Usytuowanie i lokalizacja budynku a światło i oświetlenie

W gęstej zabudowie miejskiej każdy, także i nowy budynek powinien zachować z góry określone przepisami prawa budowlanego warunki. Warunki, które wymagają optymalnego usytuowania budynku ze względu na odpowiednie światło i oświetlenie pomieszczeń w jego wnętrzu (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jednym z bardzo istotnych warunków, aby doświetlenie było na odpowiednim poziomie jest lokalizacja budynku oraz jego położenie względem sąsiadującej zabudowy (program na komputer).

Światło i oświetlenie

Jakie minimalne światło i oświetlenie jest konieczne dla budynków mieszkalnych? Przepisy prawa budowlanego określają obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach mieszkalnych co najmniej trzech godzin dostępu światła słonecznego w ciągu dnia. Jest to bardzo ważne ze względu na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców (program na telefon). Przy czym dostęp do światła słonecznego powinien być zapewniony w co najmniej jednym pomieszczeniu mieszkalnym. Odpowiednie doświetlenie naturalne jest możliwe, kiedy lokalizacja budynku jest zgodna z warunkami panującymi na danym terenie (opinie o programie).

Dostęp do naturalnego światła

W jaki sposób projektanci planów zagospodarowania przestrzennego uwzględniają odpowiedni dostęp na naturalnego światła? Przede wszystkim planując zwartą zabudowę zwraca się uwagę na wysokość sąsiadujących ze sobą budynków, na odległości miedzy nimi oraz ich położenie względem warunków geograficznych (segregator aktów prawnych). Jeśli planowana jest budowa wysokich budynków na obszarze osiedla, muszą one być rozmieszczone w takich odstępach, aby żaden z nich nie zasłaniał innym dostępu do naturalnego światła słonecznego (promocja 3 w 1). Odpowiednie przepisy prawa budowlanego ściśle takie odległości określają.

Jeśli zabudowa jest bardziej zwarta, każdy z budynków powinien posiadać taką wysokość, aby nie stwarzał ograniczeń sąsiednim obiektom mieszkalnym w dostępie do światła naturalnego (program egzamin ustny). I dotyczy to wszystkich okien, od położonych na parterze począwszy. Usytuowanie budynków mieszkalnych odpowiednio skierowanych w geograficznym porządku pozwala na jeszcze lepsze pozyskiwanie światła słonecznego, które oświetla pomieszczenia.

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !