Blog

Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 2
20.07.2020

Technologia betonów komórkowych

W artykule znajdziesz:

Technologia betonów komórkowych

Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 3
Technologia betonów komórkowych

W zakresie technologii betonów komórkowych posiadamy aktualnie ok. 40 oryginalnych, polskich patentów produkcyjnych.
W roku 1965 czynnych było w Polsce 11 zakładów produkujących rocznie 1,5 miliona m:l betonów komórkowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Polska jest również eksporterem zakładów produkujących betony komórkowe. W roku 1965 czynnych było w 12 krajach Europy i Azji ok. 60 zakładów opartych na polskich technologiach, adaptowanych do miejscowych warunków.
Jedną z pierwszych zrealizowanych technologii betonów mikroporowatych była metoda opatentowana przez Hiittemanna i Czernina pod nazwą Turytu. Stosuje się w niej wstępne zarodnikowanie części masy przez nagrzewanie jej w ciągu 3 godzin przy temp. 250-300°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W Związku Radzieckim technologię produkcji elementów o strukturze mi- kroporowatej opracowali Gulinowa,Kornilowicz i Skatyńskij. Jako stabilizatora używają oni szkła wodnego.
Salava i Skrdlik (CSRS) są autorami technologii Silikorku.

Cechą charakterystyczną tej technologii jest stosowanie wyczeszek tekstylnych i azbestu krótkowlóknistego.
Figus (CSRS) opracował technologię produkcji Popolit opartą na bazie popiołów lotnych.
W Polsce badania prowadzone były przez Rusieckiego w Instytucie Techniki Budowlanej, Uzyskano materiał pod nazwą Arytu charakteryzujący się dobrymi wskaźnikami.
Według podobnej metody uruchomiono natomiast w roku 1961 w Związku Radzieckim produkcję bloków ściennych w Mińsku (uprawnienia budowlane).

W NRD badania nad technologią produkcji mikroporytów prowadził Patschke, Dotychczas badania jego nie znalazły jeszcze praktycznego zastosowania.
Autoklawizowane betony komórkowe (gazobetony) produkowane są przy użyciu jako kruszywa: piasku, żużla wielkopiecowego i popiołów lotnych, a jako spoiwa: cementu i wapna. W Polsce znajdują zastosowanie aktualnie cztery technologie produkcji oznaczone symbolami BLB, PGS, SW i Unipol.

Pełne nazwy tych technologii będące zarazem nazwą produktu.
Cechy fizyczne autoldawizowanych betonów komórkowych zależą przede wszystkim od stopnia porowatości struktury, a więc ciężaru objętościowego, oraz od rodzaju spoiwa i mikrokruszywa i procesu technologicznego. Niedopełnienie przy produkcji wymagań technologicznych powoduje w pierwszym rzędzie obniżenie wytrzymałości betonu, a dalej powstanie dużych naprężeń wewnętrznych, prowadzących do zniszczenia gotowego produktu (program egzamin ustny).

Wymagania techniczne

Wymagania techniczne, obowiązujące w stosunku do autoklawizowanych betonów komórkowych produkowanych w Polsce, podają normy PN-07-069 PN-07-059 i PN-65/B-06258.
Autoklawizowane betony komórkowe mają ciężar objętościowy od 300-M200 kG/m3 (opinie o programie).
Wilgotność betonu komórkowego w warunkach, kiedy określamy go jako- suchy (próbki suszone do stałego ciężaru zwykle w temp. 105°C, niekiedy 70°C),. nie przekracza zwykle 2%), a w warunkach kiedy określamy go jako powietrzno-suchy (normalny) wynosi 6-M00%, średnio 8%.

W myśl ustaleń przyjętych w Polsce w zależności od ciężaru objętościowego betonu w stanie suchym, rozróżniamy cztery odmiany betonów komórkowych (gazobetonów).
Obecnie najszersze zastosowanie znajduje w Polsce beton odmiany 07 (segregator aktów prawnych).
Ciężar objętościowy jest funkcją porowatości struktury betonu. Fotografie struktur kilku odmian autoklawizowanych betonów komórkowych produkcji polskiej.
Struktura betonu, a wraz z nią ciężar objętościowy i pozostałe cechy fizyczne, zmieniają się wraz z wysokością elementu, mierzoną w kierunku wzrostu masy betonowej w formie.

Przykład zmienności ciężaru objętościowego y, wytrzymałości słupowej Rs i modułu sprężystości E\, betonu wapiennego Ytong, produkowanego w formach o wysokości 50 cm (wg badań Purinsa)

Próbki betonu suszone były do stałego ciężaru w temp. 70°C. Różnice w wartości y betonu w części górnej i dolnej elementu wynoszą 10-12%.
Podobne różnice wartości, w ekstremalnych przypadkach do 15%, stwierdzono również w badaniach elementów gazobetonowych produkcji polskiej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 8 Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 9 Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 10
Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 11
Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 12 Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 13 Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 14
Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zbrojenie rozproszone zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami