zdjęcie nr 8 Krajobraz gór zdjęcie nr 9 Krajobraz gór zdjęcie nr 10
Krajobraz gór zdjęcie nr 11
Krajobraz gór zdjęcie nr 12 Krajobraz gór zdjęcie nr 13 Krajobraz gór zdjęcie nr 14
Krajobraz gór zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Krajobraz gór zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Krajobraz gór zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami