Blog

16.08.2018

System budowy – jaki wybrać?

W artykule znajdziesz:

System budowy – jaki wybrać?

Wybór systemu budowy zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest stopień zaangażowania inwestora (program na komputer). Duże znaczenie mają również koszty budowy i to właśnie ta kwestia najczęściej brana jest pod uwagę przy wyborze systemu budowy. Bardzo powszechna jest opinia, że własne zaangażowanie inwestora pozwala na zoptymalizowanie kosztów budowy (program na telefon). Tymczasem nie zawsze jest to zgodne z prawdą, ponieważ wiele prac i tak trzeba powierzyć profesjonalistom. Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie generalnego wykonawcy i budowa domu pod klucz. Inwestor nie musi wówczas zajmować się żadnymi pracami, może natomiast od czasu do czasy kontrolować stan budowy. System ten dobrze się sprawdza, ale warto dodatkowo zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego (program na egzamin ustny).

Budowa systemem gospodarczym

System budowy – jaki wybrać?

Zupełnie innym rozwiązaniem jest budowa systemem gospodarczym (promocja 3 w 1). Oznacza to pełną samodzielność w organizacji zakupu oraz dostarczenia materiałów. Większość robót jest wówczas wykonywania własnymi rękami lub z pomocą członków rodziny. Ten system pozwala na rozłożenie wydatków w czasie, ale często sprawia spore trudności. Co więcej, prowadząc budowę przez kilka lat, należy liczyć się z niszczeniem i utratą wartości materiałów budowlanych (segregator).
Wygodną i często stosowaną alternatywą dla obu rozwiązań jest wybór systemu mieszanego, nazywanego kontraktowym. Inwestor jest wówczas menedżerem budowy i zajmuje się zatrudnieniem odpowiednich ekip oraz wykonawców niezbędnych do wykonania określonych prac, np. dekarzy do pokrycia dachu, murarzy do wykonania fundamentów, elektryków do instalacji elektrycznych itp. System ten wymaga odpowiedniego skoordynowania robót każdej ekipy, a także dopilnowania harmonogramu prac budowlanych. Inwestor musi też kontrolować jakość i terminy wykonywania poszczególnych prac (opinie). Konieczne jest także pilnowanie terminów dostawy materiałów budowlanych. Zadania warto rozdzielić wśród najbliższej rodziny, aby każdy miał swój wkład w nowo powstający dom. W przypadku, gdy inwestor nie ma czasu na samodzielne nadzorowanie budowy, może skorzystać z pomocy inwestora zastępczego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami