Blog

20.05.2021

Sutereny

W artykule znajdziesz:

Sutereny

Sutereny

Niebezpieczne też są podwórza kryte. Jeśli urządzenie ich jest konieczne ze względów gospodarczych lub przemysłowych, to konstrukcja dachowa przykrycia powinna być ogniotrwała (program uprawnienia budowlane na komputer). Przykrycie musi być płaskie i powinno umożliwiać ustawienie na nim przenośnych drabin pożarniczych. Wysokość położenia pokrycia nie powinna w zasadzie przewyższać wysokości jednej kondygnacji. Poza tym stosowanie podwórzy krytych może mieć miejsce tylko wówczas, gdy przynajmniej jedno z przepisowych wyjść z każdego pomieszczenia prowadzi na wolną przestrzeń.

Otwory wentylacyjne też nie mogą być wyprowadzane na podwórze kryte (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególnie niebezpieczne są podwórza wykonane w formie wysokich latarń świetlnych; w czasie pożaru działają one jak kominy i ułatwiają przenoszenie ognia z jednego piętra na drugie. Tego rodzaju urządzeń zaleca się unikać, zaś w razie konieczności ich stosowania, należy ściany boczne latarni i zabezpieczone otwory w nich wykonywać ogniotrwałe.
O ile przez podwórza przewidziane są przejazdy straży pożarnych w celach ratowniczych, to zwężanie ich ponad podaną wyżej normę przez zabudowywanie i tarasowanie jakimikolwiek przedmiotami jest niedopuszczalne (uprawnienia budowlane).

Trudność zwalczania pożarów powstałych w suterenach i piwnicach wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na ich wewnętrzne urządzenie.
W pierwszym rzędzie pożądane jest, aby sutereny były wykonywane w stopniu odporności ogniowej wyższym, niż kondygnacje nadziemne.
W budynkach przemysłowych, gdzie sutereny mają służyć jako składy materiałów palnych, muszą być one budowane ogniotrwałe (program egzamin ustny).

W tych samych warunkach normy odnoszące się do maksymalnych powierzchni stref pożarowych w zastosowaniu do suteren muszą być zmniejszone do 50%, przy czym zaleca się tworzyć odpowiednie strefy przez urządzenie ogniotrwałego korytarza, łączącego w miarę możności w linii prostej 2 przeciwległe wyjścia na zewnątrz.
Korytarze te powinny posiadać dobrą wentylację i w miarę możności światło dzienne. W celu ułatwienia akcji ratunkowej okna w suterenach należy wykonywać o wymiarach najmniej 1 x 1 m i tak urządzać, aby były one dostępne i mogły być otworzone od zewnątrz. Jeśli okna te mają służyć jako wyjścia ratunkowe, należy od strony wewnętrznej umieszczać przy nich stałe drabiny (opinie o programie).
Wprowadzanie większych dźwigów w szybach przy klatkach schodowych lub wewnątrz budynków do pomieszczenia suteren w domach mieszkalnych jest niedopuszczalne. Należy też tego unikać w miarę możności v; budynkach przemysłowych, stosując w razie potrzeby dźwigi zewnętrzne.

Przeciwległe wyjścia

Wyjątek mogą stanowić małe dźwigi do podawania potraw, przewożenia akt itd.
W suterenach piętrowych trudności zwalczania pożarów wzrastają jeszcze bardziej. W tych warunkach należy unikać wspólnych schodów wewnętrznych dla obu kondygnacji podziemnych i stosować osobne klatki schodowe i wyjścia dla każdej kondygnacji (segregator aktów prawnych).

Udostępnienie tych kondygnacji dla straży pożarnych zapewnia racjonalny podział budynku na strefy pożarowe z uwzględnieniem niezbędnych dróg ewakuacyjnych i dodatkowych urządzeń pomocniczych, o których wspomniano wyżej.
Stosowanie okien zabezpieczonych szkłem drutowym, a szczególnie krat żelaznych musi być z uwagi na dostępność pomieszczeń bardzo oględne.
Przeciwległe wyjścia pożądane jest łączyć przejściami w linii prostej, które nie powinny być tarasowane maszynami, warsztatami itd.
Należy dążyć do tego, aby ciężkie maszyny były ustawiane na parterze i, jeśli jest to możliwe, me należy zakotwiczać ich w ścianach zewnętrznych, aby w razie runięcia stropu nie pociągnęły one za sobą również i ściany (promocja 3 w 1).

Niebezpieczne urządzenia i ich pomieszczenia, jak suszarnie, lakierownie, warsztaty obróbki celuloidu itd., należy umieszczać jak najwyżej w budynku, a więc na poddaszach lub ostatnim piętrze. Jeśli to jest niemożliwe, należy je wydzielać ogniotrwałe z zachowaniem zasad odpowiedniego zabezpieczenia otworów.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami