Blog
Tendencja harmonii
W artykule znajdziesz:
W Moskwie zakwalifikowano w ten sposób niektóre zamknięte zespoły obronne (stare klasztory warowne) ; praktyka odbudowy Warszawy, szczególnie silnie zdewastowanej przez najeźdźców, wysunęła do tej roli niektóre ciągi uliczne, jak przede wszystkim Krakowskie Przedmieście oraz Trakt Starej Warszawy. Jednakże zjawisko to jest w praktyce socjalistycznej urbanistyki ściśle ograniczone ilościowo i terytorialnie. Zaznaczyć należy przy tym, że i te rezerwaty zabytkowe stanowią nieodłączną część nowego zespołu miasta odgrywając w nim określoną rolę, wyznaczoną przez kompozycję ogólnomiejską i spełniając określoną funkcję użytkową w całokształcie jego funkcji życiowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tendencja harmonii starego i nowego w toku przebudowy miasta doprowadziła do szeregu ciekawych rozwiązań całości urbanistycznych i ich fragmentów (przebudowa śródmieścia Moskwy; architektura Mauzoleum Lenina w zespole placu Czerwonego; założenie Trasy W-Z, Krakowskiego Przedmieścia i placu Zamkowego w Warszawie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jej rozwój związany jest z walką nowatorskiego nurtu architektury socjalistycznej przeciwko kosmopolitycznym nurtom mieszczańskiego pseudonowatorstwa oraz epigońskiej łatwiźnie eklektycznego kopiarstwa. Nurt ten krzepnie i utrwala się w miarę uniezależniania się architekta od sugestii zarówno eklektycznego gustu filistra końca XIX w., jak i kosmopolitycznego gustu filistra połowy XX w. Wyzwolenie się od oscylowania między tymi dwoma kręgami przyzwyczajeń i upodobań mieszczańskich, które na zmianę podstawiano pod formułę socjalistycznej kultury, jest koniecznym krokiem na drodze do nowej architektury nowego społeczeństwa (uprawnienia budowlane).
Sposób kształtowania przestrzennego zabudowy
W dotychczasowym dorobku rozwiązań jedności starego i nowego w układach przebudowywanych miast dominowały koncepcje daleko posuniętego harmonizowania obu wątków, które na jednym krańcu przekształcały się w wyraźnie eklektyczne rozwiązania pseudozabytkowe, a na przeciwnym zawierały ciekawe elementy kontrastowania skalowego i plastycznego. Nowy etap rozwojowy architektury socjalistycznej, związany z powszechnym przejściem do masowego budownictwa prefabrykowanego i krzepnięciem prawdziwie nowatorskich tendencji naszej kultury, przyniesie jak się spodziewać należy znacznie szerszą gamę rozwiązań kontrastowych, w których wspólny mianowniki obu składników kontrastu ograniczy się do ogólnych współmierności treściowych i fizycznych, związanych z dostosowaniem do potrzeb użytkowych człowieka, do ogólnych zasad budowy organizmu architektonicznego, do kompozycji urbanistycznej, do generalnej ciągłości humanistycznych treści budownictwa (program egzamin ustny).
Sposób kształtowania przestrzennego zabudowy, kształt bryły i sylwety, skala i tektonika, charakter powłoki architektonicznej i detalu staną się zapewne sferą bogatych w swej odmienności zestawień, w których chcielibyśmy widzieć wyzyskane jako środek kompozycyjnej różnorodności: odmienność czasu, możliwości technicznych i zasięgu budownictwa, odmienność wiedzy o świecie i sposobu odczuwania świata, odmienność stosunków między ludźmi i ideałów społeczno-moralnych (opinie o programie).
Taka droga zestawiania nowej zabudowy z najcelniejszymi wartościami istniejącego miasta ma swe tradycje w urbanistyce przeszłości, zwłaszcza zaś w nowożytnych przeobrażeniach układów śródmiejskich w XVII-XIX w. zanalizowanych w następnym rozdziale pracy na przykładach starej Warszawy i Petersburga (segregator aktów prawnych).
Rozwój metod rozbudowy i przebudowy miast historycznych w naszej urbanistyce musi przyjąć za punkt wyjścia istniejące w tym zakresie pozytywne i negatywne doświadczenia architektury socjalistycznej, wśród których zwłaszcza doświadczenia praktyki radzieckiej, omówione w trzecim z kolei rozdziale niniejszej książki, zawierają dużą ilość przykładów wielkich akcji urbanistycznych. Szczególnie bliskie i nasuwające bezpośrednie wnioski są powojenne doświadczenia urbanistyki polskiej, omówione w rozdziale ostatnim na przykładzie kształtowania nowych założeń śródmiejskich socjalistycznej Warszawy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32