Blog

Ruch graniczny zdjęcie nr 2
24.08.2022

Szeroki pas kasztanoziemów

W artykule znajdziesz:

Ruch graniczny zdjęcie nr 3
Szeroki pas kasztanoziemów

Podobne gleby tworzą się bardziej na pn., pod wilgotnymi lasami mieszanymi strefy podzwrotnikowej. Występują tu również zbielicowane, kwaśne akrisole oraz zawierające znaczne ilości glinu alisole. Dla położonych w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej obszarów cechujących się występowaniem okresów wilgotnych i suchych charakterystycznym typem gleb są ilaste wertisole zawierające znaczne ilości montmorylonitu. Gleby te pęcznieją w okresach wilgotnych, w suchych natomiast pokrywają się siecią głębokich spękań  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na znacznych obszarach strefy umiarkowanie ciepłej, a także podzwrotnikowej, dominującymi typami gleby są kambisole (gleby brunatne) i luwisole (gleby płowe). Powstają one pod lasami liściastymi i mieszanymi. Kambisole i luwisole występują gł. we wsch. części kontynentu, przechodząc ku zach. w czarno- ziemy, a następnie w kasztanoziemy. Należące do najbardziej żyznych gleb kontynentu czarnoziemy wytworzyły się w podłożu wilgotnych, bogatych w gatunki formacji trawiastych i leśno-trawiastych (prerii). Miejscami towarzyszą im mniej żyzne feoziemy (zdegradowane czarnoziemy, czarne ziemie i bruniziemy). Dalej na zach. ciągnie się szeroki pas kasztanoziemów. Wytworzyły się one na obszarach o znacznym stopniu kontynentalizmu klimatu, pod suchymi stepami niskotrawiastymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

U podnóża Gór Skalistych, w obrębie cienia opadowego, a przede wszystkim w suchych kotlinach wnętrza Kordylierów dominują gleby półpustynne - kserosole, wśród których wyróżnia się wapniste kalcisole i gypsisole, z zaznaczonym poziomem akumulacji gipsu. Pas gleb półpustynnych ciągnie się wewnątrz systemu Kordylierów od strefy zwrotnikowej na pd. po umiarkowaną na pn. Na obszarach najsuchszych, gł. w dnie bezodpływowych kotlin, tzw. bolsonów, pojawiają się różne rodzaje yermosoli (gleb pustynnych) (uprawnienia budowlane).

Część kontynentu

W strefie umiarkowanie chłodnej dominującymi typami gleb są podzole (gleby bielicowe i bielice). Tworzą się one pod różnymi rodzajami lasów iglastych i występują zarówno na nizinnych obszarach wsch. części kontynentu, jak i w obniżeniach śródgórskich i podgórskich na zach. Towarzyszą im podzol u wisole (gleby bielicowo-płowe), stanowiące typ przejściowy między podzolami a znajdującymi się bardziej na pd. luwisolami (program egzamin ustny).

Pn. część kontynentu, położoną w strefie polarnej, zajmują różnorodne gleby kriogeniczne (tundrowe) - leptosole (gleby inicjalne skaliste), regosole (gleby inicjalne rumoszowe), glejsole (gleby glejowe) i histosole (gleby bagienne). Cechują się one słabym wykształceniem profilu glebowego, powstają na obszarach występowania wieloletniej marzłoci gruntu, którego jedynie cienka wierzchnia warstwa rozmarza latem (opinie o programie). Zjawiskiem charakterystycznym jest tu obecność różnego rodzaju zaburzeń mrozowych, m.in. tzw. poligonów kriogenicznych. Na Grenlandii i górzystych wyspach wsch. części Archipelagu Arktycznego gleby tundrowe występują tylko płatami, znaczne obszary zajmują nagie skały, pozbawione pokrywy glebowej. Największymi obszarami bezglebowymi kontynentu są lodowce - lądolód Grenlandii i czapy lodowe na Wyspie Ellesmere’a, Devon i Ziemi Baffina (segregator aktów prawnych).

Do gł. typów gleb pozastrefowych Ameryki Północnej należą przede wszystkim różnorodne gleby górskie - leptosole (gleby inicjalne skaliste) i regosole (inicjalne gleby rumoszowe), występujące gł. w zach. części kontynentu, w różnych częściach Kordylierów. W zależności od szer. geogr., wys. bezwzględnej, a także warunków lokalnych gleby te znajdują się w różnym stadium rozwoju. Na ich zróżnicowanie znaczący wpływ ma również podłoże - np. na skałach węglanowych tworzą się inicjalne rędziny. Charakterystyczne dla obszarów górskich są też żyzne, wulkaniczne andosole; stanowią one podstawowy typ gleby w górach Ameryki Środkowej, a także w pd. części Meksyku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ruch graniczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ruch graniczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ruch graniczny zdjęcie nr 8 Ruch graniczny zdjęcie nr 9 Ruch graniczny zdjęcie nr 10
Ruch graniczny zdjęcie nr 11
Ruch graniczny zdjęcie nr 12 Ruch graniczny zdjęcie nr 13 Ruch graniczny zdjęcie nr 14
Ruch graniczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ruch graniczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ruch graniczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami