Blog

Trwałe zamocowanie uchwytów
W artykule znajdziesz:

Przy montowaniu poziomych i pionowych przewodów rurowych na ścianach gipsowych odległość między uchwytami jest taka sama jak dla ścian tradycyjnych. Konieczne jest prawidłowe i trwałe zamocowanie uchwytów w ściance. Maksymalne odległości między uchwytami dla przewodów wodociągowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W punkcie czerpania wody należy wykonać dodatkowe umocowanie. Dla przewodów pionowych z rur stalowych o średnicy 15-100 mm odległość między uchwytami nie powinna być większa niż 3,5 m, z tym że na każdej kondygnacji powinien być jeden uchwyt. Minimalne odległości przewodów wodociągowch od ścian. W zależności od warunków miejscowych, rodzaju instalacji itp. można zastosować różne warianty przejścia rurociągu przez ścianę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wysokości ustawienia armatury czerpalnej, jeśli w projekcie technicznym nie podano specjalnych wymagań, powinny być następujące:
- zawory czerpalne do zlewów oraz baterie ścienne do zmywaków i zlewozmywaków 25-35 cm nad przyborem, licząc od górnej krawędzi przedniej ścianki przyboru do osi wylotu podejścia wodociągowego (uprawnienia budowlane),
- baterie ścienne do umywalek 25-P35 cm nad przyborem, licząc od górnej krawędzi przedniej ścianki przyboru do osi wylotu podejścia wodociągowego,
- zawory czerpalne oraz baterie wannowe 10-15 cm nad górną krawędzią wanny, licząc od osi wylotów podejść wody zimnej i ciepłej,
- baterie ścienne do natrysków 100 cm nad posadzką basenów, licząc od osi wylotów podejść wody zimnej i ciepłej,
- główki natrysków stałych górnych 210-P220 cm i bocznych 180-200 cm nad posadzką basenu, licząc od dna sitowego główki (program egzamin ustny).
Jeśli w projekcie nie ma podanych specjalnych wymagań, to oś armatury czerpalnej powinna być ustawiona na osi symetrii przyboru, z wyjątkiem baterii wannowej, która powinna być ustawiona w odległości 1/3 długości wanny od strony otworu spustowego.
Połączenia przyścienne zaworów czerpalnych oraz baterii umieszczone pod tynkiem z podejściami wody zimnej i ciepłej powinny mieć rozetki przylegające do powierzchni licowej ściany (tynku, okładziny).
Urządzenia stacji hydroforowej
Wykonane instalacje i urządzenia hydroforowe powinny odpowiadać wymaganiom zawartym w PN-68/B-10740 (opinie o programie). Stacje hydroforowe powinny być zgodne z Przepisami dozoru technicznego i z zatwierdzoną dokumentacją zawierającą co najmniej następujące dokumenty:
- projekt podstawowy (techniczno-roboczy) urządzenia hydroforowego z naniesionymi na nim ewentualnymi zmianami dokonanymi w trakcie wykonywania robót,
- dziennik budowy,
- protokół sprawdzenia technicznego urządzeń elektrycznych, sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawierający klauzulę zezwalającą na przyłączenie urządzeń do sieci elektrycznej,
- atest szczelności zbiornika wodno-powietrznego.
Wymagania dotyczące maszyn, armatury, rurociągów i materiałów powinny być zgodne z odpowiednimi normami przedmiotowymi, a w przypadku ich braku z warunkami technicznymi lub umownymi (segregator aktów prawnych).
Urządzenia stacji hydroforowej powinny być szczelne, poddane próbie wodnej na ciśnienie próbne równe 9 kG/cm2 nie powinny wykazywać w ciągu 30 minut spadku ciśnienia. Urządzenia o ciśnieniu roboczym większym od 6 kG/cm2 powinny być badane na ciśnienie odpowiednio większe, wynikające z 1,5-krotnej wielkości ciśnienia roboczego. W czasie próby zarówno zbiornik hydroforowy, jak i przewody powinny być dobrze odpowietrzone i całkowicie napełnione wodą.
Przy odbiorze stacji hydroforowej należy przeprowadzić następujące badania:
- sprawdzenie zgodności z dokumentacją techniczną,
- sprawdzenie maszyn i urządzeń,
- sprawdzenie możliwości odwodnienia powierzchni podłogi,
- sprawdzenie usytuowania fundamentów pod pompy i zespoły pompowe,
- sprawdzenie działania wentylacji grawitacyjnej,
- sprawdzenie oznakowania urządzeń,
- sprawdzenie prawidłowości zastosowanych złączy armatury i rurociągów,
- sprawdzenie spadków rurociągów,
- sprawdzenie prawidłowego ustawienia zespołów pompowych,
- sprawdzenie szczelności,
- sprawdzenie działania urządzeń,
- sprawdzenie poziomu natężenia hałasu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32