Blog

Sytuacja ekonomiczna kraju
W artykule znajdziesz:

Sytuacja ekonomiczna kraju w okresie powojennym narzuciła konieczność znacznego ograniczenia standardu realizowanych budynków zarówno w zakresie prawidłowości rozwiązań funkcjonalnych i wyposażenia technicznego, jak i przyjętych metod wykończenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Równocześnie odpowiednie normatywy urbanistyczne narzucające zwiększenie intensywności zabudowy stworzyły tendencje do projektowania budynków o stosunkowo dużych szerokościach, w których funkcjonalność mieszkań podporządkowana była głównie kryterium doświetlenia pomieszczeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wymogi urbanistyczne zagęszczające zabudowę osiedli stworzyły również w stosunkowo krótkim czasie nowy istotny problem - problem parkowania samochodów. Czynniki ekonomiczne narzucające taki, a nie inny, styl budowania szczególnie wyraźnie wpłynęły na jakość użytkową budynków z lat 1959-1970 (uprawnienia budowlane).
Do charakterystycznych cech mieszkań tego okresu należy zaliczyć:
- mieszkania o stosunkowo małych pokojach 8-15 m2,
- mieszkania z pokojem dziennym przechodnim do pokojów sypialnych lub kuchni,
- małe przedpokoje uniemożliwiające prawidłowe ich zagospodarowanie,
- małe łazienki uniemożliwiające wstawienie pralki automatycznej,
- kuchnie z pośrednim oświetleniem oraz niedostateczną wentylacją (przeważnie w budynkach o zwiększonych szerokościach),
- mieszkania wielopokojowe o jednostronnym oświetleniu bez możliwości wietrzenia przestrzałowego.
Średnia wielkość mieszkania tego okresu kształtowała się ok. 42 m2 (program egzamin ustny).
Na powyższe złożyły się dwa czynniki:
- normatywy projektowania narzucające ograniczenia powierzchniowe dla danej kategorii mieszkań przy jednoczesnej tendencji do projektowania mieszkań na dolnej granicy normatywu,
- zapotrzebowanie w pierwszym okresie rozwoju budownictwa uprzemysłowionego na mieszkania małe, przeważnie M-3 (opinie o programie).
Dźwigi osobowe
Dla przykładu w roku 1965 w budownictwie państwowym 45,8% mieszkań oraz 38% w budownictwie spółdzielczym budowano jako M-3. Potwierdzeniem istniejącej nadal niekorzystnej struktury mieszkań są dane dotyczące wielorodzinnych budynków mieszkalnych, których realizację rozpoczęto w 1973 r. w miastach i osiedlach typu miejskiego na terenie całego kraju (segregator aktów prawnych).
Chociaż sytuacja uległa poprawie, wymogi użytkowników w stosunkowo niedługim nawet czasie mogą wzrosnąć na tyle, że realizowane obecnie mieszkania nie będą mogły zapewnić nawet minimum komfortu. Należy się spodziewać wzrostu wymogów nie tylko w odniesieniu do samych mieszkań, lecz również w stosunku do wyposażenia technicznego samego obiektu, np. w dźwigi osobowe i zsypy śmieciowe w budynkach niskich, wentylację mechaniczną bądź klimatyzację pomieszczeń itp. Zagadnienie zwiększenia sprzętu technicznego wiąże się z koniecznością wygospodarowania odpowiednich pomieszczeń w celu dostosowania ich do potrzeb technicznych.
W chwili obecnej trudno jest postawić stuprocentową prognozę, w jakim kierunku i kiedy nastąpią pierwsze modernizacje budynków zrealizowanych w ostatnich latach, a także, jaka będzie organizacja robót modernizacyjnych, rodzajów sprzętu itp. W pierwszym okresie po zmianach norm zasiedlania obecne mieszkania, przeznaczone dlą rodzin wieloosobowych, mogą być użytkowane przez mniejszą liczbę osób.
W tym okresie może już nastąpić przebudowa układów mieszkań zmierzająca w kierunku powiększenia poszczególnych pomieszczeń, polepszenia ich układu funkcjonalnego oraz dostosowania do aktualnych wymogów sanitarnych danego okresu. W następnym okresie przebudowa będzie następowała zarówno w obrębie traktów konstrukcyjnych, jak również przy łączeniu dwóch lub więcej mieszkań w jedno, będą wykonywane dodatkowe przejścia w istniejących ścianach konstrukcyjnych (promocja 3 w 1).
Niewykluczona jest również możliwość łączenia dwóch mieszkań w pionie i stworzenie dużych mieszkań dwupoziomowych. W okresie tym należy przewidywać również dodatkowe wyposażenie techniczne obiektu wynikające z konieczności podniesienia komfortu mieszkań. Budynki wznoszone metodami uprzemysłowionymi konstruowane są przeważnie w poprzecznych układach konstrukcyjnych.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32