Blog
Tlenek chromowy
W artykule znajdziesz:
Tlenek chromowy
Tlenek chromowy w ilości 1-2,75% nie wywiera ujemnego wpływu na powstawanie fazy /5 C2S. Należy oczekiwać, że nie zajdą też poważne zmiany właściwości hydraulicznych krzemianu dwuwapniowego, stabilizowanego tlenkiem chromowym.
Wytrzymałość zaczynów z syntetycznego krzemianu dwuwapniowego oznaczano na próbkach o wymiarach 1,41×1,41×1,41 cm.
Wyniki oznaczeń wytrzymałości na ściskanie (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy dodatku tlenku chromowego wytrzymałość krzemianu dwuwapniowego w początkowych okresach twardnienia, oprócz próbki zawierającej 1,5% Cr203, jest nieco mniejsza od wytrzymałości krzemianu dwuwapniowego stabilizowanego 1% B203.
Porównując wytrzymałość próbek krzemianu dwuwapniowego o różnej zawartości Cr203, można zauważyć, co następuje. W próbkach z dodatkami Cr203 od 1 do 2,75% wytrzymałość C2S mało zmienia się w miarę zwiększania zawartości tlenku.
Taki przebieg krzywej utrzymuje się we wszystkich rozpatrywanych okresach twardnienia. Wyjątek stanowi próbka zawierająca 1,5% Cr203, której wytrzymałość jest nieco większa niż próbki porównawczej krzemianu dwuwapniowego z B203. Zjawisko to można wytłumaczyć aktywującym wpływem tlenku chromowego, którego działanie jest najskuteczniejsze przy dodatku 1,5% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że dodatek Cr203 w ilości od 1 do 2,75% daje syntetyczny produkt fi C2S z dobrą aktywnością hydrauliczną, co świadczy o możliwości wytwarzania przy jego zastosowaniu - cementów z przewagą fazy belitowej, zawierających chrom (uprawnienia budowlane).
Do badań wytypowano zestawy surowcowe, pozwalające na uzyskanie cementów dobrych wytrzymałościach i korzystnej barwie. Wiadomo, że cementy belitowe są czulsze na barwienie i mają intensywny kolor, który jest trwalszy niż kolor cementów alitowych. Z tego względu badano mieszaniny surowcowe pozwalające na uzyskanie zwiększonej zawartości belitu, a więc o module nasycenia od 0,65 do 0,85. Cementy dekoracyjne, w odróżnieniu od zwykłych, mają zwiększony moduł glinowy i krzemowy, dlatego klinkier kolorowy składa się z alitu, belitu i glinianów wapnia, przy całkowitym braku fazy glinożelazianowej (program egzamin ustny).
Serie zestawów
Do czynników wywierających duży wpływ na właściwości klinkieru należą warunki wypalania i metoda chłodzenia. Uwzględniając właściwości surowców i zalecenia dotyczące otrzymywania klinkierów belitowych, autorzy niniejszej pracy zdecydowali się na szybkie chłodzenie klinkieru. Przy wolnym chłodzeniu, gdy wypalony materiał styka się przez dłuższy czas z tlenem z powietrza, Cr203 przechodzi w Cr03, co powoduje pogorszenie się barwy klinkieru. Wolne chłodzenie może także wywołać przejście fazy fi C2S w fazę y oraz zwiększenie zawartości peryklazu i wymiaru jego ziarn (opinie o programie).
Do badań wybrano serie zestawów (I, II i III), różniące się modułem nasycenia Mn modułem krzemowym Mr. Wybrano zestawy dwuskładn;kowe z dodatkiem żużla żelazochromowego i kredy oraz zestawy trójskładnikowe, różniące się, oprócz modułu nasycenia, modułem krzemowym i zawartością tlenku glinowego [7]. Tlenek glinowy, w obecności tlenku magnezowego, pozwala na przesunięcie równowagi utworzonej przez tlenki barwiące, w danym przypadku przesunięcie równowagi Cr203 i Cr03, prawie całkowicie w stronę tlenku o niższej wartościowości. A więc w tym przypadku klinkier zawierający Cr203 przybiera jaskrawozielone zabarwienie. Skład mieszanin surowcowych.
Obliczeniowe zawartości podstawowych tlenków oraz minerałów klinkierowych w poszczególnych mieszaninach (segregator aktów prawnych).
Przy badaniu tych zestawów określono:
- wpływ żużla żelazochromowego na właściwości klinkierowych mieszanin surowcowych,
- przebieg procesu klinkieryzacji przy wypalaniu zestawów z dodatkiem żużla żelazochromowego,
- właściwości otrzymanych klinkierów i cementów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32