Blog

05.01.2023

Szybkościowe wypalanie płytek

W artykule znajdziesz:

Szybkościowe wypalanie płytek

Zaproponowano następujące parametry szybkościowego wypalania: podnoszenie temperatury do 700°C w ciągu 7 min, z 700 do 1050°C w ciągu dalszych 21 min i doprowadzenie jej do 1220°C w 30 minucie. W razie wypalania wyrobów ułożonych jednowarstwowo półgodzinne nagrzewanie jest możliwe, ale tylko w warunkach laboratoryjnych. W warunkach produkcyjnych szybkościowe wypalanie płytek podłogowych trwa 40 min (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szybkościowe wypalanie płytek (i innych dobrze spiekających się wyrobów) ustala się przede wszystkim na podstawie składu mineralogicznego gliny. Kukolewi Lisowska, a także Łundina podkreślali, że zwiększenie szybkości nagrzewania glin kaolinitowo-hydrołyszczykowych sprzyja zagęszczeniu czerepu, podczas gdy przepuszczalność czerepu w przypadku nagrzewania glin kaolinitowo-montmorylonitowych zwiększa się.

Badanie tego zagadnienia przez Pawiowa potwierdziło wcześniej znane informacje o wpływie mineralogicznego składu glin na rezultaty szybkościowego wypalania i doprowadziły ponadto do istotnego poglądu, że gliny montinorylonitowo-kaolinitowe ze znacznym dodatkiem skalenia mogą utworzyć ścisły czerep kwasoodporny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy szybkim wzroście temperatury rozpuszczanie się kwarcu i metakaolinitu w stopie skaleniowym nie zdąży rozwinąć się, faza szkła nie staje się dostatecznie lepka i ilość jej będzie mniejsza niż przy powolnym wzroście temperatury. Dlatego Pawłów jest zdania, że szybkie wypalanie sprzyja spiekaniu właśnie glin kaolinitowo- -hydrołyszczykowych, a nie kaolinitowo-montmorylonitowych, i nawet same gliny kaolinitowe i kaolinitowo-montmorylonitowe nie nadają się do produkcji materiałów kwasoodpornych (uprawnienia budowlane).

Jak widać, związek między wzrostem piroplastyczności gliny i intensywnością jej spiekania się rzutuje na wytrzymałość wyrobu. Dlatego zwiększenie szybkości wypalania i stygnięcia spiekających się płytek podłogowych jest dopuszczalne tylko do pewnych granic, ustalonych na podstawie końcowych wyników doświadczalnych. W związku z powyższym obiekcje Ejduka, Kałnińsza i Łukstinia, odnośnie do celowości nadmiernego przyspieszania procesu wypalania płytek podłogowych (łotewskich bezwęglanowych glin dewońskich), są uzasadnione (program egzamin ustny).

Warunki przemysłowe

Warunki przemysłowe szybkościowego wypalania płytek podłogowych w osłonach, w piecu tunelowym Giprostrojmatieriałow, do temperatury 1160°C. W procesie bezosłonowego wypalania płytki umieszcza się na półkach w stosach po 20-24 szt. Półki o wymiarach 660×475 i 300×465 mm, grubości 70 mm, należy wykonać z masy kordierytowej. Żywotność płytek do 20 cykli (opinie o programie).

Aby uchronić płytki przed działaniem płomienia powodującego pojawienie się na nich wytopów i plam, celowe jest lokalizowanie płomienia w kanałach trzonu pieca lub przysłanianie stosów płytek specjalnymi płytami. Na początku wypalania ważnym warunkiem procesu, który ma na celu przeciwdziałanie powstawaniu pęknięć, jest wzmożona wymiana gazów w piecu, odprowadzanie pary i łagodne podnoszenie temperatury (segregator aktów prawnych).

Wypalone płytki wykazują słaby stopień mulityzacji, ich gęstość pozorna wynosi od 2,23 do 2,4 Mg/m3 (g/cm3). Przepalenie charakteryzuje się wzdęciami czerepu i nadtopieniem brzegów płytki. Wypalanie w osłonach (np. 350×350 mm) 52-58 płytek o wymiarach 100 x 100 mm, co wynosi blisko 0,5 m2 powierzchni płytek, jest pod względem ekonomicznym niekorzystne.

Celowość jednowarstwowego wypalania płytek podłogowych w szybkościowych piecach szczelinowych nie jest kwestionowana, ale rozwiązanie zagadnienia jest niekiedy utrudniono ze względu na właściwy dobór trwałego materiału do ruchomego spodu pieca. W piecu firmy „Ricdhammor” (typ TS 60/70) wypalanie drobnych płytek podłogowych odbywa się na płytach saniowych w temperaturze 1150°C. Czas wypalania płytek wynosi 1 h, ogrzewanie gazem, olejem lekkim lub prądem elektrycznym (promocja 3 w 1). Wydajność dobowa pieca wynosi 750 m2 drobnych płytek, zużycie ciepła 754 tys. kJ/m2 (180 000 kcal/xn2). Z piecem połączona jest krótka suszarka szczelinowa, która ma za zadanie doprowadzenie płytek do stanu absolutnie suchego.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami