Blog

Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 2
20.05.2020

Technologia a konstrukcja budowli przemysłowych

W artykule znajdziesz:

Technologia a konstrukcja budowli przemysłowych

Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 3
Technologia a konstrukcja budowli przemysłowych

Dlatego można z całym przekonaniem twierdzić, że dopiero budownictwo przemysłowe pozwoliło na wszechstronny rozwój konstrukcji budowlanych z betonu; ale też i odwrotnie - tylko beton umożliwił właściwy rozwój budownictwa przemysłowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dzięki zastosowaniu betonu powstać mogły nowoczesne fundamenty ramowe pod turbozespoły; beton umożliwił budowę powłokowych chłodni kominowych, z betonu wykonywane są przekrycia hal przemysłowych o dużych i największych rozpiętościach, zadziwiające swą lekkością, zbiorniki, rurociągi itp. Dziś nie można nawet pomyśleć o budowli przemysłowej, w której nie stosowałoby się wcale betonu. Nawet hale stalowe mają z reguły fundamenty i pokrycia dachowe wykonane z betonu. Trzeba też dodać, że wymagania technologii były powodem, iż największą różnorodność form, typów rozwiązań, a nawet zastosowań, obserwuje się właśnie w przemysłowych budowlach betonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy opracowywaniu niniejszego tomu, a w dużej części i tomu XIII Budownictwa Betonowego, autorzy postawili sobie za cel dać przegląd najważniejszych współczesnych zastosowań betonu w budownictwie przemysłowym w oparciu przede wszystkim o dorobek krajowy.
Każda budowla wzniesiona ręką ludzką - od szałasu ludzi pierwotnych poczynając, a na współczesnych punktowcach i wieżach chłodni kominowych kończąc - służy określonemu celowi, spełnia wymagania określonej technologii procesów, które w budowli tej mają się odbywać (uprawnienia budowlane). Procesy technologiczne, odbywające się w mieszkaniu, szkole, restauracji, teatrze lub szpitalu są zrozumiałe dla każdego.

Zazwyczaj nie myśli się nawet o ich istnieniu. Dopiero projektant zmuszony jest dostrzegać ich rozmaitość i wymagania, jakie stawiają one odnośnie do rozplanowania, wymiarów i kształtu oraz wzajemnego układu poszczególnych części budowli. Budowla „typu miejskiego” jest zrozumiała dla przeciętnego widza, każdy bowiem częściej lub rzadziej, w taki czy inny sposób z niej korzysta. Wymaganie celowości technologicznej jest tutaj prawie oczywiste.
W przeciwieństwie do budowli miejskich, najprostszy proces technologiczny w zakładach przemysłowych jest dla niespecjalisty po prostu zupełnie nieznany (program egzamin ustny). Stąd i intuicja, pozwalająca inżynierowi budowlanemu rozumieć funkcje technologiczne mieszkania, szkoły lub restauracji, całkowicie zawodzi w przypadku budowli przemysłowych.

Zadania budowli przemysłowych

Bez znajomości - dodajmy, szczegółowej znajomości - procesu technologicznego odbywającego się w rozważanej budowli przemysłowej, bez znajomości procesu technologicznego gałęzi przemysłu, do którego dana budowla się odnosi, nie można ani jej projektować, ani w sposób właściwy rozumieć potrzeby i celowości wymagań, stawianych przez technologa (opinie o programie).

Wszelkie budowle przemysłowe, niezależnie od gałęzi przemysłu, spełniać mogą jedno z dwu, bądź oba równocześnie podstawowe zadania:
- stanowią one ograniczenie przestrzeni, w której odbywa się proces technologiczny, w celu zabezpieczenia tego procesu przed działaniem czynników zewnętrznych, a także ochrony otoczenia przed niebezpieczeństwami procesu, bądź też z obu powodów równocześnie.
- stanowią one podpory podtrzymujące aparaturę i urządzenia przemysłowe, lub same stanowią elementy składowe urządzeń (segregator aktów prawnych).

Przykładami pierwszego typu budowli mogą być zarówno budynki główne elektrowni, jak i wieże chłodni kominowych, zarówno hale martenów i hale przędzalni, jak i osłony biologiczne reaktorów jądrowych. Przykładami drugiego typu budowli są fundamenty pod maszyny, estakady i mosty dla przenośników taśmowych; mogą nimi być także wieże chłodni kominowych, są bowiem elementem składowym urządzenia do chłodzenia wody i pełnią funkcję technologiczną: ograniczają przestrzeń, w której wytwarza się ciąg ogrzanego powietrza.

Wobec wielkiej rozmaitości czynnych przemysłów i technologii, nie sposób podać wyczerpujących recept projektowania lub budowy obiektów przemysłowych (promocja 3 w 1). Można natomiast określić najogólniej różnice, jakie zachodzą w pracy budowli typu przemysłowego w stosunku do budowli typu miejskiego. Z różnic tych wynikają wymagania ogólne, jakie stawiać należy elementom budowli przemysłowych lub konstrukcjom przemysłowym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 8 Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 9 Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 10
Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 11
Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 12 Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 13 Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 14
Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozpiętości przekryć zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami