Blog
Taśmowa produkcja wyrobów żelbetowych
W artykule znajdziesz:
W trudno dostępnych rejonach północnych celowe jest wykorzystanie ruchomych przesuwnych zmechanizowanych kolumn, okresowo przenoszących się od jednego punktu budowy do drugiego. Takie wytwórnie powinny być zaprojektowane z możliwością zmiany technologii, zapewniającą produkcję zunifikowanych elementów zarówno dla budownictwa obiektów mieszkalnych i przemysłowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jako przykład przystosowania linii do różnych schematów technologicznych produkcji mogą służyć opracowane dla nowych wytwórni typowe projekty agregatowo-potokowych linii technologicznych wytwarzania płyt dachowych o wymiarach 3×6 i 3×12 m rozmieszczanych w zunifikowanych typowych nawach o długości 144 i szerokości 18 m. Linie wytwarzania płyt 3×12 m dla budynków przemysłowych są wyposażone w stanowisko stopniowego zwalniania zbrojenia przed przecinaniem. Na tych liniach produkuje się również płyty ścienne, płyty stropowe dla budynków wielokondygnacjowych, słupy, rygle i elementy fundamentowe o długości 6 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Taśmowa produkcja wyrobów żelbetowych stanowi wyższy stopień produkcji agregatowo-potokowej i różni się tym, że formy z wyrobami przemieszczają się w potoku technologicznym zwykle za pomocą specjalnych urządzeń przekazujących, wchodzących w skład linii technologicznej, a nie suwnicami. Przy tej organizacji produkcji proces technologiczny dzieli się na szereg operacji, z których każda jest kolejno wypełniana na jednym ze stanowisk taśmy przy przesuwaniu się form z wymaganą szybkością (uprawnienia budowlane).
Formy tworzą łańcuch-taśmę z wymuszonym rytmem ruchu, tj. jednakowym dla wszystkich operacji czasem przebywania na stanowisku, niezbędnym dla wykonania najbardziej pracochłonnej operacji. Wykluczona jest przy tym możliwość niezależnego przemieszczania się form i wyrobów (program egzamin ustny).
Taśmowa technologia
Taśmowa technologia pozwala bardziej zwarcie rozmieścić urządzenia i znacznie lepiej wykorzystać powierzchnie produkcyjne. Przy tej technologii prawie wszystkie procesy są zmechanizowane, przez co zapewniona jest lepsza organizacja pracy, wynikająca z przestrzegania określonego rytmu pracy. Technologia ta, stosowana na specjalizowanych liniach, jest szczególnie efektywna dla wytwórni o znacznej mocy produkcyjnej. Wykorzystanie metody taśmowej w wytwórniach o małej wydajności nie jest pod względem ekonomicznym celowe (opinie o programie).
Liczba stanowisk na taśmach zależy od rodzaju produkowanych wyrobów, stopnia ich wykończenia i może dochodzić do 15. Przy ustalaniu liczby stanowisk i wyborze urządzenia należy dążyć do tego, aby czas wykonania na nich operacji cząstkowych był możliwie jednakowy.
Wymuszony rytm pracy wymaga jednakowych lub kilkakrotnych odległości między stanowiskami (przesuw taśmy), jednakowej długości form lub form-wózków, a długości komór lub odcinków, gdzie następuje twardnienie wyrobów, równej wielokrotnej długości form. Niezbędne jest ścisłe uzgodnienie rytmu pracy z cyklem cieplnej obróbki wyrobów. Cała technologiczna linia (włączając komory) powinna być wypełniona ściśle obliczoną ilością form. Na kolejne stanowiska wyroby przewożone są przenośnikiem (segregator aktów prawnych).
Na stanowiskach kolejno wykonywane są następujące operacje: przygotowanie formy, układanie w niej zbrojenia i mieszanki betonowej, jej zagęszczanie, podawanie formy z wyrobem do komory obróbki cieplnej o działaniu ciągłym, wydobycie formy z komory i zdjęcie gotowego wyrobu. Do wszystkich stanowisk są dostarczane niezbędne elementy i półfabrykaty: szkielety zbrojeniowe, mieszanka betonowa, zaprawa, płyty licowe itp.
Przenośniki taśmowe pod względem swego działania mogą być ciągłe (łańcuchowe, płytowe) lub ze skokowym rytmicznym przesuwem (wózkowy), w przypadku gdy forma zatrzymuje się na stanowiskach na czas wykonania wymaganej konstrukcji. Na liniach o działaniu ciągłym wszystkie operacje technologiczne, poczynając od przygotowania roboczej części taśmy i kończąc na wydawaniu gotowych wyrobów do magazynu, jak również obróbkę cieplną prowadzi się przy nieustannym przesuwaniu się wyrobu. Każdą operację wykonuje się za pomocą agregatów ustawionych nad poruszającą się taśmą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32