Blog

Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 2
14.11.2021

Topnikowanie

W artykule znajdziesz:

Topnikowanie

Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 3
Topnikowanie

Topnikowanie w roztworach chlorku cynku, chlorku amonu lub ich mieszaniny, w temperaturze 70°C w czasie od kilku do kilkunastu minut. Ma ono zabezpieczyć wytrawione i wypłukane powierzchnie przed utlenieniem, usunąć resztkę soli żelaza i osady potrawienne, usunąć resztki tlenków żelaza, zmniejszyć napięcie powierzchniowe przy zanurzaniu do roztopionego cynku i nie dopuścić do powstania w kąpieli twardego cynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Suszenie w komorach i podgrzewanie do temperatury 160-180°C, wymaganej przy zanurzeniu w kąpieli.
- Cynkowanie w kąpieli cynku o składzie (wagowo): Zn - 99,8°/n, Al - 0,2% i temperaturze 430-M60°C, a więc nieco wyższej od temperatury topnienia cynku (419,4°C).

Element konstrukcji o temperaturze 16CK-180°C wprowadza się do kąpieli cynkowej, przy czym zachodzi silne burzenie się kąpieli. Po stopieniu topnika na powierzchni stalowej wytwarza się warstewka cynku silnie związana z podłożem siłami adhezji. Dopiero dalsze nagrzanie w kąpieli powoduje reakcję chemiczną i wytworzenie się warstwy stopowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Grubość powstającej w kąpieli powłoki cynkowej zależy od:
- grubości części cynkowanych (tabl. 2-5),
- składu chemicznego stali (zawartość w stali węgla ponad 0,2%i oraz zawartość krzemu wpływa na wzrost grubości powłoki; najcieńsze powłoki powstają w stalach nieuspokojonych, najgrubsze - w stalach nisko-stopowych 18G2 i 18G2A),
- położenia cynkowanej powierzchni w kąpieli cynkowej (uprawnienia budowlane).

Na płaszczyznach usytuowanych w kąpieli pionowo grubość warstwy cynku wchodzącego w reakcję chemiczną ze stalą dochodzi do 60 (im, na płaszczyznach poziomych zaś do 120 [im. W celu zmniejszenia grubości tej warstwy element wyjmuje się z kąpieli w położeniu ukośnym.
Czas przetrzymywania elementu w kąpieli cynkowej zależy od grubości części i wynosi:
- dla grubości 1 mm - 0,5 min,
- dla grubości 4-5 mm - 2-3 min,
- dla większych grubości - do 4 min (program egzamin ustny).
Studzenie wymuszone w wodzie, a następnie nadmuchem powietrza, mające na celu doprowadzenie do skrzepnięcia powłoki cynkowej.
Obróbka wykańczająca, polegająca na usunięciu sopli i nacieków za pomocą szlifierek.

Chromianowanie

Chromianowanie przez zanurzenie na kilkanaście sekund w roztworze wodnym chromianu sodu z dodatkiem stężonego kwasu siarkowego. Ma ono na celu zwiększenie odporności korozyjnej powłoki cynkowej i ułatwienie lakierowania (opinie o programie).
Ocynkownie stanowią oddzielny zakład bądź oddzielny wydział wytwórni, wyposażony w suwnice mostowe. Wanny ustawione poprzecznie do długości hali mają zazwyczaj długość od 8 do 15 m. Za granicą budowane są ocynkownie o wydajności 30 OOOTOO 000 t/rok.

Trwałość powłoki cynkowej można scharakteryzować jej ubytkami rocznymi w zależności od środowiska. Cynk jest mało odporny na korozję w środowisku silnie kwaśnym i alkalicznym, i w tych środowiskach wymaga dodatkowej ochrony przez pasywację lub stosowanie powłok lakierowych. W innych środowiskach trwałość powłoki jest dobra, nie mniejsza od 15 lat (segregator aktów prawnych).
Koszt ocynkowania ogniowego wynosi 4200-4300 zł/t. W słupach trakcyjnych o powierzchni ok. 50 m*/t koszt wynosi ok. 90 zł/m*. Koszt ocynkowania natryskowego ręcznego wynosi 150-ł-300 zł/m2.
Według danych firm budowlanych, koszt konstrukcji cynkowanej jest mniejszy od kosztu konstrukcji malowanej wielowarstwowo.

Należy tu ponadto nadmienić, że proces cynkowania ma pewien wpływ na wytrzymałość konstrukcji. Podczas kąpieli w temperaturze ponad 400°C zachodzi bowiem częściowe odprężenie konstrukcji z naprężeń własnych. Wraz ze zmianą stanu naprężeń własnych konstrukcji podczas nagrzania w kąpieli należy się liczyć również z jej odkształceniami, a w szczególności ze zwichrowaniem, które jest trudne do usunięcia, tym bardziej że konstrukcji ocynkowanych nie można prostować przez nagrzewanie palnikiem (promocja 3 w 1).
Z tych względów niewskazane jest cynkowanie elementów giętych na zimno, które w procesie cynkowania ulegają znacznym odkształceniom.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 8 Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 9 Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 10
Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 11
Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 12 Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 13 Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 14
Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zagospodarowanie działki budowlanej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami